آخرین مهلت استفاده از رویه اعتباری ترخیص کالا از گمرک اعلام شد

به گزارش سفر به کیش، این روزها موضوع کالاهای دپو شده در گمرکات علی رغم کمبود بعضی از آنها در بازار و افزایش بهای آنها خبرساز شده است. بر اساس اظهارات معاون فنی گمرک ایران در حال حاضر بالغ بر 3.5 میلیون تن کالای اساسی دپو شده وجود دارد و باید برای آنها فکری کرد.

آخرین مهلت استفاده از رویه اعتباری ترخیص کالا از گمرک اعلام شد

این فرایند نگرانی هایی را در بازار به وجود آوره است تا آنجا که دولت تصمیم گرفته برای مشخص تکلیف این حجم از کالای رسوب شده تسهیلات و شرایطی را فراهم کند و از صاحبان کالا خواسته با قید فوریت درباره ترخیص آنها اقدام نمایند.

طبق مصوبه اخیر، گمرک ایران باید در فراخوانی به متقاضیانی که تمایل دارند از رویه اعتباری استفاده نمایند اعلام کند تا درخواست خود را به بانک مرکزی ارائه و بانک به فوریت و ظرف سه روز کاری نسبت به موافقت با درخواست آنها، اقدام کند. بر این اساس از هشتم خردادماه در نامه کتبی و رسمی به صاحبان کالاهای اساسی این مورد ابلاغ می گردد و صاحبان کالا فقط تا سیزدهم خردادماه فرصت دارند نتیجه مراجعات خود به بانک مرکزی را به گمرک ایران ابلاغ نمایند.

جزئیات کالاهای دپو شده در گمرک و بنادر

بر اساس اظهارات مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران در خبرگزاری مهر آنالیز های به عمل آمده نشان می دهد 3 میلیون و 437 هزار و 870 تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات کشور دپو شده که شامل 62.951 تن گندم، 1.767.248 تن ذرت، 276.156 تن جو، 668.204 تن سویا، 13.622 تن برنج، 166.447 تن شکر، 180.716 تن روغن خام و 302.526 تن دانه های روغنی است که بیشتر آن ها مشمول دریافت ارز 42000 ریالی هستند و این کالاها در بندر امام خمینی (ره) تخلیه شده است. همچنین 10 ففرایند کشتی حاوی 257.404 تن دانه های روغنی، ذرت، سویا، گندم و روغن خام در کنار اسکله موجود بوده و 12 ففرایند کشتی حاوی 718.479 تن سویا، ذرت، گندم، جو و دانه های روغنی منتظر در لنگرگاه هستند.

معاون فنی گمرک ایران با بیان اینکه صاحبان کالا باید با قید فوریت به مشخص تکلیف کالاهای خود اقدام نمایند، تاکید نمود: صاحبان کالا اگر عذر موجهی در این رابطه داشته باشند به صورت مکتوب به گمرک اعلام نمایند در غیر این صورت بر اساس مقررات با آن ها برخورد خواهد شد و در این رابطه متروکه شدن کالا امر بعیدی نیست.

ارونقی با اشاره به تکلیف گمرکات اجرایی در راستای اجرای این مصوبات افزود: به گمرکات اجرایی تکلیف شده تا در مدت سه روز و تا سوم خرداد ماه با مراجعه به سازمان بنادر و دریانوردی به احصای دقیق مشخصات صاحبان کالاهای اساسی که در بندر تخلیه شده، اقدام و فهرست مربوط به تفکیک نوع کالا، نام صاحب کالا و سایر مشخصات جمع بندی و به گمرک ایران اعلام گردد. در عین حال از سوم تا پنجم خردادماه نیز باید به دریافت شماره ثبت سفارش کالاهای اساسی تخلیه شده در بنادر از صاحبان کالا اقدام و این شماره ثبت در اختیار گمرک ایران و ستاد تنظیم بازار و سایر مراجع مربوطه قرار گیرد.

ترخیص قطعی فقط با کد رهگیری

معاون فنی گمرک با اشاره به مصوبه مربوط به ترخیص 90 درصدی کالاهای اساسی افزود: بر این اساس گمرک مجاز شد تا نسبت به ترخیص 90 درصدی کالاهای اساسی با درخواست و دریافت تعهد از صاحب کالا و مجوز وزارت جهاد کشاورزی برای کالاهای ذرت، کنجاله سویا، جو و دانه های روغنی با عرضه در سامانه بازارگاه و همچنین برای روغن و گندم با مجوز شرکت بازرگانی دولتی اقدام کند. این در حالی است که ترخیص کل کالاها، یعنی 10 درصد باقی مانده منوط به دریافت و ارائه اعلامیه تأمین ارز یا کد رهگیری بانک خواهد بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1642

به "آخرین مهلت استفاده از رویه اعتباری ترخیص کالا از گمرک اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین مهلت استفاده از رویه اعتباری ترخیص کالا از گمرک اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید