سامان دهی حیاط بنای کاروانسرای مجموعه میراث جهانی پاسارگاد

به گزارش سفر به کیش، مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از سامان دهی حیاط بنای کاروانسرای مظفری در فاصله 140 متری ضلع شمال شرقی آرامگاه کوروش در مجموعه جهانی پاسارگاد خبر داد.

سامان دهی حیاط بنای کاروانسرای مجموعه میراث جهانی پاسارگاد

میراث آریا: روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، افشین ابراهیمی امروز 12 خردادماه 1400 اظهار کرد: کاروانسرای مظفری مشتمل بر حیاطی به مساحت 208 مترمربع با ایوانی به پهنای 30/3 متر که حجره های متعدد کوچک و بزرگی در پشت آن قرار گرفته است که این بنا در زمان حکمرانی اتابکان در فارس، به دستور شاه شجاع مظفری برای رفاه حال زائران از مشهد مرغاب ساخته شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد ادامه داد: در زمان مدیریت علی سامی به عنوان رئیس بنگاه علمی و حفاری تخت جمشید، این بنا به دفتر فنی مجموعه تغییر کاربری داده شد و بخش هایی نیز به آن الحاق شد.

او ادامه داد: هرچند این بنا همچون دیگر ابنیه موجود در مجموعه میراث جهانی پاسارگاد به فراخور و به طور مداوم تحت اقدامات حفاظتی اضطراری قرار داشته است، ولی اغلب بقایای معماری کاروانسرا در شرایط باثبات و پایداری قرار ندارند و آشکارا فرایند فرسایش در این بنا نسبت به دیگر ابنیه موجود سریع تر و شدیدتر نشان می دهد که یکی از دلایل اصلی آن شاید مداخلات انجام شده در این بنا است و همچنین موقعیت خاص قرارگیری این بنا و هم جواری آن با آرامگاه کوروش، ایجاب می کند فرآیند حفاظت علاوه بر ایمن سازی کالبد معماری، خدمات مناسبی نیز به گردشگران ارائه شود.

ابراهیمی بیان نمود: پس از خاتمه عملیات ساماندهی و انجام اقدامات حفاظتی موردنیاز، برخی از فضاها برای ارائه خدمات رفاهی و برخی دیگر برای نمایش بخشی از یافته های باستان شناسی که امکان نگهداری در فضای باز رادارند مورداستفاده قرار گیرند.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد افزود: فرآیند حفاظت و ساماندهی صحن بنای کاروانسرا در این مرحله از رسیدگی، مشتمل است بر مستندسازی شرایط موجود، حذف علف های هرز، پاک سازی و زدودن مصالح ناهمخوان مثل آسفالت، سیمان و غیره به جامانده از مداخلات پیشین، پاره یابی قطعات سنگی برای استفاده مجدد، تثبیت و استحکام بخشی اندودهای تاریخی، ترمیم و زیرسازی کف سنگ های فرونشسته، ترمیم آجرفرش کف حجره ها، اجرای اندود کاه گل موضعی، اجرای پوشش های حفاظتی با ورق های پلی کربنات، رفع شواهد حضور جانوران حفار، پویاسازی نظام دفع آب، بارچینی جداره های سنگی و خوانا سازی پلان معماری. این مرحله از عملیات ساماندهی در بنای کاروانسرا از نیمه اردیبهشت ماه سال جاری آغازشده و پیش بینی می شود تا خاتمه سال ادامه داشته باشد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1666

به "سامان دهی حیاط بنای کاروانسرای مجموعه میراث جهانی پاسارگاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامان دهی حیاط بنای کاروانسرای مجموعه میراث جهانی پاسارگاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید