تولد دوقلو ها در جهان بیشتر شده است

به گزارش سفر به کیش، در حال حاضر آفریقا و آسیا بالاترین آمار دوقلو ها را دارند و 80 درصد کل دوقلو های دنیا در این دو قاره به دنیا می آیند که در آسیا این می تواند به دلیلی افزایش جمعیت هم باشد.

تولد دوقلو ها در جهان بیشتر شده است

حدود یک میلیون و 600 هزار دوقلو سالانه در دنیا به دنیا می آیند، یعنی از هر 42 نوزاد یکی دوقلو است. بارداری در سن بالاتر و تکنیک های تازه باروری مانند آی وی اف باعث شده آمار تولد نوزادان از دهه 1980 میلادی حدود یک سوم افزایش پیدا کند.

اما از اینجا به بعد ممکن است این فرایند نزولی باشد و شمار بچه ها دوقلو کاهش پیدا کند، چون تمرکز پزشکان بیشتر بر تولد یک کودک در هر زایمان است که خطر کمتری دارد.

بر اساس گزارشی که نشریه هیومن ریپروداکشن منتشر کرده پیش بینی می شود که بالاترین شمار تولد دوقلو ها را پشت سر گذاشته باشیم. در 30 سال گذشته این میزان به بالاترین حد خود با 32 درصد افزایش در آسیا و 71 درصد در شمال آمریکا رسیده است.

محققان این گزارش اطلاعات مربوط به تولد از 165 کشور را در فاصله سال های 2010 تا 2015 با فاصله سال های 1980 تا 1985 مقایسه کرده اند.

این آمار در اروپا و شمال آمریکا از هر 9 دوقلو در هزار زایمان به 12 دوقلو در هزار زایمان رسیده است. اما در قاره آفریقا آمار دوقلو ها همیشه بالا بوده و کماکان در 30 سال گذشته چندان تغییر نکرده است. در حال حاضر آفریقا و آسیا بالاترین آمار دوقلو ها را دارند و 80 درصد کل دوقلو های دنیا در این دو قاره به دنیا می آیند که در آسیا این می تواند به دلیلی افزایش جمعیت هم باشد.

کریستیان ماندن، پژوهشگر نویسنده این گزارش در دانشگاه آکسفورد می گوید این موضوع در آفریقا دلیل علمی دارد. به گفته او آمار زایش دوقلو در آفریقا بالاست، چون در این قاره تعداد دوقلو های همسان که از دو تخمک جدا تشکیل می شوند زیاد است که به احتمال بالا به دلیل تفاوت های ژنتیکی مردم این قاره با سایر جا های دیگر است.

در اروپا، شمال آمریکا و اقیانوسیه هم آمار بچه ها دوقلو به دلیل روش های کمک به بارداری مانند لقاح های آزمایشگاهی افزایش یافته است. روش هایی که باعث بالارفتن احتمال تشکیل دوقلو ها می شود. اما به گفته پروفسور ماندن امروزه تاکید بر تولد یک نوزاد است که از نظر سلامت ایمنی بیشتری دارد.

این نکته بسیار مهم است، چون دوقلوزایی با افزایش احتمال مرگ در بچه ها و نوزادان ارتباط دارد و در دوران بارداری و پس از آن پیچیدگی های پزشکی بیشتری ایجاد می کند.

در زایمان دوقلو امکان زایمان زودرس، وزن کم نوزاد و مرگ در شکم مادر بالاست. بر اساس این تحقیق احتمال زنده ماندن دوقلو ها در کشور های فقیر یا با درآمد متوسط کمتر است. در کشور های جنوب صحرای آفریقا به طور ویژه بسکمک از دوقلوها، جفتشان را در سال اول زندگی از دست می دهند. این آمار 200 هزار مرگ در هر سال است.

پروفسرو جرون اسمیتس، نویسنده دیگر این مقاله می گوید کشور های غربی به آمار تولد دوقلو در کشور های آفریقایی نزدیک می شوند، اما همچنان احتمال زنده ماندن دوقلو ها در بین این دو بسیار فاصله دارد. به گفته پژوهشگران هند و چین در سال های آینده نقش مهمی در تولد نوزادان دوقلو ایفا خواهند کرد.

منبع: فرادید
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1530

به "تولد دوقلو ها در جهان بیشتر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولد دوقلو ها در جهان بیشتر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید