در سیاست گذاری اقتصاد کشور از تجارت دوطرفه غفلت شده است

به گزارش سفر به کیش، رئیس اتاق تبریز گفت: متأسفانه در سیاست گذاری اقتصاد تجاری کشور ما بحث تجارت دو طرفه مدنظر قرار نگرفته است و آنچه مطرح می گردد تنها توسعه تجارتی یک سویه است.

در سیاست گذاری اقتصاد کشور از تجارت دوطرفه غفلت شده است

یونس ژائله در ملاقات با سفیر جمهوری اسلامی ایران در تفلیس با اشاره به لزوم تجارت دوسویه با کشور گرجستان گفت: متأسفانه در سیاست گذاری اقتصاد تجاری کشور ما بحث تجارت دو طرفه مدنظر قرار نگرفته است درحالی که باید در کنار صادرات به کشورهای مختلف به فکر واردات محصولات خوب تولیدی آنان نیز باشیم و بدین ترتیب می توان شاهد توسعه اقتصاد کشور بود.

او بر لزوم پیگیری و تداوم سیاست های مالی در وزارت امور خارجه تأکید نموده و گفت: با تعدد بخشنامه ها و دستورالعمل های صادر شده، تجار و بازرگانان نمی توانند با خیالی آسوده به امر تجارت با کشوری دیگر بپردازند.

ژائله ادامه داد: با کشور گرجستان هیچ قرارداد ترجیحی منعقد نشده و ما تعرفه های ترجیحی در تجارت با این کشور نداریم.

رئیس اتاق تبریز با اشاره به پیشنهاد مطرح شده از سوی سفیر ایران در تفلیس مبنی بر ایجاد فروشگاه های محصولات ایرانی در این کشور گفت: در این خصوص باید دولت گرجستان، تضمین سرمایه گذاری ها را بر عهده بگیرد.

برنامه ریزی برای برپایی نمایشگاهی از توانمندی های مالی کشور در تفلیس

سفیر جمهوری اسلامی ایران در تفلیس نیز در این ملاقات از تدارک نمایشگاه مالی در تفلیس گرجستان اطلاع داد و گفت: این نمایشگاه را با حضور فعال شش استان آذربایجان شرقی، اردبیل، مازندران، گیلان، اصفهان و تهران در تفلیس خواهیم داشت که برای برگزاری آن در روزهای بهبود شرایط کرونا در ماه شهریور یا مهر برنامه ریزی نموده ایم.

اکبر قاسمی ادامه داد: قبل از برگزاری این نمایشگاه، از هر کدام از استان ها خواهیم خواست نماینده ای آشنا به بازار گرجستان به ما معرفی نمایند تا فرصت های استان ها و از طرف دیگر نیازهای بازار گرجستان را از طریق کار کارشناسی با این نمایندگان بخش خصوصی آنالیز نموده و در نهایت نمایشگاهی توانمند در خاک کشور گرجستان برپا کنیم.

او همچنین از برنامه ریزی برای تشکیل یک هیات رسانه ای از کشور گرجستان برای بازدید از توانمندی های استان های شمالی و غربی کشور اطلاع داد و گفت: همچنین خواهان سفرهای هیات های تجاری و مدیران میدانی کشور گرجستان به این استان ها به صورت متقابل خواهیم بود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در تفلیس ادامه داد: در گرجستان جایی برای عرضه کالاهای ایرانی وجود ندارد که در این راستا می توان به فکر ایجاد فروشگاهی مخصوص کالاهای ایرانی باشیم.

قاسمی ادامه داد: محصولات ایرانی در بازار گرجستان در رقابت با محصولات ترکیه، چین و روسیه به لحاظ کیفیت و قیمت فزونی دارد و می توانیم با افزایش ارتباط مالی با این کشور، فرصت های خوبی را برای اقتصاد ایران ایجاد کنیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1608

به "در سیاست گذاری اقتصاد کشور از تجارت دوطرفه غفلت شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سیاست گذاری اقتصاد کشور از تجارت دوطرفه غفلت شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید