تفاهم نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و ازبکستان امضا شد

به گزارش سفر به کیش، روسای اتاق های بازرگانی ایران و ازبکستان صبح امروز به صورت ویدئو کنفرانس با یکدیگر گفت وگو کردند و در این نشست مجازی، ضمن معرفی ظرفیت های همکاری دو کشور در حوزه اقتصاد، تفاهم نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و ازبکستان امضا شد.

تفاهم نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و ازبکستان امضا شد

در ابتدای این نشست، محمدرضا کرباسی، معاون امور بین الملل اتاق ایران ضمن قدردانی از روسای اتاق های بازرگانی و سفرای دو کشور، ابراز امیدواری کرد که با امضای تفاهم نامه مذکور شاهد توسعه روابط اقتصادی دو کشور باشیم.

معاون امور بین الملل اتاق ایران، تلاش درزمینهٔ افزایش همکاری های تجاری، بازرگانی و صادرات و واردات اقلام مختلف، ایجاد زمینه ای به منظور بهره برداری از ظرفیت خدمات فنی و مهندسی و انتقال دانش فنی ایران به ازبکستان و تسهیل حمل ونقل و تأسیس شرکت های حمل ونقلی مشترک هوایی، ریلی و زمینی را از مهم ترین اهداف امضای این تفاهم نامه عنوان نمود.

کرباسی همچنین ریاست دوره ای ایران در اتاق بازرگانی و صنعت اکو را فرصت مناسبی را برای تقویت روابط تجاری ایران و ازبکستان عنوان نمود.

توسعه تجارت با کشورهای همسایه اولویت ایران است

پس ازآن، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با تأکید بر اینکه تقویت همکاری های اقتصادی و افزایش معاملات با کشورهای همسایه از مهم ترین اولویت های جمهوری اسلامی ایران است، تأکید کرد کشور ازبکستان به واسطه اشتراکات فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و جغرافیایی از اهمیت دوچندان برخوردار است.

او اظهار کرد: ایران به دلیل موقعیت استراتژیک خود و هم جواری با آب های خلیج فارس و دریای عمان، حلقه ارتباط ازبکستان با جهان به شمار می رود. ضمن اینکه وجود همکاری های مشترک در قالب سازمان های منطقه ای مانند اکو، علاوه بر مزیت های اقتصادی، ضریب امنیت در منطقه را افزایش خواهد داد.

شافعی تأکید کرد: اقتصاد ایران با برخورداری از زیرساخت های گسترده،تولیدکنندگان و منابع انسانی کارآمد و ظرفیت های اقتصادی، کانون توجه محافل بین المللی است و ایران در منطقه ای قرارگرفته که 70 درصد نفت و 40 درصد گاز جهان را بر عهده دارد و در همین زمینه نقش شایان توجهی در تأمین انرژی جهان می تواند ایفا کند.

رئیس اتاق ایران همچنین موقعیت ترانزیتی ایران را موردتوجه قرارداد و در ادامه شرح داد: موقعیت ویژه ایران در منطقه چه ازلحاظ امنیت و چه ژئوپلیتیک، چشم اندازی پایدار برای سرمایه گذاری با کشورهای جهان فراهم کرده است. به علاوه موقعیت جغرافیایی حائز اهمیت ایران به گونه ای است که کوتاه ترین و سریع ترین مسیرها برای ترانزیت کالا بین اروپا و شرق آسیا و همچنین بین بخش گسترده ای از روسیه و منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را داراست.

مهم ترین زمینه های همکاری مشترک ایران و ازبکستان

رئیس مجلس بخش خصوصی ایران با اشاره به توانمندی های ایران در حوزه خدمات فنی و مهندسی، شرح داد: شرکت های ایرانی در حوزه های جاده سازی، ساخت اتوبان، ساختمان سازی و ... در کشورهای منطقه فعالیت درخشانی دارند و سابقه درخشان بخش خصوصی ایران در حوزه معادن و رتبه جهانی ازبکستان در اختصاص معادن طلا، مس و اورانیوم می تواند همکاری های مشترک و مستمری را بین دو کشور رقم زند.

شافعی همچنین کشاورزی، باغداری، مواد غذایی، خشکبار، شوینده، آهن، فولاد، کاشی و سرامیک و کودهای شیمیایی را از دیگر حوزه های همکاری مشترک میان ایران و ازبکستان عنوان نمود.

او افزود: ایران با تکیه بر دانش بومی و متخصصین و دانشمندان داخلی، پیشرفت های قابل توجهی را درزمینهٔ دستیابی به فناوری در حوزه نانو و بیوتکنولوژی در سال های اخیر کسب کرده است و با توجه به ظرفیت های مناسب ازبکستان، می توان نسبت به تبادل تجربیات و دانش فنی اقدام کرد و رشد و توسعه دو کشور را رقم زد.

مهم ترین موانع توسعه همکاری های ایران و ازبکستان

رئیس اتاق ایران در این نشست اظهار کرد: بدون رفع موانع و مسائل بانکی، کاهش تعرفه های گمرکی، کاهش هزینه های حمل و نقل و ارائه تسهیلات لازم در زمینه حمل و نقل ریلی و افزایش واگن های فعال بین دو کشور، امکان افزایش حجم مبادلات تجاری میسر نخواهد شد.

او گفت: باوجوداینکه حجم تجارت دو کشور از 186 میلیون دلار در سال 2018 به 411 میلیون دلار در سال 2019 افزایش یافته است، مقایسه توانمندی های دو کشور گویای لزوم تلاش بیشتر جهت از میان بردن موانع موجود است.

شافعی با اشاره به ظرفیت های اتاق ایران، افزود: اتاق بازرگانی،صنایعف معادن و کشاورزی ایران با داشتن بیش از 60 هزار عضو متشکل از فعالان برجسته اقتصادی، 34 اتاق محلی و بیش از 200 تشکل وابسته آمادگی کامل خود را جهت گسترش روابط بین دو کشور علی الخصوص از طریق تقویت همکاری های استانی اعلام کرده و در این خصوص از ارائه هیچ گونه مساعدتی دریغ نمی کند.

رئیس اتاق ایران در پایان ابراز امیدواری کرد امضای موافقت نامه حاضر و تشکیل شورای مشترک تجاری ازبکستان و ایران توسط اتاق بازرگانی ازبکستان، باعث افزایش همکاری مشترک و سازنده در گسترش هرچه بیشتر مناسبات اقتصادی ایران و ازبکستان شود.

اشتراکات فراوان ایران و ازبکستان، زمینه ساز توسعه روابط اقتصادی دو کشور است

در ادامه رئیس اتاق بازرگانی ازبکستان با تائید صحبت های رئیس اتاق ایران و تأکید بر اشتراکات فرهنگی، تاریخی و اقتصادی دو کشور، تبادل هیات های تجاری و گفت وگوی تلفنی روسای جمهور ایران و ازبکستان را نشانه تمایل دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی دانست.

اکرم اف اتخم، همچنین ریاست دوره ای ایران در اتاق بازرگانی و صنایع اکو را فرصت مناسبی برای توسعه روابط اقتصادی ایران و ازبکستان عنوان نمود.

پس ازآن حمید نیرآبادی، سفیر ایران در تاشکند گفت: سابقه همکاری ایران و ازبکستان طولانی است و رو به رشد است؛ هرچند با شیوع ویروس کرونا شاهد ایجاد وقفه ای کوتاه مدت درروند تجارت دو کشور بودیم، اما امیدوار هستیم با عادی شدن شرایط، چشم انداز موردنظر دو کشور در حوزه تجارت تا رسیدن به عدد 1 میلیارد دلار محقق شود.

تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و ازبکستان باعث ارتقای کیفی روابط می شود

بهادر عبدالله یف، سفیر ازبکستان در تهران نیز بر این باور است که تفاهم نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و ازبکستان باعث ارتقای روابط اقتصادی دو کشور در سطح کیفی خواهد شد. او در همین زمینه گفت: استراتژی جدید سیاست خارجی ازبکستان بر توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه مبتنی است و در این میان، ایران به دلیل اشتراکات فراوان اولویت خاصی برای دولت ازبکستان دارد.

به گفته او، در حال حاضر با مشارکت سرمایه گذاران بیش از 250 شرکت در ازبکستان تاسیس شده است که از این تعداد 25 شرکت با مشارکت صددرصدی سرمایه گذاران ایرانی شکل گرفته است؛ از طرفی انتظار می رود با تشکیل کمیته مشترک بازرگانی شرکت های ایرانی با آزادی بیشتری به فعالیت در بازار ازبکستان بپردازند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1315

به "تفاهم نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و ازبکستان امضا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاهم نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و ازبکستان امضا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید