سیاست های مالی چین چه فرصت هایی برای ایران دارد؟

به گزارش سفر به کیش، مرکز پژوهش های اتاق ایران با انتشار گزارش چرخه دوگانه چین: ابعاد و پیامدها برای ایران به آنالیز ابعاد، مفهوم و پیامدهای چرخش سیاست مالی چین از یک سیاست مالی باز و توسعه گرا، که برای چندین دهه مسئول حرکت چین به سمت تسلط بر اقتصاد کلان جهانی شناخته می شد، به سیاست چرخه دوگانه که تاکید اصلی آن بر اهمیت به اقتصاد داخلی است، می پردازد.

سیاست های مالی چین چه فرصت هایی برای ایران دارد؟

اهمیت سیاست های مالی چین برای ایران، به ویژه در شرایط کنونی که کشور تحت تأثیر تحریم های بین المللی قرار داشته و احتیاج به محملی برای تقویت تاب آوری دارد، بر کسی پوشیده نیست. رفتار این کشور در عرصه سیاسی و مالی، به به ویژه در سال های اخیر، توانسته در بسیاری از مقاطع زمانی، تضمین کننده منافع مالی ایران باشد. لذا آنالیز پیامدهای چرخه دوگانه چین برای کشور ما از اهمیت بالایی برخوردار است.

چرخه دوگانه چین، به عنوان مدلی نو از رابطه میان بازار داخلی و اقتصاد سیاسی بین المللی، مبین نقش کلیدی و پیشران بازار داخلی در اقتصاد، در عین ارتباط متقابل و اصلاح رابطه میان بازار داخلی و بین المللی است. هدف این مدل، توسعه اقتصاد دانش بنیان و قرار گرفتن چین در حلقه های بالاتر زنجیره دنیای ارزش همزمان با تقویت تقاضای داخلی و کاهش وابستگی به زنجیره ارزش دنیای است.

چین در پاسخ به دو فرایند غالب این مدل را طراحی نموده است. نخست تغییر در محیط بین المللی اقتصاد سیاسی این کشور در نتیجه کوشش آمریکا در دهه اخیر برای مهار و رقابت با این کشور و دوم اجرای استراتژی توسعه صنعتی چین که به نوعی نماد گسست تدریجی این کشور از فراوری صنعتی با فناوری پایین و میانه و حرکت آن به سمت حلقه های بالاتر زنجیره ارزش است.

به همین دلیل، حمایت از مصرف داخلی و متنوع سازی تجارت در دستور کار برنامه اجرایی چین قرار گرفته است. ارائه مشوق های نو به سرمایه گذاران خارجی در حوزه های مرتبط با حلقه های بالای زنجیره ارزش، متنوع سازی واردات با هدف تمرکز بر بازارهای نوظهور و کاهش وابستگی به بازارهای غرب، سرمایه گذاری های بزرگ در حوزه فلزات کمیاب در داخل و خارج، توسعه شبکه لجستیک نو در قالب ابتکار کمربند- راه و نیز تداوم ارائه یارانه های بسیار سنگین به بخش انرژی و حوزه های تحقیق و توسعه، از جمله برنامه های اجرایی این کشور در ذیل سیاست چرخه دوگانه است.

اگرچه سنجش پیامدهای چرخه دوگانه بر موقعیت ایران سخت است، اما به نظر می رسد از منظر اقتصاد کلان دنیای، رقابت میان چین و آمریکا و دوقطبی شدن فضای قدرت مالی دنیا، ضامن ایجاد فرصت های سودمندی برای ایران باشد.

توجه بیشتر چین به کشورهای درحال توسعه و نگرانی فزاینده این کشور در خصوص امنیت انرژی و امنیت غذایی از جمله این فرصت ها است. با توجه به خروج چین از بازار آمریکا و نیز افزایش توانمندی های فناورانه چین، بازارهای میانهی چون ایران بیش از گذشته برای شرکت های چینی مجذوب کننده خواهد بود.

علاوه بر این، ایران می تواند به صورت پایدار منابع انرژی مورد احتیاج چین و نیز بخشی از منابع غذایی این کشور را، چه از مسیرهای خشکی و چه از مسیرهای دریایی تأمین کند. لذا آنالیز های موشکافانه و برنامه ریزی دقیق سیاست مداران ایرانی، نقش مهمی در بهره برداری هر چه بیشتر از فرصت های بالقوه ایجاد شده دارد.

متن کامل گزارش را از اینجا بخوانید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 31 خرداد 1401 بروزرسانی: 31 خرداد 1401 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 2065

به "سیاست های مالی چین چه فرصت هایی برای ایران دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست های مالی چین چه فرصت هایی برای ایران دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید