باکتری های روده داروهای ما را جمع می نمایند

به گزارش سفر به کیش، تهران (پانا) - پژوهشگران در آزمایش های خود نشان داده اند باکتری های موجود در روده بعضی از داروهایی را جمع می نمایند که پیامدهایی ازنظر اندازه مناسب دارو و اثرات جانبی آن دارد.

باکتری های روده داروهای ما را جمع می نمایند

به گزارش زومیت، وقتی دارویی را مصرف می کنیم، اغلب با پیامدهای ناخواسته ای همراه است که در متداول ترین شرایط ها، به اسم اثرات جانبی دارو شناخته می شوند. اثرات جانبی شامل بسیاری از موارد عجیبی نمی گردد که هنگام ورود ترکیبات مختلف به بدن ما ممکن است اتفاق افتد.

گاهی اوقات، این عواقب ناخواسته پس از آن اتفاق می افتد که دارو از نظر فیزیکی از بدن خارج می گردد و دارو حیات دیگری را در حیواناتی پیدا می نماید که به طور تصادفی در معرض اجزایی از آن قرار می گیرند که وارد محیط زیست آن ها می گردد. با این حال، حتی پیش از اینکه داروها فرصتی برای خروج از بدن شما داشته باشند، احتمالا با موجودات دیگری به جز شما، مانند میکروبیوم روده، در تماس قرار می گیرند.

دانشمندان در مطالعه تازهی دریافتند که گونه های متعددی از باکتری ها که در روده انسان زندگی می نمایند، می توانند با انواعی از داروهایی که انسان مصرف می نماید، تعامل برقرار و آن ها را جمع نمایند. نمونه هایی از این داروها عبارت اند از: ضدافسردگی ها، مسکن ها، داروهای قلبی و... . پیر بورک، یکی از نویسندگان مطالعه از آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی اروپا (EMBL) در آلمان می گوید: این نتیجه ما را برآن می دارد که میکروبیوم را هم به اسم یکی از اعضای بدن خود ببینیم.

دانشمندان قبلا می دانستند باکتری های موجود در میکروبیوم انسان توانایی تغییر شیمیایی داروهایی را دارند که درون بدن با آن ها در تماس قرار می گیرند. این پدیده تبدیل زیستی نامیده می گردد؛ اما پژوهش تازه نشان می دهد تبدیل زیستی تمام ماجرا نیست.

آزمایش های اجرا شده درون آزمایشگاه با بیش از 20 گونه از باکتری های روده انسان که درمعرض 15 نوع داروی انسانی مختلف قرار گرفتند، نشان داد که در بیشتر مواقع، باکتری ها بدون تغییردادن داروها، این مواد شیمیایی را به شکل غیرمنتظره ای جمع می نمایند. کیران پاتیل، مدیر تحقیقات واحد سم شناسی MRC در دانشگاه کمبریج می گوید:

تعجب آور بود بیشتر تعاملات تازهی که بین باکتری ها و داروها مشاهده کردیم، تجمع داروها در باکتری ها بود. تا به امروز، تصور می شد تبدیل زیستی راستا اصلی باشد که طی آن باکتری دسترسی داروها در بدن را تحت تأثیر قرار می دهد.

به گفته پژوهشگران، داروهایی که به این شکل تجمع پیدا می نمایند، نه تنها می توانند رفتار باکتری ها و فرایندهای متابولیک را تغییر دهند؛ بلکه توانایی تأثیرگذاشتن بر توزیع و تعادل جمعیت های باکتری را هم دارند.

به عبارت دیگر، داروها فقط بر شما اثر نمی گذارند؛ بلکه احتمالا اثرات ناشناخته ای روی میکروبیوم روده و ترکیب کلی آن دارند. البته باید دید که آیا این نتایج تجربی در بیماران انسانی هم تکرار می گردد. ازنظر میکروبیوم روده، میان افراد مختلف تفاوت وجود دارد. پاتیل می گوید: بسته به ترکیب میکروبیوتای روده افراد مختلف، احتمالا تفاوت های بسیار فردی بین افراد وجود خواهد داشت. ما حتی بین سویه های متفاوت یک گونه باکتری هم تفاوت هایی می بینیم.

گذشته از این موضوع که دارو چه تأثیر روی باکتری ها می تواند داشته باشد، نکته دیگری هم وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. پژوهشگران می گویند از اثربخشی داروهایی که افراد مصرف می نمایند، ممکن است به دلیل اینکه باکتری ها اجزای شیمیایی آن ها را می ربایند، کاسته گردد. از این گذشته، وقتی اندازه مناسب دارو را معین می کنیم، این موجودات را به حساب نمی آوریم: گروهی میکروبی که درنهایت اندازه تعیینی از آنچه می بلعیم، جمع می نماید.

پژوهشگران می گویند علاوه بر کاهش اثربخشی بعضی داروها، ممکن است همین پدیده بتواند اثرات جانبی را در بعضی بیماران ایجاد نموده یا تحت تأثیر قرار دهد و رژیم های دارویی با این دست های نامرئی اندکی تغییر پیدا کند.

پژوهش های بیشتری برای درک مقدار اهمیت مسئله تجمع باکتری ها احتیاج است و اکنون برترین زمان مطالعه است. پاتیل می گوید:

گام های بعدی ما آن است که این پژوهش مولکولی بنیادی را پیش ببریم و آنالیز کنیم که باکتری های روده فرد با تفاوت در پاسخ های فردی دربرابر داروهایی مانند ضدافسردگی ها چگونه در ارتباط است. اگر بتوانیم تعیین کنیم که افراد بسته به ترکیب میکروبیوم خود چگونه دربرابر آن پاسخ می دهند، درمان های دارویی را می توان به صورت فردی طراحی کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1787

به "باکتری های روده داروهای ما را جمع می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باکتری های روده داروهای ما را جمع می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید