فراستی: عنکبوت مقدس مفلوک، حقیر، بی وطن و بی همه چیز است

به گزارش سفر به کیش، مسعود فراستی در نشست سیر و تحول رسانه ای انقلاب اسلامی به سوالات حاضران در خصوص فیلم عنکبوت مقدس و جایزه این فیلم در جشنواره فیلم کن پاسخ داد.

فراستی: عنکبوت مقدس مفلوک، حقیر، بی وطن و بی همه چیز است

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، مسعود فراستی منتقدسینما در نشست سیر و تحول رسانه ای انقلاب اسلامی که به مناسبت چهلمین روز درگذشت نادر طالب زاده در شهر زنجان برگزار گردید، به سوالات حاضران در خصوص فیلم عنکبوت مقدس و جایزه این فیلم در جشنواره فیلم کن پاسخ داد.

فراستی در بخشی از این نشست درباره واکنش ها به فیلم عنکبوت مقدس گفت: یک بار گفتم اینجا هم می گویم؛ این اثر اصلاً فیلم نیست. این یک اثر مفلوک، حقیر، بی وطن و بی همه چیز است. پس غلط نموده که بتواند به امام رضا توهین کند. اصلاً در این حد نیست. از این رو این مقدار حساسیت هم احتیاج نبود.

وی در پاسخ به سوال یکی از حاضران که واکنش وجدان جمعی را به او متذکر شد، در پاسخ گفت: وجدان جمعی آبادان است نه جشنواره فیلم کن.

این منتقد سینما گفت: بعد از چهار دهه هنوز به سینمایی نرسیده ایم که بتوانیم بگوییم سینمای ما سینمای مردم و انقلاب است و سینما نداریم و فقط چندین فیلم خوب وجود دارد که عمدتاً راجع به جنگ است، همانند مجموعه روایت فتح، دیدبان، مهاجر و... که خوشبختانه فیلم موقعیت مهدی که بوی آوینی و روایت فتح را می دهد نیز جزو فیلم های خوب بود.

وی توضیح داد: ما در هیچ زمینه ای فرهنگ نقد نداریم و همین فرهنگ ما را عقب انداخته است و هنوز در گام های اولیه و در حال آزمون و خطا هستیم.

فراستی با انتقاد از اینکه این آزمون و خطا همچنان در سینمای ما ادامه دارد و بها ندادن به نقد های سینمایی از دیگر مسائل ماست، اضافه نمود: متاسفانه فرهنگ نقد در بحث سیاست، اقتصاد و هنر را برنمی تابیم و همین موضوع موجب عقب ماندگی ما می گردد، چرا که چیزی بیرون از نقد اتفاق نمی افتد.

مترجم و منتقد سینما ادامه داد: فرمانده هان شاخص در جنگ بسیار داریم ما افرادی داریم که می خواهیم با آن ها زندگی کنیم و فیلم ساز با خودآگاه و ناخودآگاه این شخصیت مانوس می گردد و همین موجب می گردد تا آن شخصیت فرم بگیرد و به همان اندازه می توان کاراکتر را به نمایش درآورد.

وی اضافه نمود: هیچ چیزی بیرون از نقد اتفاق نمی افتد و پرسش و نقد باید کرد تا بتوان قدم برداشت وگرنه در این دایره بسته گفتمان فرهنگی درجا خواهیم زد، امروز بی خود نگوییم شرایط ما خوب است، شرایط ما در فرهنگ بد است.

سردبیر مجله فرم و نقد با بیان اینکه در حال تکرار گذشته هستیم؛ البته گذشته را نمی توانیم تکرار کنیم، بلکه از آن عقب می رویم، گفت: نادر طالب زاده پیش از اینکه هنرمند باشد، آدم سیاسی حرفه ای با رسانه بود و هیچ کسی مقدار نادر طالب زاده آدم رسانه ای انقلاب ما نبود.

وی اضافه نمود: ما تا محفل هایی را نداشته باشیم که بحث نظری در آن باشد و آرام آرام با زحمت این ها بارور شوند به جایی نخواهیم رسید، ما آدم اساسی داریم، اما این ها دستشان به جایی بند نیست.

فراستی گفت: من همینجا پیشنهاد می کنم که در زنجان یک گروه مستندسازی از افرادی که علاقه مند و وارد به کار هستند تشکیل گردد و وزیر هم بیاید از شما حمایت کند، اما برای راه اندازی این گروه باید محفل های هفتگی داشته باشید و در آن مستند های خوب دنیا و ایران از جمله نادر را ببینید.

این منتقد سینما درباره واکنش ها به فیلم عنکبوت مقدس گفت: من یکبار گفتم اینجا هم می گویم، این اصلا فیلم نیست، که به آن جبهه می گیرید، این یک اثر مفلوک، حقیر بی همه چیز و بی وطن و غلط است، پس اصلا غلط نموده بتواند به امام رضا توهین کند، اصلا در این حد نیست، از این رو این مقدار حساسیت نیز احتیاج نیست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان نیز در این برنامه گفت: نادر طالب زاده پرورش یافته مسجد بود و پرچم مبارزه با ظلم را در عرصه هنر برداشت و بعد از شهید آوینی کسی همانند طالب زاده وارد این عرصه نشده بود.

امرالله حسنی اضافه نمود: با درگذشت مرحوم طالب زاده خلا بزرگی را در عرصه مبارزه با ظلم در حوزه فرهنگ و هنر شاهد خواهیم بود و امیدواریم این خلا با حضور هنرمندان ارزشی جبران گردد.

وی با بیان اینکه افول امریکا زمانی شروع شد که خود را در برابر انقلاب اسلامی ایران دید، اضافه نمود: به گفته مرحوم طالب زاده با پیروزی انقلاب اسلامی به دست امام راحل هراس بزرگی در دل دشمن ایجاد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: افرادی همانند نادر طالب زاده برنامه افق نو را راه اندازی کرد و در حوزه رسانه نیز کار های خوبی انجام شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 تیر 1401 بروزرسانی: 25 تیر 1401 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 2086

به "فراستی: عنکبوت مقدس مفلوک، حقیر، بی وطن و بی همه چیز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراستی: عنکبوت مقدس مفلوک، حقیر، بی وطن و بی همه چیز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید