راه غلبه بر اضطراب جدایی کودک از والدین در روز های اول مدرسه

به گزارش سفر به کیش، فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان با بیان این که وجود استرس در والدین می تواند اندازه نگرانی و اضطراب بچه ها را به مراتب افزایش دهد توصیه کرد: تا زمانی کـه خودتان آرامش نداشته باشید نمی توانید بـه فرزند خود نیز یاری کنید.

راه غلبه بر اضطراب جدایی کودک از والدین در روز های اول مدرسه

به گزارش فارس، امین ماهورام اظهار کرد: ترس از مدرسه یکی از مسائل شایع در دوران تحصیل است که بویژه در سال های ابتدایی دبستان بیشتر دیده می گردد.

وی با اشاره به این که بسیاری از بچه ها هنگام جدا شدن از والدین مضطرب می شوند به والدین هشدار داد: جلوگیری از هرگونه تماس کودک با محیط خارج این پیغام را به کودک می دهد که محیط بیرون خطرناک است.

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان دانشگاه با بیان این که هراس از مدرسه، ترس بیش از حدی است که در مورد بعضی بچه ها در مورد رفتن و ماندن در مدرسه وجود دارد، اضافه نمود: این بچه ها ممکن است در مکان های دیگر بتوانند دوری از مادر را تحمل نمایند.

ماهورام خاطر نشان کرد: ترس از مدرسه می تواند از بخش خاصی از مدرسه، عملکرد تحصیلی، محیط مدرسه یا در اثر تجربه اتفاق های ناخوشایند، مانند آزار تماشا از دوستان در مدرسه یا مسائلی در جهت خانه تا مدرسه باشد، در این موارد پی بردن به دلیل هراس، برای مداخلات درمانی ضرورت دارد.

ماهورام با اشاره به این که بعضی بچه ها هنگام جدا شدن از مادر اضطراب شدیدی تجربه می نمایند شرح داد: در مواردی هم کودک حتی در خانه هم مانند سایه مادرش را دنبال می نماید تا به این وسیله بر اضطراب خود غلبه کند. چنین بچه های به جدا شدن از مادر (یا هرکدام از والدین) و خانه، تمایلی نشان نمی دهند، چون به شدت وابسته اند.

وی با تاکید بر این که اضطراب جدایی می تواند به صورت های گوناگون، حتی شکایات جسمی مانند درد های شکمی، حالت تهوع، بی اشتهایی، مسائل خواب، سردرد و کابوس های شبانه خود را نشان دهد اضافه نمود: در صورت بروز علایم اضطراب جدایی در نوجوانان، باید آنالیز و درمان جدی تر باشد، زیرا در بعضی موارد علایم اولیه افسردگی نوجوانان همین اضطراب جدایی است.

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان به والدین توصیه کرد: کودک به جزییات همه قوانین و مقررات مدرسه واقف نیست و تهدید و ترساندن آن ها می تواند مشکل آفرین باشد، بنابراین هرگز او را از معلم نترسانید، مثلا به او نگویید اگر غذا نخوری به معلمتان خواهم گفت.

وی تاکید نمود: برای آن که بتوانید استرس و نگرانی آغاز مدرسه بچه ها تان را کاهش دهید باید بـه سراغ روش تمرین و تکرار بروید، یعنی باید تغییرات روزمره ای را که بعد از آغاز سال تحصیلی در زندگیشان رخ می دهد پیش از آن موقع کم کم ایجاد کنید تا خود را به آن ها عادت دهند. برای مثال شـما می توانید از چند روز قبل از آغاز مدرسه، فرزند خود را صبح زود بیدار کنید.

ماهورام ادامه داد: تعداد زیادی از والدین عادت دارند کـه تا لحظه آخر در کنار فرزند خود بمانند و خیال کودک خود را راحت نمایند، در حالی که این کار باعث می گردد جدایی کودک از والدین سخت تر گردد. بهتر است والدین بصورت تدریجی از کودک دور شوند تا هم برای کودک قابل تحمل باشد و هم بتوان پس از مدتی ترس از جدایی را از بین برد.

ماهورام به والدین یادآوری کرد: اگر کودک شـما دچار مسائل جدی و یا اختلالات مشخصی نباشد، می تواند یاد بگیرد کـه خودش را با شرایط نو و رفتن بـه مدرسه تطابق دهد. علاوه بر آنکه مهم است به ترس ها و نگرانی های فرزند خود توجه کنید و آن ها را نادیده نگیرید، بـه فرزند خود بگویید در کنار او هستید و می توانید با یاری یکدیگر آمادگی لازم را برای این مرحله تازه از زندگی او ایجاد کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 7 مهر 1401 بروزرسانی: 7 مهر 1401 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 2138

به "راه غلبه بر اضطراب جدایی کودک از والدین در روز های اول مدرسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه غلبه بر اضطراب جدایی کودک از والدین در روز های اول مدرسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید