سخنگوی وزارت خارجه: اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی در حال طراحی است، هشدار به آمریکا درباره توقیف مجدد نفتکش

به گزارش سفر به کیش، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران به وسیله مجاری رسمی هشدارهای لازم را به مقامات آمریکایی درباره توقیف مجدد نفتکش داده تا این اقدام اشتباه را انجام ندهند چراکه با عواقب بدی روبه رو می شوند.

سخنگوی وزارت خارجه: اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی در حال طراحی است، هشدار به آمریکا درباره توقیف مجدد نفتکش

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرنگاران، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز دوشنبه در نشست خبری با تبریک فرارسیدن عید سعید غدیر و سالروز ورود آزادگان به کشور اضافه نمود: امروز سالگرد کودتای 28 مرداد است که از آن روز، اقدامات خصمانه علیه ایران ادامه دارد که هیچ کدام به نتیجه نرسیده است و تنها چیزی که وجود داشته، مقاومت مردمی است.

وی ضمن قدردانی از حمایت های مردمی پس از تحریم ظریف گفت: این تحریم، یک تحریم بی مبنا و بدعت در عرصه بین المللی است. از همه مقامات عالی کشور، رسانه ها، مردم و دیگرانی که در این مقطع نشان دادند ایران یک کل واحد است و فرقی میان اجزایش نیست و همه از فرمانده دیپلماسی حمایت می نمایند تشکر می کنم.

سفرهای دیپلماتیک ظریف

به گزارش ایرنا، سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به سفرها و رایزنی های دیپلماتیک اخیر توضیح داد: آقای ظریف سفرهای مختلفی داشته و خواهند داشت. وی قبلاً به قطر سفر کردند، امروز در فنلاند هستند و به کشورهای اسکاندیناوی نیز سفر خواهند داشت، دیروز هم کویت بودند، هفته آینده نیز سفرهای آسیایی را خواهند داشت. علاوه بر این سفرهایی هم به کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز و همچنین آفریقا خواهیم داشت.

موسوی ادامه داد: در سطح رئیس جمهوری هم برنامه هایی در رابطه با کشورهای همسایه و شمالی خواهیم داشت که بعداً اطلاع رسانی خواهد شد.

وی درباره طرح فنلاند برای کاهش تنش در خلیج فارس گفت: بعد از تحولات منطقه ای، ضمن آنکه خواهان افزایش تنش در منطقه نبوده و نیستیم، اقداماتی را هم ما و هم سایر کشورهای دیگر آغاز کردیم. کشورهای مختلفی در قالب های مختلف و با اهداف مختلف سعی کردند به کاهش تنش در منطقه یاری نمایند. ایران همچون همواره خواهان تنش نبوده و دنبال آرامش و ثبات در منطقه حساس بوده است، قبول نموده صحبت ها را بشنود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه اضافه نمود: طرح فنلاند طرح جدیدی نیست بلکه مساعی ای است که کشورها انجام می دهند و ایران نیز از این تحرکات دیپلماتیک استقبال نموده است. البته اقدامات خطرناکی هم وجود دارد که نسبت به آنها هشدار داده و می دهیم و می گوییم بعضی کشورها به دنبال ائتلاف سازی هایی که موجب افزایش بی ثباتی و ناامنی در منطقه استراتژیک خاورمیانه می گردد، نروند.

نتایج سفر ظریف به کویت

این دیپلمات کشورمان درباره سفر ظریف به کویت گفت: ایشان قبلا پیشتر به قطر، عمان و حتی عراق سفر نموده بودند. در این سفرها، طرح مجمع گفت وگوهای منطقه ای و هم طرح امضای پیمان عدم تعرض مطرح شده بود. این پیشنهاد می تواند هم به صورت جداگانه با این کشورها اجرا گردد و هم می تواند به صورت کلی و دسته جمعی باشد. ایران اعلام نموده برای برطرف یک تهدید واهی و اینکه جلوی یک تهدید نامآغاز را بگیرد، حاضر است این اطمینان را بدهد که ایران هیچ گاه خواهان ناامنی در این کشورها نیست.

وی ادامه داد: این پیشنهادات در سطوح مختلف در بعضی از کشورها مطرح شده است. واکنش هایی داشته است. سینگنال هایی نیز دریافت شده، ولی اینکه با کشور خاصی کار را آغاز کنیم، چنین کاری فعلا آغاز نشده است.

احتمال سفر کوتاه ظریف به پاریس

موسوی درباره سفر ماکرون به تهران هم ابراز داشت: بعد از اتفاقاتی که اتفاق افتاده است، کشورهای مختلف ابتکارات مختلفی را آغاز کردند که از جمله آنها از سوی ماکرون بوده است که کوشش کردند هم تنش ها کاهش یابد و هم اقداماتی که در راستای اجرای تعهدات برجامی اروپایی ها به ویژه فرانسوی ها باشد. ایران از این اقدامات استقبال نموده است. چند دور گفت وگوهای تلفنی انجام شد. چند دور نمایندگان ویژه به کشورهای همدیگر سفر کردند، مکتوباتی نیز رد و بدل شد.

وی با بیان اینکه طرف مقابل به دنبال قانع کردن تهران و انجام اقدامات موثر در اجرای برجام است که ایران به راستا قبلی بازگردد، مطرح نمود: محتمل است آقای ظریف سفر کوتاه به پاریس داشته باشند که در صورت نهایی شدن، اطلاع می دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این که وزیر امور خارجه هم به چین و هم ژاپن سفر می نمایند، گفت: ایشان در ادامه گفت وگوهای قبلی رایزنی هایی انجام خواهند داد و علاوه بر مناسبات دوجانبه، مسائل روز و تنش های منطقه از جمله مباحث این مذاکرات خواهد بود.

خبر واگذاری چابهار مغرضانه است

موسوی درباره شایعه اجاره دادن چابهار به روسیه اعلام کرد: پرداختن به این موضوعات زرد را تعجب می کنم. ایران به حاکمیت و تمامیت ارضی خود احترام می گذارد. در چارچوب همکاری های دوجانبه مانند مانور نظامی، طبیعی است از امکانات و تسهیلات همدیگر استفاده کنیم. این خبر مغرضانه است.

هشدارهای لازم درباره توقیف مجدد نفتکش آدریان به مقامات آمریکا داده شد

وی درباره برطرف توقیف کشتی حامل نفت ایران هم گفت: اقدام دولت انگلیس و دولت جبل الطارق درباره توقیف گریس 1 غیرقانونی بود و اعلام کردیم که این اقدام راهزنی دریایی است و هیچ قانون بین المللی چنین اجازه ای را نمی دهد. ایران به وسیله مجاری حقوقی و دیپلماتیک اقداماتی انجام داد که به ثمر نشست و کشتی در حال طی راستا خود است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه نمود: درخواست آمریکا برای تداوم توقیف غیرقانونی است. با وجود آن اقدام نادرست از سوی جبل الطارق، رد درخواست آمریکا هم از سوی جبل الطارق و هم بزریل نشان می دهد حنای آمریکا دیگر رنگی ندارد و قلدری در دنیای امروز دیگر جایی ندارد. امیدواریم کشورها قانونمدارانه به تحریم های یکجانبه آمریکا پاسخ داده و آنها را نپذیرند چرا که تحریم ها هیچ مبنایی ندارد.

موسوی درباره احتمال توقیف مجدد نفتکش حامل نفت ایران گفت: اگر این اقدام انجام گردد یا حتی بیان گردد، این مسئله یک نوع تهدید کشتیرانی آزاد است. ایران به وسیله مجاری رسمی که داشته و به ویژه سفارت سوئیس، هشدارهای لازم را به مقامات آمریکایی داده تا این اقدام اشتباه را انجام ندهند چراکه با عواقب بدی روبه رو می شوند.

سخنگو درباره وضعیت کشتی توقیف شده انگلیسی هم گفت: از اول گفتیم ارتباطی میان کشتی توقیف شده انگلیسی با کشتی گریس 1 وجود ندارد. برای آزادی کشتی متخلف انگلیسی باید صبر کرد حکم دادگاه درباره تخلفات آنها که سه تخلف داشتند، صادر گردد. امیدواریم رسیدگی ها هرچه زودتر انجام گردد و حکم صادر گردد.

مذاکرات درباره افغانستان باید با حضور و موضوع دولت این کشور باشد

وی درباره مذاکرات آمریکا و طالبان توضیح داد: ایران همواره از برقراری صلح و ثبات و امنیت در افغانستان حمایت می نماید. ایران از گفت وگوهای بین افغانی حمایت می نماید ولی معتقد است این گفت وگوها باید با حضور دولت افغانستان باشد و مذاکرات مستقل باید با اطلاع دولت کابل یا حضور آنها باشد. امیدواریم کشورهای ثالث و فرامنطقه ای که تجربه نشان داده به دنبال آرامش و امنیت در منطقه به ویژه افغانستان نیستند، به این مسئله توجه داشته باشند.

این دیپلمات ارشد کشورمان اضافه نمود: مذاکرات بدون اطلاع دولت افغانستان نه تنها موجب ثبات نخواهد شد بلکه موجب گسترش بیش از پیش ناامنی و بی ثباتی می گردد.

گام سوم متناسب با اقدامات طرف مقابل در حال طراحی است

موسوی درباره اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته ای هم گفت: تا این لحظه رایزنی ها درخصوص اجرای تعهدات اروپایی ها به نتیجه نرسیده است. البته کوشش ها در حال اجرا است. ماکرون در حال کوشش هایی است. ما منتظر آن هستیم در مدت باقیمانده کوشش های دیپلماتیک به چه نتیجه ای می رسد و پس از آن، شورای عالی نظارت بر برجام تصمیم گیری خواهد نمود چه اقدامی انجام دهیم. گام سوم نیز متناسب با اقدامات طرف مقابل در حال طراحی است.

وضعیت بحرین

وی درباره وضعیت بحرین ابراز داشت: ایران از همه ابزارهای دیپلماتیک و در چارچوب وظایف خود، از همه کشورهای آزادیخواه و مظلوم دفاع می نماید. موضوع بحرین بدون دخالت در امور داخلی آن، از دغدغه های دولت و ملت ایران بوده است. امیدواریم این اقداماتی که هم ما آغاز کردیم و همه کشورهای دیگر حساسیت دارند، این رایزنی ها با استقبال بحرین روبه رو گردد تا حقوق ملت این کشور رعایت گردد.

ایران بنایی ندارد درباره افغانستان با آمریکا مصاحبه کند

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه درباره خبر رویترز مبنی بر رد و بدل شدن پیغام میان ایران و آمریکا در موضوع افغانستان اعلام کرد: خبر را داده ایم ولی اینکه پیغامی رد و بدل شده باشد، بی اطلاعم و به نظرم بعید است. در موضوع افغانستان، دولت این کشور محور کار است و ایران بنایی برای گفت وگو با آمریکایی ها در این رابطه ندارد.

توافقات خوبی درباره یمن صورت گرفت

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره برگزاری نشست سه جانبه ایران، هیات انصارالله و چهار کشور اروپایی در تهران مطرح نمود: ایران از یکی دو سال قبل در راستای راه چاره سیاسی حل بحران در یمن، اقدامات دیپلماتیکی را آغاز کرد و طرح هایی را ارائه کرد که یکی از این طرح ها مبنی بر گفت وگوهای انصارالله و چهار کشور اروپایی مورد موافقت نهاده شد و پنج دور از این گفت وگوها انجام شد.

موسوی با بیان اینکه از فرصت حضور هیات انصارالله در تهران، بهره برداری شد و هم مذاکرات دوجانبه ای خوبی انجام شد و هم گفت وگوهای سه جانبه ای برای دستیابی به راه چاره سیاسی انجام شد، گفت: گفت وگوهای خوب، صریح، ثمربخش و مفیدی در تهران انجام شد. توافقات خوبی صورت گرفت. اعلام آمادگی های خوبی مطرح شد تا به راه چارههایی برای حل بحران دست یابیم.

وی اضافه نمود: امیدواریم طرف متجاور نیز به راه چاره سیاسی باور داشته باشد و بدانند بحران یمن بعد از پنج سال راه چاره نظامی ندارد و چیزی جز تخریب زیرساخت و قتل زنان و بچه ها و ناامنی عاید دیگری ندارد و باور داشته باشند که 50 سال هم بجنگند به پیروزی نخواهند رسید.

سفیر یمن در ایران معرفی گردید

وی درباره معرفی سفیر یمن در تهران و احتمال معرفی سفیر جدید ایران در یمن توضیح داد: سفیرشان معرفی گردیده است. ایران در یمن قبلا سفیر داشته و روابط مان نیز در حد سفیر است ولی به دلیل مسائل به وجود آمده و تعرضات به سفارتخانه ایران، مراودات با مسائلی روبه رو شده بود که در حال برطرف آنها هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اعلام وصول 10 طرح ضد آمریکایی در جلسه علنی دیروز مجلس هم گفت : از این طرح خبر ندارم ولی مطالبات ما از آمریکایی ها بسیار زیاد است. از 28 مرداد به این سو، اقدامات خصمانه از سوی آمریکا کم ندیده ایم و خسارات زیادی به ما وارد شده است. امیدواریم به وسیله پیگیری های حقوقی بتوانیم به حقوق مان دست یابیم.

موضوع دعوت ماکرون از روحانی برای حضور در G7

موسوی درباره پیشنهاد ماکرون به روحانی برای حضور در اجلاس G7 ابراز داشت: در رایزنی ها و گفت وگوها، طیف مختلفی از مسائل مطرح می گردد. من از این مسئله اطلاعی ندارم ولی بعید است ایران کار نمایشی انجام دهد که نتیجه ای نداشته باشد. با این وجود، اگر ایران احتیاج به اقدامی که در راستای منافعش باشد، حتما آن را انجام خواهد داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 287

به "سخنگوی وزارت خارجه: اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی در حال طراحی است، هشدار به آمریکا درباره توقیف مجدد نفتکش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی وزارت خارجه: اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی در حال طراحی است، هشدار به آمریکا درباره توقیف مجدد نفتکش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید