طراحی و ساخت جایگزین های استخوانی بافت های زنده انسان

به گزارش سفر به کیش، خبرگزاری خبرنگاران- محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیروز به ارائه مدلی برای جایگزین بافت های زنده استخوانی انسان شدند.

طراحی و ساخت جایگزین های استخوانی بافت های زنده انسان

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ ارزان تهران از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، آناهیتا احمدی صوفیوند، فارغ التحصیل مقطع دکتری دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح مدل سازی، تحلیل و آنالیز تجربی پارامتر های موثر در ساخت گرفت استخوانی به روش چاپ زیستی هیبریدی گفت: درمان های آسیب های استخوانی وسیع از اهمیت و تقاضای بالایی برخوردار است و این مسئله با استفاده از گرفت ها امکان پذیر است.

وی با تاکید بر اینکه هدف این رساله، ساخت گرفت هایی با خواص هرچه نزدیکتر به بافت استخوان است که در این طرح از دو جنبه بیومکانیکی و بیولوژیکی به آن پرداخته شده است، ادامه داد: بدیهی است که هر چقدر خواص این گرفت ها به بافت استخوان واقعی نزدیکتر باشد، این درمان ها موفقیت آمیزتر خواهند بود.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: گرفت های موجود از نظر خواص مکانیکی و بیولوژیکی در مقایسه با بافت استخوان دارای محدودیت هایی هستند؛ همچنین نمونه های فوق متخلخل مطلوب خواص مکانیکی پایینی دارند و مواد مورد استفاده در روش چاپ زیستی دارای خواص مکانیکی و بیولوژیکی محدودی هستند.

وی اضافه نمود: نتایج این رساله نشان داد به یاری ترکیب روش های عددی با چاپ زیستی و همچنین بهره گیری از جوهر های طبیعی گرفته شده از بافت واقعی می توان گرفت هایی با خواص هندسی، مکانیکی و بیولوژیکی مناسب برای درمان آسیب های وسیع استخوانی فراوری کرد.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: هدف این رساله، ساخت گرفت هایی با خواص هرچه نزدیکتر به بافت استخوان است که از دو جنبه بیومکانیکی و بیولوژیکی به آن پرداخته شده است. از دیدگاه بیومکانیکی، خواص مکانیکی و مورفولوژیکی داربست مورد تحلیل عددی و تجربی قرار گرفته است تا با طراحی میکروساختار آن، ساختار هایی با خواص مکانیکی مطلوب و تخلخل بالا برای گرفت استخوانی ساخته گردد.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: خواص بیولوژیکی گرفت نیز با استفاده از سنتز جوهر زیستی و استفاده از مواد داربستی با عملکرد مناسب برای بافت استخوان تامین شده است. این گرفت ها به روش چاپ زیستی هیبریدی کنترل شده، با تکرارپذیری و دقت بالا و همچنین توزیع سلولی یکنواخت ساخته شدند.

احمدی صوفیوند با بیان اینکه احتیاج به تجهیزات مناسب برای چاپ زیستی هیبریدی مشکل اصلی این طرح بود که با استفاده از دوره فرصت مطالعاتی در انیستیتو پزشکی بازساختی ویک فارست آمریکا که از پیشگامان این حوزه هستند، این مشکل رفع شد، گفت: این طرح در صنعت پزشکی بازساختی و ساخت جایگزین های بافتی زنده مشابه با بافت واقعی انسان قابل کاربرد است.

وی با بیان اینکه آزمون های حیوانی و بکار بردن روش ارایه شده برای بافت های دیگر بدن نیز در آینده به کار گرفته خواهد شد، گفت: نتایج این رساله نشان داد به یاری ترکیب روش های عددی با چاپ زیستی و همچنین بهره گیری از جوهر های طبیعی گرفته شده از بافت واقعی می توان گرفت هایی با خواص هندسی، مکانیکی و بیولوژیکی مناسب برای درمان آسیب های وسیع استخوانی فراوری کرد.

به گفته احمدی صوفیوند از منظر میکروساختار های ارایه شده و پیش بینی خواص مکانیکی با دقت بالا، نمونه مشابه داخلی و خارجی ندارد. از نظر استفاده از روش چاپ زیستی هیبریدی، نمونه داخلی مشابهی ندارد.

استادان راهنمای این طرح نبی اله ابوالفتحی و سید عطااله هاشمی از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند. همچنین از این طرح 2 مقاله در مجلات Additive Manufacturing (IF=7) و Polymers for Advanced Technologies (IF=2.5) به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1490

به "طراحی و ساخت جایگزین های استخوانی بافت های زنده انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی و ساخت جایگزین های استخوانی بافت های زنده انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید