کپسول قابل بلعیدن روده بیمار را آزمایش می کند

به گزارش سفر به کیش، به گزارش خبرنگاران، تشخیص و درمان بیماری های دستگاه گوارش می تواند بسیار تهاجمی و وقت گیر باشد. کارهایی نظیر آزمایش خون و مدفوع، بیوپسی، کولونوسکوپی، آندوسکوپی، اشعه ایکس، سی تی اسکن و تصویربرداری MRI همگی کارهای زمان بر هستند اما اگر جایگزینی ساده برای آن باشد، قطعات تاثیر شگرفی در پزشکی خواهد داشت.

کپسول قابل بلعیدن روده بیمار را آزمایش می کند

محققان آزمایشگاه حسگرها و محرک های MEMS دانشگاه مریلند (MSAL) کپسول قابل بلعیدن با یک فناوری بسته بندی تازه تولید کرده اند که می تواند از اجزای کوچک آن در محیط خاص دستگاه گوارش محافظت کند.

در مقاله ای با عنوانFreestanding region-responsive bilayer for functional packaging of ingestible devices که این گروه در نشریه Microsystems & Nanoengineerin به چاپ رساندند نشان دادند که چگونه این ساختار به نام FRRB می تواند از کپسول در حین حرکت در دستگاه گوارش و انجام وظایف پیچیده تشخیصی و درمانی مانند سنجش، نظارت و تحویل دارو محافظت کند.

مایکل استراکر از محققان این پروژه می گوید: دستگاه هایی به شکل کپسول با قابلیت بلع، نسل بعدی فناوری پزشکی هستند. FRRB یک راهکار ساده و در عین حال زیبا برای یکی از چالش های اصلی توسعه این دستگاه ها است. می توان از آن برای توسعه طرح های خلاقانه تازه استفاده کرد که به محرک ها و حسگرهای حساس اجازه می دهد بدون آسیب به منطقه ها مورد نظر دستگاه گوارش برسند.

برای سال های متمادی، شرکت های داروسازی برای رساندن دارو به بدن به مواد پاسخ دهنده به pH متکی بودند. اما این پوشش که در آسپرین نیز وجود دارد به میزان کافی مستحکم نیست تا از یک کپسول قابل بلعیدن در برابر مایعات اسیدی و جامداتی که هنگام حرکت از طریق دستگاه گوارش در مسیر رسیدن به مقصد باآن روبرو می شوند، محافظت کنند. چنین ساختارهایی باید دست نخورده باقی بماند تا اجزایی مانند حسگر یا دارو در زمان مناسب باز شوند و آزاد شوند.

FRRB که از طریق گروه تحقیقاتی متمرکز بر سیستم های میکروالکترومکانیکی (MEMS) با سابقه طولانی تحقیقات پیشگامانه در مورد کپسول های قابل بلعیدن پیشرفته، یک گزینه همه ایده آل است. می توان آن را به آسانی روی اجزای مختلف کپسول قابل بلعیدن اعمال کرد، می تواند به شکل های مختلفی ساخته شود و می تواند از آن اجزای شکننده داخل دستگاه گوارش محافظت کند تا زمانی که به مقصد مورد نظر خود برسند، سپس حل شوند تا بتوانند عملکردهایی را که برای آن طراحی شده اند را انجام دهند.

رضا قدسی از محققان این پروژه می گوید: انتظار ما این است که این رویکرد تولیدی، پارادایم طراحی توسعه دستگاه ها و سیستم های میکرو/نانو/بیو کم تهاجمی را برای برنامه های نظارتی، درمان و پیشگیری مراقبت های بهداشتی توسعه دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 خرداد 1402 بروزرسانی: 17 خرداد 1402 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 2247

به "کپسول قابل بلعیدن روده بیمار را آزمایش می کند" امتیاز دهید

1 کاربر به "کپسول قابل بلعیدن روده بیمار را آزمایش می کند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کپسول قابل بلعیدن روده بیمار را آزمایش می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید