در نخستین جلسه دادگاه استیضاح ترامپ چه گذشت؟

به گزارش سفر به کیش، نمایندگان دموکرات در نخستین جلسه دادگاه استیضاح رئیس جمهور آمریکا در مجلس سنای این کشور در وادار کردن دولت به ارائه اسنادی در ارتباط با اوکراین ناکام ماندند.

در نخستین جلسه دادگاه استیضاح ترامپ چه گذشت؟

به گزارش سفر به کیش به نقل از فارس، نمایندگان جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا در نخستین جلسه محاکمه استیضاح دونالد ترامپ از تصویب چندین متمم قانونی که توسط دموکرات ها با هدف ملزم کردن دولت به ارائه مدارک بیشتر در مورد گفت وگوی ترامپ با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین ارائه شده بود جلوگیری کردند.

چاک شومر رهبر اقلیت نمایندگان دموکرات در مجلس سنا سه طرح را به رأی گذاشت. این طرح ها خواهان ارائه اسنادی در ارتباط با گفت وگوی تلفنی ترامپ بودند که کاخ سفید، وزارت خارجه آمریکا و اداره مدیریت و بودجه این کشور در جریان تحقیقات استیضاح از ارائه آنها به مجلس نمایندگان خودداری کرده بود.

نمایندگان مجلس سنا هنگام رأی به هر سه این سه طرح ها تماماً وابستگی های حزبی خودشان را حفظ کرده و با 53 رأی مخالف در برابر 47 رأی موافق آنها را رد کردند. ساعت 19:30 عصر سه شنبه به وقت محلی (مصادف با ساعت 04:00 بامداد چهارشنبه به وقت تهران) شومر چهارمین متمم را ارائه کرد. این طرح خواهان ادای شهادت توسط میک مالونی، رئیس موقت ستاد کارکنان کاخ سفید است.

متمم های قانونی ارائه شده توسط شومر بخشی از تلاش های نمایندگان دموکرات در هر دو شاخه قانونگذاری کنگره آمریکا (مجلس نمایندگان و مجلس سنا) برای حمله به قطعنامه ای است که به تعیین کردن قواعد دادگاه استیضاح پرداخته است.

در قوانین آمریکا، چارچوب مدونی برای تعیین نحوه برگزاری محاکمه رئیس جمهور تعیین نشده و وظیفه این امر بر عهده رهبر اکثریت سنا است.

مناقشه بر سر قواعد محاکمه بعد از آن آغاز شد که میچ مک کانل، رهبر جمهوری خواهان مجلس سنا تغییراتی را در قطعنامه محاکمه اعمال کرد.

بر اساس طرح جدید فرایند محاکمه در 4 روز برگزار می شود که در دو روز نخست، 12 ساعت به تیم رؤسای محاکمه و 12 ساعت به وکلای ترامپ وقت اختصاص داده می شود. سناتورها حق همراه داشتن تلفن همراه را نخواهند داشت و شهادت شهود هم پشت درهای بسته ادا می شود. در این طرح، بندی پیش بینی شده که این امکان را به رئیس جلسه می دهد تا هر زمان که لازم دید، طرح تبرئه رئیس جمهور را به رأی بگذارد.

ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریتی دموکرات دارد، استیضاح شده و حالا به سومین رئیس جمهور تاریخ آمریکا بدل شده که با چشم انداز برکناری از طریق محاکمه در سنا روبرو است. با این وجود، اکثریت جمهوری خواه سنا، موجب شده تا احتمال موفقیت دموکرات ها در برکنار کردن ترامپ، نزدیک به صفر باشد.

فرایند استیضاح ترامپ بعد از آن آغاز شد که یک افشاگر به اطلاع رسانه ها رساند که ترامپ در تماس تلفنی با همتای اوکراینی خود، او را تحت فشار قرار داده تا در مورد فرزند جو بایدن نامزد پیشتاز دموکرات ها در رقابت های مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تحقیق کند. فرزند بایدن عضو هیأت مدیره یک هلدینگ اوکراینی است و ظاهرا ترامپ امیدوار بوده است که با تحقیق در مورد این هلدینگ و روابط هانتر بایدن، اعتبار رقیب سیاسی خود را خدشه دار کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 720

به "در نخستین جلسه دادگاه استیضاح ترامپ چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در نخستین جلسه دادگاه استیضاح ترامپ چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید