جاذبه های اسلام آباد غرب؛ مرکز جنگل های بلوط ایران، تصاویر

به گزارش سفر به کیش، اسلام آباد غرب، شهری تاریخی در استان کرمانشاه است که اسم دومین شهر وسیع و پرجمعیت این استان زیبا را به خود اختصاص داده است.

جاذبه های اسلام آباد غرب؛ مرکز جنگل های بلوط ایران، تصاویر

این سرزمین که از گذشته های دور شاهد رخدادهای تاریخی بسیاری بوده، پیشینه ای قدیمی را در کتاب تاریخ خود به ثبت رسانده است. با توجه به متون ثبت شده اصطخری در مسالک الممالک و هم تالیفات حمداله مستوفی، به نظر می رسد که نخستین بنای این سرزمین به دوران مادها بازمی گردد.

مندلی اولین نامی است که این شهر، به آن معروفیت یافت که احتمالا متعلق به دوران مادها تا زمان حکومت ساسانیان است.

در دوران اسلامی، این شهر به هارون آباد تغییر نام و معروفیت یافته است. شهری که بنای آن را به خلیفه وقت عباسی هارون الرشید، در سال های 148 تا 193 هجری قمری، نسبت می دهند.

در سال 1346 هجری شمسی و به همت محمد کردوانی، تحقیقات گسترده ای بر این محل صورت گرفت که نتایجی ارزشمند را در بر داشت. طبق این کاوش ها چنین به نظر می رسد که این شهر ایران، ارزش فراوانی به علت موقعیت استراتژی آن در جاده خراسان دارا بوده است.

شاهراهی که از دوران باستان تا به عصر حاضر، همچنان به اسم یک جهت موصلاتی برای دشت های بین النهرین و خوزستان با قلل مرتفع و بی نظیر کوه های زاگرس و فلات ایران در نظر گرفته شده است. این در حالی است که باستان شناسان طی کاوش ها و پژوهش هایی که بر این منطقه از خاک ایران انجام داده اند، توانسته اند آثار ارزشمند و مهمی را متعلق به دوران مختلف زندگی انسان، به دست آورند.

آثاری که نشان می دهد احتمالا شهر اسلام آباد غرب در سال های متمادی قبل از میلاد، یکی از اصلی ترین مراکز تجاری بوده است. جاذبه های گردشگری در این شهرستان زیبا، آن را به یکی از مقاصد گردشگری در غرب کشور تبدیل ساخته است.

تپه چغاگاوانه

یکی از کهن ترین جاهای دیدنی اسلام آباد غرب، محوطه ای است تاریخی که به تپه چغاگاوانه معروفیت یافته است. این اثر تاریخی که احتمالا شهری باستانی بوده است، درست در مرکز شهر، در شمال رودخانه برف آباد و در میان خانه های مسکونی قرار گرفته است. به نظر می رسد دو طبقه کشف شده در این تپه از نظر زمانی بین 100 تا 150 سال با یکدیگر فرق دارد.

قدمت بعضی از آثار کشف شده در تپه چغاگاوانه، متعلق به هزاره دوم قبل از میلاد است .

در این تپه آثار تاریخی به دست آمده است که با آثار کشف شده از شوش، شباهت های بسیاری دارد که می توان به تعدادی لوح گلی منقوش به خط میخی بابلی، مجسمه حیوانی شبیه به گرگ، مجسمه سفالی، پیکان مفرغی، آویز طلا، مهر استوانه ای با متنی به خط میخی بابلی که متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد است، اشاره نمود. در مهر استوانه ای، چهره زنی با لباسی چین دار و بلند حک شده است که کلاهی مدور بر سر داشته و در مقابل یکی از خدایان ایستاده است. روی مهر چنین نوشته شده است:

سامی توم دختر تالری خدمت گزار خدای اداد

بعضی از باستان شناسان تمدن چغاگاوانه را از لحاظی شبیه به تمدن عیلام می دانند و مجمسه های عیلامی کشف شده یا همان الهه کریشنا در این بخش را علت خوبی برای ادعایشان می دانند.

آرامگاه ابودجانه

در مجاورت جهت ریجاب به بابا یادگار، در نزدیکی بخش ریجاب و در شهرستان اسلام آباد غرب، یکی دیگر از جاذبه های تاریخی کرمانشاه قرار گرفته است که به آرامگاه ابودجانه معروفیت یافته است. این اثر تاریخی متعلق به دوران صدر اسلام است و در خود چند مقبره که می توان سبک چهارطاقی های دوران حکومت ساسانیان را در معماری آن ها مشاهده کرد. قبری در بین این مقابر مشاهده می گردد که مردم بومی و محلی آن را مقبره ابودجانه می خوانند و بر آن احترام و عزت قابل توجهی قائل هستند. مقبره ای به شکل هندسی چهار ضلعی که روی آن را گنبدی به شکل مخروط، فرا گرفته است. جالب است بدانید که روی بعضی از این قبور را بناهایی به شکل چهارطاقی قرار داده اند که در واقع شبیه به آتشکده های دوران ساسانیات است. در کنار سنگ قبرهای کهن، سنگ قبرهای نو هم وجود دارد. متاسفانه به علت فرسایش سنگ های قبر، نمی توان به اطلاعاتی که روی آن ها ثبت شده است، پی برد.

آتشکده میل میله گه

در حدود 100 متری از شرق روستای سیاه سیاه میله گه بابا خان شهرستان اسلام آباد غرب، یکی دیگر از بناهای ارزشمند و جاذبه های تاریخی استان کرمانشاه قرار گرفته است که به آتشکده میل میله گه شناخته می گردد. بنایی چهارطاقی که امروزه بخشی از بنای اصلی آن برجای مانده و از چهار جرز سنگ در ابعادی متفاوت تشکیل شده است. درون آتشکده که یکی از بناهای دوران حکومت ساسانیان است، با مصالحی همانند لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده و داخل آن هم سکویی برای نگهداری و قرارگرفتن آتشدان و تعدادی پایه گچی و سنگی مشاهده می گردد. این بنای ایران باستان را می توان روی پشته ای متشکل از سنگ های ماسه ای مشاهده کرد که به زمین های کشاورزی پیرامون خود اشراف کامل دارد.

روستای شالان

یکی از جاهای دیدنی استان کرمانشاه و در شهرستان اسلام آباد غرب، روستایی است بسیار زیبا که به شالان معروفیت دارد. در این منطقه از اسلام آباد غرب می توان دیدنی های تاریخی و آرامگاه های مقدس متعددی را که بیشتر آن ها متعلق به دوران حکومت صفویه و به دستور شاه عباس احداث شده است، مشاهده کرد. از جمله مقبره ابودجانه، مقبره بابا شیخ، مقبره بابافقی، آبشار پیران، ویرانه های قصر یزدگرد، بنای سنگی به نام طاق گرا و مسجد عبدالله بن عمر از این آثار تاریخی ارزشمند است. اقلیم مناسب و حضور رودخانه الوند و پوشش جنگلی در ارتفاعات دالاهو با منظرهی مسحورکننده، این منطقه را به تفرجگاه مناسبی برای گردشگران و مسافران تبدیل نموده است.

مقبره بابا یادگار

مقبره بابا یادگار، یکی از جاذبه های گردشگری در شهرستان اسلام آباد غرب است که در روستای بان زرده و در دامنه های کوه زیبای دالاهو قرار گرفته است. طراح و سازندگان این اثر تاریخی، آن را به صورت یک شکل هندسی مربعی شکل با مساحتی کم که روی آن گنبدی به شکل مخروط قرار گرفته است، طراحی و ساخته اند. هرچند هنوز به طور یقین شخصیت واقعی بابا یادگار بر همگان پوشیده است، ولی این آرامگاه در بین مردم بسیار محترم و ارزشمند است. عمارتی متعلق به بناهای دوران اسلامی، با قدمتی حدود قرن 6 هجری قمری که در 20 آذرماه 1353 به ثبت ملی رسیده است.

روستای ناو تنگ منصوری

در بخش حمیل شهرستان اسلام آباد غرب، روستایی با منظرهی فوق العاده، طبیعتی بی نظیر و جاذبه های بکر و دیدین است که آن را به یکی از محبوب ترین تفرجگاه های استان کرمانشاه تبدیل نموده است. بقعه امامزاده دنیا، چشمه هایی خروشان، منطقه ها سرسبز و مطبوع، حمامی در کنار جهت دسترسی بسیار زیبا و خارق العاده از ویژگی های شاخص این منطقه است که بازدید از آن بسیار خاطره ساز خواهد بود.

آتشکده شیان

یکی از منطقه ها دیدنی و جاذبه های گردشگری در سه کیلومتری روستای قلعه شیان، بخش حمیل شهرستان اسلام آباد غرب است که پس از ساخت سد در منطقه شیان، آثاری متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد تا دوران اسلامی کشف شد.

آتشکده شیان نخستین و عظیم ترین آتشکده ساسانی است که در کرمانشاه کشف شده است.

در این مکشوفات می توان بنایی تاریخی و متعلق به دوران حکومت اشکانیان و ساسانیان را مشاهده کرد که به آتشکده شیان شناخته می گردد. جالب است بدانید که این سازه تاریخی، نخستین آتشکده ای است که در استان کرمانشاه کشف شده و لقب عظیم ترین آتشکده های ساسانی را به خود اختصاص داده است. گچبری های نفیس از دوران ساسانیان و تعدادی آتشدان از تزیینات و آثار موجود در آتشکده است.

شهرستان زیبا و تاریخی اسلام آباد غرب را می توان به علت حضور جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی متعدد از جمله روستاهایی با منظره بکر و فوق العاده مانند روستای سراب هرسم، سراب شیان، تپه سراب شرف آباد، منطقه حفاظت شده قلاجه (نواکوه)، ارتفاعات جنگلی گلال سیاه، امامزاده علی اکبر (ع)، روستای سراب شوهان، روستای توه سرخک و بسیاری دیگر یکی از منطقه ها توریستی و گردشگری ایران است.

منبع: گردشبان
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1752

به "جاذبه های اسلام آباد غرب؛ مرکز جنگل های بلوط ایران، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های اسلام آباد غرب؛ مرکز جنگل های بلوط ایران، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید