منبت کاری هنری کهن و باسابقه در آباده است، وجود 117 نوع صنایع دستی در استان فارس

به گزارش سفر به کیش، استاندار فارس با اشاره به اینکه هنر منبت کاری در شهرستان آباده از صنایع دستی کهن و دارای پیشینه تاریخی در استان فارس است، گفت: تعداد زیادی از اساتید برجسته در شهرستان آباده به این هنر پرداخته اند و پس از آن ها نیز شاگردان و فرزندانشان این راه را ادامه دادند.

منبت کاری هنری کهن و باسابقه در آباده است، وجود 117 نوع صنایع دستی در استان فارس

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار در دیدار غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و یوشا کریشنا مشاور رئیس و عضو شورای جهانی صنایع دستی که به منظور ارزیابی شرایط و موقعیت شهرستان آباده، کاندیدای ثبت جهانی شهر منبت به استان فارس سفر نموده اند، استان پهناور فارس را سرزمینی تاریخی، فرهنگی و میراثی توصیف و بر نقش و صندلی برجسته این سرزمین در ابعاد مختلف تاکید نمود.

او اضافه نمود: در کنار وجود انسان های تاریخ ساز در سرزمین فارس، از گذشته تا امروز هنرمندان برجسته ای نیز در این دیار حضور داشته اند.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه استان فارس دارای رتبه ارزشمندی در حوزه صنایع دستی کشور است، اعلام نمود: از 244 نوع صنایع دستی ثبت شده در ایران 117 نوع در استان فارس وجود دارد و توسط هنرمندان این دیار در گستره های عشایری، روستایی و شهری تهیه می گردد.

تبادار اظهارکرد: هنرمندان استان فارس با عمق ذهن و لطافت جان به خلق آثار هنری متعدد می پردازند.

او در ادامه فرش قشقایی را یکی از انواع این هنرها برشمرد و یادآور شد: شاید هنرمندان بافنده این فرش ها نقشه و طرحی پیش رو نداشته باشند اما با جادوی فکر و انگشتان خود اثری هنری را به وجود می آورند که با روح و ذهن بیننده ارتباط برقرار می نماید.

استاندار فارس با اشاره به اینکه هنر منبت کاری در شهرستان آباده از صنایع دستی کهن و دارای پیشینه تاریخی در استان فارس است، گفت: تعداد زیادی از اساتید برجسته در شهرستان آباده به این هنر پرداخته و پس از آنها نیز شاگردان و فرزندانشان این راه را ادامه داده اند.

مهندس تبادار با اشاره به اینکه این استان در تاریخ، هنر، ادب و فرهنگ ایران زمین صندلی ویژه ای دارد، به بیان سایر ظرفیت ها و قابلیت های استان فارس پرداخت و اضافه نمود: استان فارس با دارا بودن رتبه دوم در فراوریات کشاورزی بیش از 10درصد از امنیت غذایی کشور را تامین می نماید از این رو به رغم مسائل کمبود آب حفظ اقتصاد کشاورزی یکی از اولویت های مدیریت استان است.

او به وجود دانشگاه های برجسته ای همچون دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی در این استان اشاره نمود و گفت: استان فارس از گذشته های دور تا امروز سرزمین علم و دانش بوده است.

نماینده عالی دولت در استان فارس ابعاد مختلف گردشگری را از دیگر ظرفیت های استان فارس دانست و اعلام نمود: علاوه بر وجود جاذبه های گردشگری، تاریخی، مذهبی و طبیعی در استان، توریسم سلامت نیز در فارس صندلی ویژه ای دارد.

مهندس تبادار ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه های مختلف پیوند کبد، کلیه، حلزون گوش و... به ارایه خدمات درمان و سلامت به کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارش مشغول است.

خانم غادا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی نیز در این دیدار به صندلی ویژه ایران و استان فارس در زمینه صنایع دستی اشاره نمود و گفت: درخواست شما برای ثبت جهانی شهر منبت را دریافت کردیم و به نظر ما درخواست برجسته ای است.

او با اشاره به پیشینه غنی تاریخی، هنری و فرهنگی استان فارس، ابراز امیدواری کرد شهر آباده شرایط دستیابی به این صندلی در حوزه صنایع دستی را داشته باشد و آثار هنری هنرمندان استان فارس از عمق روح و ذهن این هنرمندان برخواسته و از این رو با روح و ذهن مخاطب نیز ارتباط برقرار می نماید.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، تاریخ کهن ایران را دارای شهرت جهانی دانست و گفت: آثاری همچون تخت جمشید و وجود شاعرانی همچون حافظ و سعدی در جهان شناخته شده است.

افزایش 184درصدی صادارات صنایع دستی استان فارس

پویامحمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز در این دیدار استان فارس را یکی از استان های مهم کشور در حوزه صنایع دستی برشمرد و گفت: در 6 ماهه نخست سال 97 صادرات صنایع دستی استان فارس 184 درصد رشد داشته که نشان دهنده پذیرش این آثار در بازارهای جهانی است.

او اضافه نمود: کشورهای حاشیه خلیج فارس،کشورهای عرب زبان و همچنین کشورهای اتحادیه اروپا از علاقه مندان صنایع دستی استان فارس هستند.

محمودیان با اشاره به اینکه اتحادیه صنایع دستی استان فارس از اتحادیه های فعال و موثر در صنایع دستی کشور است، یادآور شد: هنرمندان حوزه صنایع دستی استان فارس درصد قابل توجهی از هنرمندان کشور را تشکیل می دهند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی اعلام نمود: سایت های تاریخی، بازارهای تاریخی، سراها و تیمچه هایی که در شیراز صنایع دستی را به گردشگران عرضه می نمایند نمادی از زیبایی های بی نظیر تلقی می شوند.

وی با اشاره به اینکه دهکده صنایع دستی در شمال استان فارس در حال احداث است، ابراز امیدواری کرد در سفر آتی خانم هیجاوی این دهکده برای بازدید آماده شده باشد.

شهرستان آباده نگین صنایع دستی استان فارس است

دکتر رحیم زارع نماینده شهرستان های آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار به بیان صندلی ویژه هنر منبت کاری در شهرستان آباده پرداخت و خطاب به رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی گفت: بازدید میدانی شما از شهرستان آباده به خوبی نشان خواهد داد که این شهرستان در مباحث صنایع دستی نگینی در استان فارس محسوب می گردد.

او اعلام نمود: علاوه بر هنر کهن منبت کاری انواع دیگر صنایع دستی از جمله خاتم، ساخت سازهای موسیقی و... نیز در شهرستان آباده رواج دارد.

زارع به وجود کارگاه منبت کاری بی نظیر شهرستان آباده اشاره نمود و اضافه نمود: در این کارگاه بیش از 200 نفر از بانوان به فراوری آثار منبت کاری مشغول هستند و این کارگاه با ایجاد شغل برای بانوان سرپرست خانوار، در کنار اشتغال زایی به رونق هنر منبت کاری نیز یاری نموده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 14 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 76

به "منبت کاری هنری کهن و باسابقه در آباده است، وجود 117 نوع صنایع دستی در استان فارس" امتیاز دهید

3 کاربر به "منبت کاری هنری کهن و باسابقه در آباده است، وجود 117 نوع صنایع دستی در استان فارس" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منبت کاری هنری کهن و باسابقه در آباده است، وجود 117 نوع صنایع دستی در استان فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید