واکنش اتحادیه اروپا به توقف اجرای پروتکل الحاقی

به گزارش سفر به کیش، تهران (پانا) - مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای از تعلیق اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران ابراز نگرانی کرد.

واکنش اتحادیه اروپا به توقف اجرای پروتکل الحاقی

با ما سفر کنید و با تور ترکیبی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش ایسنا، در بیانیه جوزپ بورل که روز پنج شنبه در خروجی سایت سرویس اقدامات خارجی اروپا قرار گرفته، آمده است: اتحادیه اروپا بر تعهد قوی و حمایت مداوم خود از برنامه جامع اقدام مشترک در این برهه زمانی حیاتی تاکید می نماید. ما مصمم هستیم تا به همکاری با جامعه بین المللی برای حفظ برجام و اطمینان حاصل کردن از اجرای کامل آن ادامه دهیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما عمیقا نگران تصمیم ایران مبنی بر تعلیق موقت اجرای پروتکل الحاقی و همچنین مفاد شفافیت اضافی ذیل برجام از تاریخ 23 فوریه 2021 هستیم. اگر این تصمیم معکوس نشود، به طور عمده توانایی آژانس بین المللی انرژی اتمی را برای راستی آزمایی این که مواد هسته ای و فعالیت ها در ایران تنها در راستای اهداف صلح آمیز باقی می مانند، محدود خواهد نمود. آژانس بین المللی انرژی اتمی از بخش ضروری از اطلاعاتش درباره فعالیت های ایران در زمینه چرخه سوخت هسته ای از جمله تحقیقات و توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته ایرانی محروم خواهد شد. در این باره ما تفاهم فنی دوجانبه موقت میان آژانس اتمی و ایران را مد نظر داریم که به گفته مدیر کل آژانس اتمی، رافائل گروسی، دسترسی کاهش یافته را کمتر خواهد نمود و اجازه نظارت های ضروری و تداوم فعالیت های راستی آزمایی برای سه ماه را ممکن خواهد نمود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه نوشته است: اتحادیه اروپا کاملا از کار عینی، مستقل و بی طرف آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره نظارت و راستی آزمایی تعهدات هسته ای ایران حمایت می نماید. ما سخت باور داریم که همکاری کامل و به موقع ایران با آژانس اتمی برای اطمینان حاصل کردن از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران لازم است.

بورل همچنین نوشت: ما اعلامیه مسئول سیاست خارجی را که از سوی اتحادیه اروپا در تاریخ 11 ژانویه منتشر کرد یادآوری می کنیم که در آن تاسف عمیق خود را از اقدامات نگران کننده ایران در طی دو سال اخیر ابراز نموده بودیم. ما همچنان از ایران می خواهیم که تمامی اقداماتی را که در مغایرت با تعهداتش ذیل برجام هستند، متوقف و معکوس کند.

او در بیانیه نوشته است: ما از مسائل مرتبط با خروج یکجانبه آمریکا از توافق و اعمال مجدد تحریم ها آگاه هستیم. با وجود چالش های پیش آمده در راستا برجام، اتحادیه اروپا به حفظ تعهدات و همکاری سخت برای حفظ برجام ادامه داده است.

در انتهای این بیانیه آمده است: ما از چشم انداز بازگشت آمریکا به برجام و بازگشت ایران به ازسرگیری کامل برجام استقبال می کنیم. ما قویا از کوشش های دیپلماتیک شدید جاری و تماس مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تمامی طرفین به عنوان هماهنگ کننده برجام حمایت می کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1480

به "واکنش اتحادیه اروپا به توقف اجرای پروتکل الحاقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش اتحادیه اروپا به توقف اجرای پروتکل الحاقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید