هر چه در خرداد کاشتیم، در تیر درو کردیم، اکیدا لغو طرح ترافیک را خواستاریم

به گزارش سفر به کیش، معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه با ریختن ترس مردم و برگزاری عزا و عروسی، دورهمی و... در خرداد ماه، افزایش آمار مرگ و میر کرونا در تیر ماه را مشاهده کردیم، درباره واکسن این بیماری گفت: اینکه می گوییم 18 ماهه یا 24 ماهه ممکن است به واکسن کرونا دست یابیم یک شاهکار خواهد بود؛ این در حالی است که بعد از چند دهه درگیری با ویروس ایدز و همچنین مالاریا، اما هنوز واکسن این بیماریها کشف نشده است.

هر چه در خرداد کاشتیم، در تیر درو کردیم، اکیدا لغو طرح ترافیک را خواستاریم

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی با تاکید بر اینکه تا یک سال آینده هیچ راهکار آسان و میانبری برای حذف بیماری کووید19 وجود ندارد، گفت: تنها مورد قابل اعتنا که آن هم یک سال بعد قابل دسترس می گردد، واکسن علیه بیماری است که امیدواریم به زودی قابل دسترس باشد. ما هم در کشور خودمان پیشرفت های خوبی داشتیم که آن هم زودتر از یک سال آینده در دسترس نیست.

وی اضافه کرد: اگر قرار باشد روزانه مرگ و میر 200 تایی داشته باشیم طی 365 روز آینده به ارقام بالایی می رسیم که زیبنده مملکت ما نیست.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه امید چندانی به رسیدن به داروی درمان قطعی کرونا نیست، توضیح داد: داروهای ضد ویروسی که تا به امروز بشر کشف نموده است 30 الی 50 درصد بر ویروس مربوطه تاثیر گذار بوده است.

ایدز و مالاریا هنوز واکسن ندارند/دستیابی 18 یا 24 ماهه به واکسن کرونا، شاهکار خواهد بود

وی در ادامه تاکید نمود: تجربه 40 سال اخیر جهان در فراوری واکسن نشان می دهد فرایند کشف، فراوری و... هفت سال طول می کشد و اینکه میگوییم 18 ماهه یا 24 ماهه ممکن است به واکسن دست پیدا کنیم یک شاهکار خواهد بود. این در حالی است که باید واقع بین بود. اکنون چند دهه است که با ویروس ایدز درگیر هستیم یا مدت زیادی است که درگیر مالاریا هستیم، اما هنوز واکسن آن کشف نشده است.

کرونا تنها با تغییر اجتماعی و رفتاری مردم به حداقل می رسد

ویروس کووید 19 فقط با تغییر اجتماعی و رفتاری مردم ممکن است به حداقل ممکن برسد. تا زمانی که تغییر به شکل قابل توجه و هماهنگ انجام نگردد، پیشرفتی حاصل نمی گردد. به عنوان مثال زمانی که ویروس یا میکروبی در جامعه مشاهده می گردد مردم شدیدا می ترسند و حضور افراد آسیب پذیر در جامعه کاهش می یابد، پس از مدتی این رفتار سبب نزول بیماری می گردد و با ریختن ترسی که به معنای تقوا، پرهیزکاری و عقل است و با حضور در اجتماع تعداد مبتلایان افزایش می یابد.

هر چه در خرداد کاشتیم، در تیر درو کردیم/نتایج اجباری شدن ماسک را در نیمه مرداد یا شهریور می بینیم

حریرچی با اشاره به اینکه هرچه در خرداد ماه کاشتیم در تیرماه درو کردیم، اضافه کرد: با ریختن ترس مردم و برگزاری عزا و عروسی، دورهمی و... در خرداد ماه، افزایش آمار مرگ و میر کرونا در تیر ماه را مشاهده کردیم.

اکنون با اجباری شدن ماسک از 15 تیر می توانیم نتیجه این اقدام موثر را در نیمه مرداد یا شهریور ببینیم. از مردم تشکر می کنیم که پوشش ماسک از حدود 20 درصد به 60 تا 70 درصد رسیده است، اما این درصد کافی نیست. ماسک ارزان ترین راهکار است که 95 درصد مردم باید هنگام خروج از خانه تا بازگشت مجدد به خانه از ماسک استفاده نمایند. ما متوجه هستیم که شاید استفاده از ماسک در خودرو تک سر نشین لازم نباشد اما، این موضوع یک فرهنگ است. حتی توصیه ما به کسانی که قبلا مبتلا شدند و احتمال ابتلای مجدد به ویروس در آنها کم است نیز توصیه می کنیم از ماسک استفاده نمایند.

دغدغه سازمان جهانی بهداشت برای توزیع پس از فراوری واکسن کرونا

وی در خصوص صحبت های زیادی که پیرامون ویروس می گردد، اضافه کرد: گاهی آنقدر اطلاعات در خصوص یک موضوع افزایش می یابد که تصمیم گیری را سخت می نماید، اکنون مسائل مربوط به دارو و واکسن کووید19 یکی از نشانه های کلاسیک افزایش داده ها است؛ یعنی انقدر اطلاعات درست یا نادرست در خصوص بیماری در سطح جامعه منتشر می گردد که ذهن افراد را با موارد غیر ضروری پر می نماید که اکثرشان نیز غلط است. پیشرفته ترین واکسنی که فراوری شده باید در دو گروه 10 هزار نفره داده گردد و 6 الی 9 ماه اثر آن را ببینند که همه این موارد را در حالت اضطرار انجام می دهند. آمریکا 1 میلیارد و 200 میلیون دلار داده و واکسن پیش خرید نموده است و انگلیس هم کاری مشابه نموده است. از سوی دیگر سازمان بهداشت جهانی می گوید دغدغه ما فراوری واکسن نیست بلکه دغدغه توزیع پس از فراوری را داریم.

مراحل حیوانی ساخت واکسن کرونا در ایران

حریرچی در ادامه با تاکید بر اینکه فراوری واکسن تکنولوژی پیشرفته ای دارد، توضیح داد: کشور ما در ساخت واکسن و این تکنولوژی در حال فعالیت است، البته مسائل گوناگونی در این میان مطرح است. مراحل حیوانی ساخت واکسن در کشورمان شروع شده است که این هم جزو مسائل اینفندمیک است زیرا هنوز برای مردم مناسب نیست، اما اطلاعات آن دست به دست می گردد. مردم این روزها باید بدانند برای بیرون رفتن از خانه، مناسبت ها و... چگونه رفتار نمایند.

وی با تاکید بر اینکه تا به امروز هیچ داروی شیمیایی و گیاهی و سنتی اثر قابل توجه در مقابله با کووید19 از خود نشان نداده است، قیمت لیموترش در اوایل کرونا از 8 هزار تومان به 80 هزار تومان رسید و موارد اینچنینی به واسطه بعضی اطلاعات اعلام شده حتی نایاب شد. داشتن تغذیه مناسب، نوشیدن کافی مایعات، انجام ورزش و کاهش وزن و رعایت اصولی مانند شست و شوی دست ها، زدن ماسک و... در شکست زنجیره انتقال موثر خواهد بود.

راه کنترل کرونا از بیمارستان و درمانگاه نیست

وی با بیان اینکه راه پیروزیت در درمان و کنترل ویروس از بیمارستان و درمانگاه نمی گذرد، گفت: مهم ترین عامل در درمان افرادی که به مراحل پیشرفته بیماری رسیدند، اکسیژن دادن است؛ به شکلی که برای بیماران عادی دقیقه ای 9 الی 11 لیتر و برای بیماران بدحال دقیقه ای بیش از 25 لیتر اکسیژن استفاده می کنیم. داروی موثری وجود ندارد و حتی گاهی مشاهده کردیم داروی 40 تا 60 میلیونی برای بیمار خریداری شده، اما پس از مدت زمانی که از تزریق گذشته، بیمار جان خود را از دست داده است. دو فاز اصلی در بیماران بیمارستانی وجود دارد؛ یکی زمانی که ویروس فعال است و یکی زمانی است که کار به لوله گذاری و ... می رسد که درمان های آنتی ویروسی تاثیر چندانی نخواهد داشت.

برای کنکور هیچ کس از شهر خود خارج نمی گردد/داوطلبان مشکوک، در محلی جدا امتحان می دهند

وی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره برگزاری کنکور نیز گفت: تصمیم برای اینکه کجا و چگونه کنکور برگزار گردد با ستاد ملی مقابله با کرونا است. برای کنکور هیچ کس از شهر خود خارج نمی گردد. برای حین برگزاری جلسه نیز خواسته بودیم فاصله 1.2 متری اعمال گردد که عزیزان وزارت علوم قرار است 1.8 تا 2 متر فاصله بین داوطلبان را رعایت نمایند، افراد مشکوک در محلی جدا امتحان می دهند و افراد بیمار در بیمارستان یا محل مورد احتیاج خود امتحان می دهند. پیش بینی ها نشان می دهد پاییز و زمستان به مراتب شرایط سخت تر خواهد بود، پس نمی توان کنکور را بیشتر به تعویق انداخت. البته امیدواریم با رعایت نکاتی مثل زدن ماسک از این مشکل در پاییز و زمستان گذر کنیم.

جریمه 500 یورویی عدم استفاده از ماسک در فرانسه

حریرچی ادامه داد: اکنون در اروپا حتی عنوان می گردد استفاده از ماسک در خانه اجباری گردد و در فرانسه جریمه عدم استفاده از ماسک به 500 یورو افزایش داشته است و در بسیاری کشورها تجمعات بالای 10 نفر حتی در داخل خانه هم ممنوع است؛ در حالی که چنین موضوعی در کشور ما اصلا حس نشده است و اگر کسی مهمانی نرفته خودش تمایل به رفتن نداشته و موضوعی نبوده که به وسیله قانون اعلام گردد.

ایمنی دائم در بهبودیافتگان کرونا ثابت نشده است

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: از ابتدای شیوع بیماری هیچ مستند علمی وجود نداشت که کسی که مبتلا گردد ایمنی دائم نسبت به بیماری پیدا می نماید؛ از این رو هر کس مبتلا شده باید رفتار اجتماعی مشابه کسی داشته باشد که به کرونا مبتلا نشده است. ایجاد ایمنی روش های مختلفی دارد؛ یکی به وسیله آنتی بادی و سرم خون، یکی سلولی و دیگری ایمنی ذاتی است. در هر سه حالت درجاتی از ایمنی حاصل می گردد که احتمال ابتلای مجدد را برای مدتی کاهش می دهد، اما هیچ مدرکی مبنی بر ایمنی دائم نداریم.

هرچقدر بیماری زمینه ای فرد بویژه در زمینه بیماری های تنفسی و قلب بالا باشد یا چاق باشد، پیر باشند و... در معرض خطر بیشتر بیماری هستند. البته جوان 20 ساله هم داشتیم که متاسفانه جان خود را از دست داده است. خانم های باردار نیز در وهله اول باید سعی نمایند نگران نشوند و اضطراب بالا نداشته باشند، زیرا همین اضطراب می تواند ضعف سیستم ایمنی بدن ایجاد کند.

وی درباره احتمال انتقال کرونا از مادر به جنین، گفت: تنها موارد نادری در خارج از کشور گزارش شده است که باید دید اثبات می گردد یا نه.

حریرچی در خصوص تزریق واکسن آنفلوانزا، توضیح داد: زدن این واکسن به همه توصیه نمی گردد. اکنون شرکت های تجاری و دارویی با استفاده از شرایط پیش آمده دارند مردم را می دوشند و باید مواظب باشیم در تله آنها نیفتیم. واکسن آنفلوانزا برای افراد پر خطر در دسترس خواهد بود و امیدواریم در مرحله ای واکسن فراوری خودمان به بازار برسد. به نسبت سال قبل بیشتر از واکسن آنفلوآنزا استفاده خواهیم کرد.

اکیدا خواهان لغو طرح ترافیک هستیم

وی درباره اجرای طرح ترافیک، خاطر نشان کرد: اختلاف نظری میان شهرداری و وزارت کشور وجود دارد و ما به عنوان وزارت بهداشت و آنالیز هایی که در ستاد مقابله با کرونای تهران داشتیم اکیدا خواهان عدم اجرای طرح ترافیک هستیم.

وی اضافه کرد: کشورهایی که در کننرل بیماری پیروز شدند میزان اسنفاده از ماسک بسیار بالا رفته است. تا همین دو هفته پیش اجتماع بیش از 3 نفر در خانه مجاز نبود و این محدودیت ها را باید تحمل کرد. دوگانه اقتصاد و معیشت مردم باید با اقتصاد هم راستا قرار گیرد ما در فروردین هم سخت گیری خاصی نکردیم؛ زیرا در عید بسیاری مکان ها تعطیل می شدند. به نظر نمی رسد دولت ها بتوانند تعطیلات را برای طولانی مدت ادامه دهند، پیشنهاداتی مطرح می گردد درباره تعطیلی های پالسی که یک هفته فعال اند و مثلا سه روز تعطیل می شوند.

بهترین موضوع استفاده 95 درصدی از ماسک است. زدن ماسک پارچه ای سه لایه برای افراد عادی بی علامت موثر خواهد بود، حتی اگر این کار را هم نمی توانید انجام دهید می توانید از روسری بهره ببرید. رفتار اجتماعی که مردم در این یک ماه دارند اگر به 90 درصد برسد تاثیر خوبی خواهد داشت.

وی درباره برگزاری مراسمات محرم، توضیح داد: شاید یک خبر خوش این باشد که انعکاسی که از مقام های بالای روحانیت و مرجعیت می بینیم این است که دیانت و سلامت هم راستای هم خواهند بود و برای هدف اصلی که حفظ سلامت مومنین است خبرهای خوبی عرض می کنیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1128

به "هر چه در خرداد کاشتیم، در تیر درو کردیم، اکیدا لغو طرح ترافیک را خواستاریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر چه در خرداد کاشتیم، در تیر درو کردیم، اکیدا لغو طرح ترافیک را خواستاریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید