زنگنه: برخی اجازه نمی دهند تولید نفت ایران به بالای 4 میلیون بشکه برسد

به گزارش سفر به کیش، تهران (پانا) - وزیر نفت با بیان اینکه در نظر داریم تا تولید نفت ایران به 6.5 و بعد از آن هشت میلیون بشکه در روز برسد، گفت: عده ای در داخل کشور اجازه نمی دهند تولید نفت ایران به بالای چهار میلیون بشکه در روز برسد.

زنگنه: برخی اجازه نمی دهند تولید نفت ایران به بالای 4 میلیون بشکه برسد

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

بیژن زنگنه امروز در ششمین کنگره نفت و نیرو ادامه داد: عدهای در کشور 40 سال تلاش کردند تولید نفت ایران از 4 میلیون بشکه بیشتر نشود و در این راه به مجلس رفتند و به سایر سازمان ها مراجعه کردند و پیروز هم بودند.

وی اضافه نمود: حتی در این راستا، افراد زیادی را از هستی ساقط کردند. این در حالی است که حرکت تولید انرژی در جهان به سمتی می رود که تولید نفت محدود شود. من روزگاری را می بینم که تولید نفت ممنوع شود بنابراین اکنون باید تولید نفت خود را افزایش دهیم و ثروت زیر زمینی تجدید ناپذیر را به ثروت روزمینی تجدیدپذیر تبدیل کنیم.

زنگنه تاکید کرد: بنابراین باید تولید نفت را انجام دهیم. اگر این پول به بودجه برود مریض را مریض تر می کند از همین رو در سال 77 پیشنهاد ایجاد صندوق توسعه را دادیم.

وی با اشاره به اینکه در افزایش ظرفیت تولید ایران نباید شک کرد، ادامه داد: همچنین نباید با بهانه ها از این صندوق برداشت کرد.

وزیر نفت اضافه نمود: بیشتر عمر ما در این دولت به تحریم گذشت اما نگداشتیم توسعه نفت متوقف شود اما به قیمت سنگین اینکار انجام شد.

وی گفت: کسانی بودند و هستند که می گویند شرکت های اکتشاف و تولید نفت ایرانی گرگ زاده هستند. به عنوان کارشناس و استاد به تلویزیون می فرایند اما تعیین نیست استاد چه هستند. این در حالی است که حتی کسی که متخصص نفت است نیز نمی تواند در مورد قراردادهای نفتی صحبت کند.

زنگنه با اشاره به اینکه باید ایران تولید نفت خود را بالا ببرد، اضافه نمود: در این راستا باید از شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی استفاده کند و منابع را تامین کرده و با دانشگاه ها پیوند بخورند. تا کنون نیز بالای 80 درصد ظرفیت میادین نفتی ایران برای افزایش بازیافت به دانشگاه ها سپرده شده است.

وی ادامه داد: از روز اول کرونا برای مدت کوتاهی طرح ها را تعطیل کردیم و اما بعد با تدوین پروتکل ها کار را جلو بردیم.

زنگنه با تاکید بر اینکه این اخرین کنگره ای است که در آن به عنوان وزیر نفت صحبت می کنم، گفت: این کنگره را بدون کمک دولتی زنده و سرپا نگه داشته اند و دستاوردی برای کشور است.

به گفته وزیر نفت، در شرایط سختی بودیم و هنوز هم این شرایط سخت ادامه دارد. اکنون ممکن است تحریم ها برداشته شده و محدودیت ها رفع شود.

وی تاکید کرد: در 3 سال گذشته ظرفیت عظیمی برای تجارت نفت و فرآورده ایجاد کردیم و از این ظرفیت در بعد از تحریم ها استفاده می کنیم. همواره یکی از اهداف این بود که ایران در بازرگانی نفت جهان وارد شود، با تحریم ها ظرفیت های خوبی ایجاد کردیم که برای صادرات نفت و فرآورده قابل استفاده است و اکنون ظرفیت بزرگی داریم.

زنگنه به توان ایران برای ساخت 80 درصد ظرفیت ارزشی تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت اشاره کرد و گفت: البته در بخش هایی مانند لوله های بدون درز و یا کمپرسورهای سنگین هچنان جای کار وجود دارد.

وی ادامه داد: در طراحی مهندسی پایه و فرآیندها، تا زمانی که قدرت طراحی لایسنس را نداشته باشیم ضعیف هستیم. اینکار را دانشگاه ها می کنند اما تا کنون تنها کپی برداری کرده ایم.

وزیر نفت با بیان اینکه در زمینه گاز کار بزرگی در کشور اجرا شده است، اضافه نمود: اکنون تولید گاز کشور از 1030 میلیون متر مکعب عبور کرده اما شتاب رشد مصرف جلوتر است . هیچ شرکت نفتی و گاز نمی تواند جواب رشد مصرف 15 و 12 درصدی را بدهد. آن هم در شرایطی که تولید ناخالص داخلی 1 درصد است.

وی میزان افزایش ظرفیت برداشت از پارس جنوبی در سال های آینده را 70 میلیون متر مکعب در روز مطرح کرد و گفت: باید تلاش کنیم میزان تولید فعلی را حفظ کنیم.

به گفته زنگنه موضوع بهینه سازی و توجه به ماده 12 بسیار مهم است اما دولت و مجلس با هم نابودش کردند و پرداخت یارانه باعث شد این قانون کنار رود. در واقع از زمانی که یارانه اصل شد بهینه سازی را فراموش کردند. همچنین یارانه ها ضررهای جبران ناپذیری از پرداخت یارانه متحمل شدند.

همه شرکت های انرژی قربانی پرداخت یارانه می شوند

وی با تاکید بر اینکه همه شرکت های انرژی در کشور قربانی پرداخت یارانه می شوند، ادامه داد: در توسعه گازرسانی کار مهمی کردیم و شرکت گاز کار اصلی را انجام داده و 95 درصد جمعیت تحت پوشش شبکه است.

زنگنه با اشاره به اینکه گازرسانی سراسری در کشور کاملا مالی بوده، گفت: سایر انرژی ها را نیز در کشور بررسی کردیم و تعیین شد انتقال گاز کاملا مالی است.

وی به توسعه پالایشی کشور نیز اشاره کرد و اضافه نمود: در حال حاضر در بخش پالایش نفت و تولید فرآورده ها مازاد تولید بنزین، گازوییل مازوت، ال پی جی و ... را داریم و بهبود کیفیت نیز ایجاد شده است البته همچنان جای کار دارد.

وزیر نفت ادامه داد: همچنین مجوز 1.5 میلیون بشکه نفت جدید داده شده است و اگر قانون توسعه پتروپالایشگاه ها اجرا شود این ظرفیت فعال خواهد شد.

وی به توسعه پتروشیمی ها در کشور اشاره کرد و ادامه داد: در پتروشیمی همه خوراک تخصیص داده شده و امسال 17 میلیون تن به ظرفیت تولید پتروشیمی کشور اضافه می شود. تا سال آینده نیز ظرفیت تولید به 25 میلیارد دلار می رسد و این رقم در سال 1404 حدود 33 میلیارد دلار خواهد بود.

زنگنه ادامه داد: همچنین 3 مگا پروژه جدید در صنعت پتروشیمی تعریف کردیم. طرح های پیشران و پایین دستی نیز مورد توجه است که در طرح های پیشران 4 زنجیره متانول، پروپیلن، بنزن و اتیلن تعریف شده است. قرار است 2 میلیون تن پروپیلن از طریق متانول تولید کنیم و این پروپیلن به مصرف توسعه صنایع پایین دستی برسد.

وی با تاکید بر اینکه موضوع صادرات گاز اهمیت امنیتی و راهبردی برای کشور دارد، اضافه نمود: برخی که نسبت به خام فروشی نفت انتقاد می کنند، بر صادرات گاز پافشاری دارند. چطور ممکن است که صادرات گاز خام فروشی است و خام فروشی آن خوب است اما صادرات نفت نباید انجام شود.

جمع آوری 95 درصد از گازهای همراه نفت

وزیر نفت گفت: یکی از کارهای خوب جمع آوری گازهای فلز است. با توجه به ظرفیت تولید نفت 4 میلیونی، در مجموع 30 میلیون متر مکعب گاز همراه در کشور وجود دارد که تا خاتمه سال 1404، حدود 95 درصد آن جمع آوری شده و به خوراک پتروشیمی تبدیل شود.

وی ادامه داد: بخش اول خط لوله گوره به جاسک تا خاتمه امسال به بهره برداری می رسد.

به گفته زنگنه مسئله توسعه توان ملی از طریق نهادهای دانش بنیان نیز مورد توجه است و ایجاد پارک نوآوری و فناوری ری در زمینی به مساحت 25 هکتار نیز از همین رو اجرا شده است.

زنگنه به موضوع صدور گواهی کیفیت برای تجهیزات نفتی از سوی انجمن نفت ایران نیز اشاره کرد و اضافه نمود: با اینکار، امکان صادرات تجهیزان نیز به وجود می آید.

وی به لزوم بازتعریف روابط مالی دولت و شرکت ملی نفت اشاره کرد و گفت: این رابطه باید تنطییم شود اما تصمیم سختی است. هر وقت خواستیم وارد اینکار شویم طاقت انجام آن در بخش های مختلف وجود نداشت.

وزیر نفت با بیان اینکه ساختار بخش انرژی ایران اشکال دارد، ادامه داد: به ویژه این روزها که کمبود و اسراف انرژی در کشور دیده می شود به این نتیجه می رسم باید ساختار انرژی کشور یکپارچه باشد و یک وزارتخانه نفت و نیرو داشته باشیم.

وی اضافه نمود: درخواست برای افزایش بازیافت نفت باید به تقاصای ملی و عمومی تبدیل شود.

وزیر نفت از برنامه ریزی برای رسیدن به ظرفیت تولید 6.5 میلیون بشکه نقت در روز خبر داد و گفت: هر چه زحمت کشیدم که به 6.5 میلیون بشکه برسد، بخشی در کشور جلوی آن را گرفت.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1444

به "زنگنه: برخی اجازه نمی دهند تولید نفت ایران به بالای 4 میلیون بشکه برسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه: برخی اجازه نمی دهند تولید نفت ایران به بالای 4 میلیون بشکه برسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید