روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس گرامی باد

به گزارش سفر به کیش، سالانه عده زیادی برای ادامه تحصیل راهی دانشگاه ها می شوند، به این امید که پس از فارغ التحصیل شدن به جامعه خود خدمت نموده و به وسیله درسی که آموخته اند، کسب عایدی نمایند. عده ای به پزشکی و زیر شاخه های آن گرایش دارند، عده ای علاقه خود را به حقوق دنبال می نمایند و عده ای هم تمایل خود را به مهندسی و زیر شاخه های آن ابراز می دارند. مهندسی زیر شاخه های بسیاری داشته و یکی از رشته های پرطرفدار دانشگاهی خصوصا در ایران است. با ما در این مقاله همراه باشید تا بدانید روز مهندس در تقویم ایران چه روزی است و از تاریخ روز مهندس یا روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی آگاهی یابید.

روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس گرامی باد

بزرگداشت فرزانه ای تاثیرگذار در تاریخ

ابو جعفر نصیرالدین محمد بن حسن طوسی که در بین فارسی زبانان به خواجه نصیرالدین طوسی معروفیت دارد، از علمای بزرگ ریاضی، نجوم و حکمت در قرن هفتم است. خواجه نصیرالدین طوسی علوم دینی و عقلی را از پدرش و منطق و حکمت طبیعی را از دایی خود آموخت. او تحصیلات خود را در نیشابور به اتمام رساند و در آنجا به عنوان دانشمندی برجسته معروفیت یافت. خواجه نصیرالدین طوسی مدتی در دستگاه اسماعیلیه بود و هنگام حمله هلاکوخان مغول به ایران، برای نجات مسلمانان از خونریزی های او به خدمتش عایدی و با تدابیر خاص خویش از خرابی های شهرها و کشتار دسته جمعی مردم جلوگیری کرد. از دیگر خدمات این دانشمند، تشویق هلاکوخان به ساخت رصدخانه و ترغیب وی به ایجاد جدول نجومی جدیدی است که بعدها به زیج ایلخانی مشهور شد.

خواجه نصیر الدین طوسی بعلاوه کتابخانه ای گردآوری کرد که حدود چهل هزار جلد کتاب در آن بود. از مشهورترین کتابهای خواجه نصیرالدین طوسی به زبان عربی میتوان به کتاب اشارات ابن سینا و در فارسی کتاب اخلاق ناصری اشاره نمود. دیگر آثار برجسته خواجه نصیر الدین طوسی عبارتند از تجریدالکلام فی تحریر عقاید الاسلام در زمینه الهیات، تذکره نصیریه در نجوم، اساس الاقباس در منطق و اوصاف الاشراف در عرفان. او با پرورش شاگردانی همانند علامه حلی، قطب الدین شیرازی، کمال الدین میثم بن علی بن میثم بحرانی، کمال الدین عبدالرزاق شیبانی بغدادی و گردآوری دیگر دانشمندان ایرانی عامل انتقال تمدن و دانش ایرانی پیش از مغول به آیندگان شد.

بعد از مرگ، او را در جوار مرقد مطهر امام کاظم (ع) و حضرت جواد (ع) دفن کردند. این دانشمند بزرگ سفارش کرد تا جمله ای که مبنی بر بزرگداشت او باشد، بر سنگ قبرش نوشته نشود. بخاطر علم او در ریاضیات و مثلثات روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی، روز مهندس و مهندسی نامگذاری و دانشگاه فنی و مهندسی به نام خواجه نصیرالدین طوسی ثبت شد که همین امر، نشان از توجه مردم سرزمین ما به تاریخ روز مهندس هست.

کلام پایانی

روز بزرگداشت مقام مهندس، روز افرادی است که هر کدام در شاخه ای از این رشته متنوع و پر کاربرد به یاری مردم می شتابند. مهندس معماری با طراحی و ساخت خانه ها، مدارس، دانشگاه ها و ادارات مکانی مناسب جهت تحصیل، زندگی و کار را فراهم می آورد؛ مهندس عمران به احداث راه، پل و جاده می پردازد و مهندس پزشکی به یاری پزشکان می شتابد و راهی را برای بهره گیری از تجهیزات پزشکی ایجاد می سازد. به مناسبت تاریخ روز مهندس و برای حسن ختام مطلب، شعری را با لحن طنز ضمیمه می کنیم که خواندنش خالی از لطف نخواهد بود.

گرفتم بعد از عمری مدرکی چند

و اینجانب شدم حالا مهندس

ندونستم که ریزد از چپ و راست

از این پایین و از بالا مهندس

یکی معمار میگفت هی به وردست

بیا آجر بده، یالا مهندس

یه بار نعره شنیدم از ته چاه

بکش بالا بکش بالا مهندس

تقی هم چونه میزد کنج بازار

نمی ارزه واسم والا مهندس

به یاد دختر همسایه افتادم پریشب

که می گویند بهش مردم مهندس

از آن روزی عمل نموده دماغش

بله، او هم شده خانوم مهندس

میدونم خواهری داره تو قنداق

که میشه عاقبت روزی مهندس

چراکه شاخ دارد در اینستا

به خود تبریک گفت روز مهندس

سرت را درد آوردم من امروز

سخن از هر دری اومد مهندس

یکی سیگار میخواد درب دکه

گمونم مشتری اومد مهندس

شاعر: صابری اناری

منبع: همگردی
انتشار: 12 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 2023

به "روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس گرامی باد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس گرامی باد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید