آشنایی با تعدادی از مشهورترین سوغاتی های هند

به گزارش سفر به کیش، ایسنا/ این خبر برای آشنایی شما با شماری از مشهورترین سوغاتی های هند نگارش شده است.

آشنایی با تعدادی از مشهورترین سوغاتی های هند

فهرست مطالب

ساریادویه های هندیکلاه هیماچالیعروسک های راجستانیچای هندینقاشی مادوبانیگانشدیبیسجواهرات سنتی هندسفال های آبی راجستانظرف های برنجی هندبیدریکیف های رنگی هندروتختی و رومیزی پارچه ای چیکانماسک کاتاکالیسوغات چوبی کرالاکاسه آوازه خوان

ساری

ساری، نمایان گر فرهنگ و تاریخ هند بوده و نوعی از لباس سنتی زنان هندی بشمار می رود که در رنگ و طرح های مختلف و شادی وجود دارند و از پارچه های بسیار زیبایی برای آنها استفاده می گردد. طرح برخی از ساری ها روی آنها چاپ شده و برخی دیگر هنر دست است که برای درست کردن آن، ابریشم و پنبه را با هم ترکیب می کنند و توسط دستگاه مخصوص پارچه، بافته می گردد. روی ساری های هندی میتوان طرح سکه، گل های مختلف، پرندگان و … را دید که در حقیقت الگوی اغلب ساری های هندی از طبیعت الهام گرفته شده است. برخی از این مورد از مشهورترین سوغاتی های هند زری دوزی شده هستند و زیبایی خیره کننده ای دارند.

ادویه های هندی

تنوع و مرغوبیت ادویه های هندی بر هیچکس پوشیده نیست و طرفداران بسیاری دارد. بسیاری از غذاهای هند بهشت تند و تیز و پر ادویه هستند. البته ادویه های هندی تنها برای طبخ غذا استفاده نمی شوند؛ بطوریکه آشپزهای هندی این ادویه ها را برای درست کردن ترشی نیز استفاده می کنند. از این بخش از مشهورترین سوغاتی های هند میتوان به دارچین، خردل، زیره، زردچوبه، تمبر هندی، پودر فلفل و هل اشاره کرد.

کلاه هیماچالی

این کلاه ها مخصوص آقایان بوده و از ترکیب رنگ های زیبا و متنوعی ساخته می شوند و متعلق به مردم هیماچال پرادش در شمال غربی هند است. طراحی های خاصی که روی کلاه وجود دارد، امضای مردم این منطقه هستند. جنس این مورد از مشهورترین سوغاتی های هند بگونه ای است که حتی در روزهای سرد زمستان نیز سر شما را از سرما محافظت می کند و باید گفت که این کلاه حامل بخشی از فرهنگ اصیل هند است.

عروسک های راجستانی

یکی از هنرهای باستانی و از محبوب ترین رسوم این کشور عروسک گردانی است. هندی ها برای انجام عروسک گردانی های خود از زمان های گذشته عروسک های دستی با شکل و شمایل مختلفی می ساختند و از آن ها استفاده می کرده اند. عروسک های راجستانی را با چوب می سازند و روی آن ها را حکاکی می کنند و پس از تمام شدن ساخت عروسک، لباسی از راجستان را به تن آن می کنند. ناگور، جاپور، اودایپور و اجمیر زادگاه این عروسک های دست ساز هستند. عروسک های راجستانی نماد هنر پرجنب وجوش و سنتی هند هستند که در ارتباط با خیمه شب بازی و نمایش های عروسکی تهیه می شوند.

چای هندی

کشور هند یکی از بزرگترین مصرف کننده های چای و همچنین دومین کشور بزرگ صادرکننده آن محسوب می گردد. چای هند ترکیبی از انواع ادویه جات و حتی گیاهان دارویی است که همین ترکیب و تنوع سبب محبوبیت این چای نزد مردم هند شده است. یکی از رایج ترین روش های درست کردن چای هندی مخلوط کردن آن با شیر و شکر است. از معروف ترین و محبوب ترین انواع چای ها در کشور هند می توان به چای سبز، چای سفید، چای آسم، چای دارجیلینگ، چای کانگرا و چای نیلگری اشاره کرد.

نقاشی مادوبانی

یکی از قدیمی ترین سبک های نقاشی در کشور هند است. این نقاشی ها در ابتدا بر روی دیوارهای گلی کشیده می شده اند، اما پس از گذر زمان بر روی کاغذ و بوم های نقاشی نیز تصویر می شدند. در این نقاشی ها از انواع رنگ های مختلف استفاده می گردد و کمتر نقطه ای از نقاشی به رنگ سفید باقی می ماند. طرح ها و الگوهای نقاشی مادوبانی بیشتر مواقع از الهه های هندی مانند کریشنا، رام، شیوا، دورگا و لاکشمی الهام گرفته می شوند. البته طرح هایی مانند خورشید، ماه و گیاهان نیز در این نقاشی ها بچشم می خورد. در برخی از نقاشی مادوبانی نیز دربار سلطنتی یا صحنه هایی از عروسی های هندی به تصویر کشیده شده است.

گانش

گانش نام خدای مذهب هندوئیسم است که میان مردم هند بسیار قابل احترام بشمار می رود. گانش، سری فیل مانند و شکمی بزرگ دارد و از آن مجسمه های بسیاری از جنس چوب، برنج، پلاستیک و گچ ساخته شده است. مردم هند معتقدند این مجسمه ها خوش یمن بوده و برای دارندگان آنها خوش شانسی به همراه خواهد داشت.

دیبیس

دیبیس نوعی از جعبه های کوچک هستند که از کالاهای سنتی و دکوری هند بشمار می فرایند. دیبیس ها در تمامی شهرها تولید می شوند و زیبایی و محبوبیت بسیار بالای این ظروف به این دلیل است که طرح های زیبایی برای تزئین آن ها به کار می رود و جنس ساخت آنها نیز ظریف و زیباست.

جواهرات سنتی هند

علاقه هندی ها به جواهرسازی شهره عام و خاص است. از این جواهرات در طرح ها و نقوش مختلف تولید می گردد و به عنوان دستبند، پابند، گوشواره و گردنبند مورد استفاده قرار می گیرد.

سفال های آبی راجستان

یکی از هنرهای محبوب و پرطرفدار کشور هند این سفال های آبی رنگ بوده که هنر دست مردم محلی و بومی این کشور بشمار می فرایند و در میان گردشگران نیز شناخته شده هستند. اکسید کبالت برای رنگ آمیزی قسمت های فیروزه ای سفال های راجستانی استفاده می گردد و رنگ سبز ظرف ها را با استفاده از اکسید مس درست می کنند که ترکیب این دو زیبایی خاص و چشم نوازی به این سفال ها می دهد. این سفال ها در ابعاد، اندازه و طرح های مختلف و به صورت دکوری و تزئینی مورد استفاده قرار می گیرند.

ظرف های برنجی هند

زادگاه ظرف های برنجی هندوستان شهر مرادآباد، اوتار پرادش است، بطوریکه مرادآباد به عنوان شهر ظرف های برنجی در کل جهان شهرت یافته و دلیل شهرت مرادآباد این است که این ظرف ها را به ایالات متحده، انگلیس، کانادا، آلمان، آسیا و خاورمیانه صادر می کند و در دسته یکی از بزرگترین صادرکنندگان محسوب می گردد. این ظروف در طرح ها، اندازه ها و نقوش مختلف تولید می شوند

بیدری

در کشور هند منبت کاری بر روی فلز را بیدری می نامند که قدمت آن به قرن های چهاردهم و پانزدهم میلادی بازمی گردد. آثار بیدری یکی از بهترین نمونه های صنایع دستی هند هستند. خاک، روغن کرچک و رزین مواد اولیه ای هستند که برای ساخت قالب ظرف های بیدری استفاده می شوند. پس از آماده شدن ظرف، با استفاده از یک شی فلزی الگوهایی را روی آن حکاکی می کنند.

کیف های رنگی هند

مردم هند در کنار هنرهای دستی متنوع و پرطرفدار خود کیف ها و کیسه های رنگی بسیار زیبایی را تولید می کنند که دارای نقوش مختلف و همراه با رنگ های بسیار زیبایی است. بر روی برخی از این کیف ها و یا کیسه ها طرح های منجوق دوزی شده و بر روی برخی دیگر چاپ های طلایی و گلدوزی انجام شده است.

روتختی و رومیزی پارچه ای چیکان

چیکان، نوعی رودوزی روی پارچه است. این ایده از هنر رودوزی مردم ترکیه گرفته شده است. قرن 16 و 17 میلادی زمانی بود که چیکان دوزی در هند مشهور شد و هنوز هم لکنو مرکز شهر اوتار پرادش، تمام و کمال در زمینه تولید این اثر هنری فعالیت مؤثری دارد. در چیکان دوزی، نخ های سفیدرنگی که از جنس ابریشم، پنبه یا نایلون هستند، مورد استفاده قرار می گیرند.

ماسک کاتاکالی

پایکوبی هندی ها معروف است و جدا از مراسم پایکوبی هندی که برای همه شناخته شده است، پایکوبی های سنتی نیز در شهرهای مختلف اجرا می گردد. پایکوبی کرالا یکی از این مراسم های پایکوبی سنتی است که در کاتاکالی اجرا می گردد. در این پایکوبی، پایکوبینده ها لباس های مخصوص به تن می کنند و با ماسک کاتاکالی صورتشان را می پوشانند. این ماسک با استفاده از چوب نیشکر و چوب کومایجو ساخته می گردد که سطح بیرونی ماسک را با کاغذ می پوشانند تا بهتر بتوان آن را رنگ آمیزی کرد و زیبایی ماسک بیشتر گردد.

رنگ هایی که برای رنگ آمیزی ماسک های کاتاکالی استفاده می شوند از مواد طبیعی ساخته شده اند. هندی ها برای تزئین این ماسک از تکه های شیشه، ورق های فلزی طلایی یا نقره ای، مهره های مخملی و کاغذهای رنگی استفاده می کنند، البته که گاهی پر طاووس زینت بخش ماسک کاتاکالی می گردد تا جذابیت آن را دوچندان کند.

سوغات چوبی کرالا

هنرنمایی جالب مردم کرالا روی چوب صندل و خلق آثار منبت کاری شده، نشان دهنده توجه آنها با محصولات و عنصر طبیعی چوب است. از جمله این هنرنمایی ها می توان به جاشمعی های حکاکی شده، جعبه های حکاکی شده و فیل هایی که روی آنها حکاکی های ظریفی بچشم می خورد، اشاره کرد.

کاسه آوازه خوان

کاسه آوازه خوان در اماکن بودایی هند و به همراه یک دسته چوبی به فروش می رسد. لبه کاسه از جنس فلز است و وقتی این چوب را روی آن می کشید، صدای دلنشینی از کاسه به گوش می رسد. کاسه های آوازه خوان آرامش بخش هستند و در ارتباط با یوگا، مدیتیشن و موسیقی درمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع: همگردی
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1588

به "آشنایی با تعدادی از مشهورترین سوغاتی های هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با تعدادی از مشهورترین سوغاتی های هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید