راهکارهایی برای تعامل با سالمندان در دوران کرونا

به گزارش سفر به کیش، تهران (پانا) - به دنبال کاهش ارتباط سالمندان با فرزندانشان در دوره کرونا در ایام نوروز، عضو هیات مدیره انجمن مددکاران اجتماعی ایران چند راه چاره برای جبران این خلاء ارائه و بر نقش رسانه ها در ایجاد فضای شادتر برای سالمندان تاکید نمود.

راهکارهایی برای تعامل با سالمندان در دوران کرونا

به گزارش ایسنا، عباسعلی یزدانی درباره نحوه تعامل با سالمندان در ایام نوروز اعلام کرد: کرونا شرایط سختی را برای جامعه پدید آورده است، اما مزایای ناخواسته ای هم داشت؛ ما را مجبور به پذیرش بعضی از شرایط کرد و همچنین بعضی از تغییرات اجتماعی را نیز تسهیل کرد که اقشار مختلف جامعه از جمله سالمندان نیز از این موضوع بی تاثیر نبودند.

وی ادامه داد: یکی از شرایط بدی که سالمندان در دوران کرونا با آن روبرو شدند، دور شدن از اعضای خانواده و اجبار به ارتباط کمتر با آنها و تعطیل شدن دورهمی ها و دیدن فرزندانشان بود.

یزدانی اضافه کرد: یکی از اتفاقات بدی که برای سالمندان در دوره کرونا رخ می دهد، دور شدن از مراقبین شان است، حضور فرزندان در کنار سالمندان تنها موجب شادی آنها نمی گردد، بلکه احتمال مراقبت از آنها را هم بیشتر می نماید چراکه فرزندان می توانند امکانات بهتر و بیشتر زندگی را برای والدین شان فراهم نمایند که طبیعتا با ندیدن آنها بخشی از این مراقبت کمتر می گردد.

عضو هیات مدیره انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه به ارائه راهکارهایی برای جبران این خلاءها در دوران کرونا برای سالمندان پرداخت و اضافه کرد: برای جبران این خسارت ها چند اتفاق می تواند یاری نماینده باشد، یکی از این روش ها فضای مجازی است. شاید در حالت عادی سالمندان به سراغ استفاده از لپ تاپ، کامپیوتر و فضای مجازی نمی رفتند اما امروز می بینیم که این تغییرات تکنولوژی را پذیرفته اند.

یزدانی اضافه کرد: موضوع دیگری که از آن می توان در این شرایط به عنوان فرصت استفاده کرد، آموزش دادن به آنها برای توجه به واقعیت هاست. یکی از ظرفیت ها و ابزارهایی که می تواند سلامت روان سالمندان را تامین کند استفاده از باقی مانده توانمندی های سالمندان است؛ بسیاری از سالمندان می توانند صنایع دستی بسازند، بنویسند و چیزهایی را خلق نمایند که این کارها می تواند بخشی از آن شادابی که به وسیله دورهمی به دست می آوردند را از این راه جبران نمایند.

البته این مددکار اجتماعی این را هم گفت که هیچ کدام از این موارد نمی تواند جایگزین کاملی برای ابزارهای سنتی دید و بازدید ها باشد اما می تواند بخشی از آنها را جبران کند.

وی ظرفیت دیگر را رسانه ها مطرح کرد و یادآور شد: رسانه ها امروز وظیفه بسیار سنگینی در ایجاد فضای شادتر برای سالمندان دارند. رسانه ها با تمرکز بر این گروه هدف می توانند برنامه هایی داشته باشند که هم جنبه آموزشی و هم جنبه سرگرمی و ایده پردازی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1536

به "راهکارهایی برای تعامل با سالمندان در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهایی برای تعامل با سالمندان در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید