تمام واگذاری های دولت در بورس انجام می گیرد

به گزارش سفر به کیش، تهران (پانا) - وزیر اقتصاد با اشاره به اهمیت بازار سرمایه می گوید تصمیم ما این است که تمام واگذاری های ما در دولت در بازار بورس صورت بگیرد. این به خاطر نقش و اهمیت بازار بورس و در راستای تببین اهمیت بازار بورس و سرمایه است ودولت با قواعدی که تعریف می نماید، سعی دارد که این نوسانات به سمتی برود که تحرکات به بازار قابل رشد تبدیل گردد.

تمام واگذاری های دولت در بورس انجام می گیرد

فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه هیئت دولت امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نوسان در ذات بازار سرمایه و بازار سهام است. به عبارت دیگر این بازار عمدتا بر رفتار سهام داران و عرضه نمایندگان سهام باز می گردد. دولت با قواعدی که تعریف می نماید، سعی می نماید این نوسانات به سمتی برود که تحرکات به بازار قابل رشد تبدیل گردد.

وی ادامه داد: در تمام دوره ها بازیگران این عرصه نقش موثری در چارچوب قواعد و مقرراتی که توسط شورای عالی بورس تصویب میکند، دارند . اخیرا یکسری مواردی مطرح شد که بر بازار اثر گذاشت. یکی از موارد این بود که مطرح شد نرخ سود بانکی می خواهد افزایش پیدا کند. همه فعالان بازار دیدند که رئیس کل بانک مرکزی تکذیبش کرد. بحثی است که نرخ سود بین بانکی مقداری بالا رفته که درست است؛ داریم برنامه ریزی می کنیم از این فرایند جلوگیری کنیم.

دژپسند گفت: برخی التهابات به خاطر برخی اظهار نظرهایی است که در برخی امور بازار سرمایه مداخله گرانه اجرا شده است. این موضوع به نظر من سبب می گردد سهامداران حقیقی و خرد دچار زیان و خسران شوند. اگر ما مدافع منافع سهامداران خرد هستیم باید از اظهار نظرهایی که مداخله ایجاد می نماید به شدت پرهیز کنیم.

وی اضافه کرد: برای برخی سهامداران این نگرانی ایجاد شد که این شاخص فرایندی کاهنده داشته باشد. باید توجه داشته باشیم آنچه که ما را امیدوار می نماید برنامه های ما برای عرضه است.

وی گفت: سازمان بورس برنامه ای دارد که تا سرانجام امسال می تواند صد شرکت به صورت عرضه اولیه را عرضه کند. این موضوع بدین معنا است که خوشبختانه استقبال و اقبال خوبی وجود دارد بنابراین کسانی که در بازار سرمایه وارد می شوند باید با دقت عمل نمایند.

دژپسند گفت: اوراق برای تامین اقتصادی دولت نیست. بازار سرمایه ظرفیت هایی دارد. بازار بدهی جزئی از بازار سرمایه است.

وی گفت: تصمیم ما این است که تمام واگذاری های ما در دولت در بازار بورس صورت بگیرد. این به خاطر نقش و اهمیت بازار بورس و در راستای تببین اهمیت بازار بورس و سرمایه است.

وزیر اقتصاد و دارایی اظهار کرد: مطالعه، مشاوره و معامله جمله همیشگی من است که باید در بازار سرمایه سرلوحه کارمان باشد. الان خوشبختانه بازارمان بازارگردان دارد. یکی از ویژگی های بازار سرمایه این است که نقد شوندگی اش بالا برود. یعنی من به هر دلیلی اراده کردم بفروشم سهمم را با سهولت این کار را بکنم. بنابر این ان شاءالله برنامه داریم این بازار مدرن تر شد و امیدواریم بتوانیم نوسانات را به حداقل برسانیم.

وی گفت: هنوز معتقد هستم نوسانات منفی هست که اثر منفی بر بازار می گذارد که امیدواریم به حداقل برسد.

دژپسند گفت: آنچه که آقای ربیعی در خصوص گشایش ها برای دسترسی به اموالمان اعلام کردند کاملا درست است. برخی از دارایی های ما که در برخی کشورها است کارش به نهایت رسیده بود تا ما واردات دارو داشته باشیم اما متاسفانه مانعی وجود داشت و الان من فکر می کنم آن محدودیت به زودی رفع می گردد.

وی در خصوص بحث استیضاح خود در مجلس نیز گفت: این موضوع حق نمایندگان مجلس است و ما هم از این فرصت برای تببین عملکرد وزارت خانه استفاده می کنیم. هنوز کتبا و رسما به من اعلام نشده است اما به عنوان وزیر اقتصاد حتما در تعامل با نمایندگان محترم خواهم بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1302

به "تمام واگذاری های دولت در بورس انجام می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام واگذاری های دولت در بورس انجام می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید