سناریوی سپاهان را چه کسی نوشت؟، ویروس بی برنامگی به جان فوتبال

به گزارش سفر به کیش، به گزارش خبرنگاران، دیدار تیم های فوتبال پرسپولیس و سپاهان در چارچوب هفته بیستم لیگ برتر این بار پیش از برگزاری به حاشیه رفت؛ حاشیه های که آغاز این مسابقه را یک ساعت به تعویق انداخت. این مسابقه قرار بود ساعت 16:15 در ورزشگاه نقش جهان آغاز شود که در نهایت لغو شد و پرسپولیسی ها اقدام به ترک ورزشگاه کردند.

سناریوی سپاهان را چه کسی نوشت؟، ویروس بی برنامگی به جان فوتبال

تمام اتفاقات از بیانیه ستاد پیشگیری از ویروس کرونا در ورزش از صبح امروز یکشنبه مبنی بر برگزاری مسابقه بدون حضور تماشاگران شروع شد و در نهایت با شکستن شیشه اتوبوس پرسپولیس خاتمه یافت.

* اطلاعیه شماره سه ستاد پیشگیری از ویروس کرونا

بعد از آنکه عنوان شده بود مسابقات ورزشی به مدت 10 روز به تعویق می افتد، ستاد پیشگیری از ویروس کرونا در ورزش اطلاعیه ای را صبح امروز به این ترتیب منتشر کرد: به اطلاع عموم جامعه ورزش کشور می رساند با توجه به شرایط جدید بهداشتی و هماهنگی های به عمل آمده با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی همچنین وزارت ورزش و جوانان کلیه مسابقات کشور همچنان در لیگ های مختلف ادامه ولی بدون حضور تماشاگر خواهد بود. بدیهی است با در نظر دریافت کلیه شرایط تمهیدات بعدی بنابر ضرورت کشور و با هماهنگی همه دستگاه ها انجام خواهد شد.

مسعود تابش: بازی ما را عقب بیاندازید

مسعود تابش مدیرعامل باشگاه سپاهان صبح امروز در واکنش به اطلاعیه این ستاد به خبرنگاران گفت: این مسابقه شاید مشخص کننده ترین بازی لیگ باشد و حساسیت بسیار زیادی دارد. با تصمیمی که برای برگزاری بازی بدون تماشاگر گرفته اند، عملاً میزبانی از ما گرفته می شود. سلامتی مردم اولویت ما هم هست. برای همین اصرار نداریم بازی برگزار شود. خواهش می کنم بازی امروز ما با پرسپولیس به تعویق بیافتد. باشگاه سپاهان سه هزار ورزشکار دارد بخصوص در آکادمی ها که دستور داده ایم تمرین همه آنها تعطیل شود. حرف ما این است که دیدار با پرسپولیس 10 روز عقب بیافتد.

باشگاه پرسپولیس: دست از اتهام زنی بردارید

باشگاه پرسپولیس هم صبح امروز در واکنش به اقدامات سپاهانی ها و تلاش آنها برای برگزار نشدن مسابقه، بیانیه ای صادر کرد و از سپاهان خواست دست از اتهام زنی بردارد: وقتی در رقابت با پرسپولیس نتوانسته اند مانع از تکرار موفقیت های آن شوند مسلسل وار اتهام می زنند اما دریغ از هیچ برخوردی. این اتهام زنی های واهی علاوه بر پرسپولیس، اتهام زدن به ارکان فوتبال ایران است و متولیان آن و اکنون نیز تهمت زدن به بسیاری از مسوولان دیگر.

متاسفانه فصل گذشته برای توجیه ناکامی های خود و کمرنگ کردن قهرمانی سرخ ها در سومین فصل متوالی بدون هیچ مستند و مصداقی گفتند نتایج به نفع پرسپولیس مهندسی می شود در حالی که همان روزها شاهد بودیم که ضرب و جرح 160 هوادار-طبق آمار اورژانس-هیچ محرومیتی نداشت و با این اتهام زنی ها هم هیچ برخوردی نشد. اکنون نیز دوباره اتهام و فرافکنی محض برای توجیه ناکامی ها از یک سو و اصرار عجیب به لغو یا برگزاری بازی در حضور تماشاگر در عین مرگبار بودن خطر شیوع کرونای لعنتی که مسوولان را به تکاپو انداخته تا همه راهکارها را برای مهار آن طی کنند، عجیب است. بس کنید لطفا که این اتهام زنی های بی پایه و اساس تان خود حکایت از آن دارد که هیچ مصداقی برای حمایت از پرسپولیس ندارید و ادعاهایی را طرح می کنید که همه متحیر می شوند.

درگیری و زد و خورد مقابل هتل پرسپولیس

اگر تا پیش از این، درگیری هواداران پرسپولیس و سپاهان در استادیوم صورت می گرفت، این بار زد و خورد آنها به واسطه بدون تماشاگر بودن بازی در مقابل هتل محل اقامت سرخپوشان صورت گرفت. باشگاه پرسپولیس بعدازظهر امروز بود که در خبری گفت: تعدادی موتور سوار به هواداران پرسپولیس که برای دیدار با سرخ ها مقابل هتل حضور داشتند حمله ور و با آنها درگیر شدند و برخی هواداران را مضروب کردند.

اعلام ترکیب پرسپولیس و نیمکت نشینی بیرانوند

پرسپولیس که شاید تصور نمی کرد تیم سپاهان برای این مسابقه به زمین نیاید، با نظر گل محمدی حتی ترکیبش را مشخص و رسانه ای کرد. طبق نظر یحیی گل محمدی قرار بود برای این مسابقه بوژیدار رادوشویچ، شجاع خلیل زاده، محمدحسین کنعانی، محمد نادری، مهدی شیری، کمال کامیابی نیا، احمد نوراللهی، مهدی ترابی، بشار رسن، وحید امیری و علی علیپور به میدان بروند. در واقع گل محمدی در این مسابقه علیرضا بیرانوند را نیمکت نشین کرده بود.

تجمع مقابل هتل سپاهان و اعتراض پرسپولیس به یک اقدام مشکوک!

در حالی که تیم پرسپولیس وارد استادیوم نقش جهان شده بود و بازیکنان این تیم خودشان را آماده مسابقه می کردند، از هتل محل اقامت سپاهان خبر رسید که هواداران این تیم مانع حرکت اتوبوس زردپوشان به سمت استادیوم هستند. گفته می شد هواداران این تیم اصفهانی به برگزاری این مسابقه بدون حضور تماشاگران اعتراض داشته اند. جلال مرادی، ناظر بازی در بدو ورود کاروان پرسپولیس به افشین پیروانی مدیر این تیم اعلام کرده بود که به دلیل اینکه تعدادی از هواداران سپاهان مقابل هتل این تیم تجمع کرده اند، احتمال دارد بازی با تاخیر شروع شود. این موضوع با اعتراض شدید پیروانی همراه شد و او گفت پرسپولیس به موقع رسیده و مسئله ای برای شروع بازی ندارد.

پیروانی: فقط 30 دقیقه منتظر سپاهان می مانیم

افشین پیروانی مدیر پرسپولیس حدود ساعت 16 روی خط برنامه تلویزیونی آمد و به عدم حضور سپاهان در استادیوم انتقاد کرد. پیروانی گفت: تا الان که تیم حریف نیامده است. طبق قانون فقط 30 دقیقه صبر می کنیم. تیم ما می خواهد برود داخل زمین گرم کند. این شرایط قابل قبولی نیست. یک ساعت و نیم قبل از بازی در رختکن بودیم ولی از تیم حریف خبری نیست.

مدیر تیم پرسپولیس تاکید کرد: به ما گفتند ساعت 16:45 سوت بازی زده می شود. اگر قانون هست، برای همه است. اگر قرار بود تیم حریف دیر بیاید به ما هم می گفتند. اصلا می گفتند بازی ساعت 22 یا 24 برگزار می شد. همه چیز باید طبق روال باشد. چرا باید تیم پرسپولیس زودتر بیاید و در رختکن بنشیند؟ آقایان مسئول برگزاری می گویند نیم ساعت باید صبر کنیم. آیا ساعت 16:45 سوت می زنند که تیم ما الان دارد گرم می کند؟ ما فقط نیم ساعت صبر می کنیم.

اتوبوس سپاهان راهی استادیوم شد

باوجود تجمع هواداران سپاهان مقابل هتل محل اقامت این تیم، در نهایت و بعد از صحبت های امیر قلعه نویی و مهدی کیانی سرمربی و کاپیتان سپاهان با هواداران و همچنین تدابیر نیروهای انتظامی، اتوبوس سپاهان حدود ساعت 16:10 هتل را به سمت استادیوم نقش جهان ترک کرد.

سرپرست سپاهان: در هتل حبس بودیم

رضا فتاحی سرپرست تیم سپاهان بعد از عزیمت این تیم به سمت استادیوم در مورد اتفاقات پیش آمده گفت: ما دو ساعت در هتل حبس بودیم و فیلم هایش هم موجود است. هواداران ما حق دارند. این مسابقه ای است که شاید سرنوشت قهرمانی را مشخص کند. حتی پیشنهاد دادیم در همان روز که بازی معوقه استقلال با فولاد (28 اسفند) برگزار می شود، ما هم با پرسپولیس بازی کنیم. حتی گفتیم حاضریم دو یا سه روز یکبار به میدان برویم ولی قبول نکردند. هواداران ما حاضر بودند حتی در این مسابقه شرکت نکنیم و بازی سه بر صفر به سود حریف شود ولی گفتند که حتما باید به استادیوم برویم.

فتاحی در پاسخ به این سئوال که آیا بازی طبق قانون بعد از 30 دقیقه تاخیر برگزار می شود؟ شرح داد: بگذارید فعلا به استادیوم برسیم. فعلا در اتوبوس هستیم.

برگزاری مراسم ابتدایی بدون حضور سپاهان و ترک زمین از سوی پرسپولیسی ها

طبق قانون و بعد از گذشت 30 دقیقه، بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس برای انجام مسابقه وارد زمین شدند (ساعت 16:45) در حالی که سپاهانی ها در این زمان در رختکن حضور داشتند. سرخپوشان در کنار داوران داخل زمین به صف ایستادند و حتی مراسم ابتدایی برگزاری مسابقه بدون حضور سپاهانی ها انجام شد. بعد از گذشت 4 دقیقه و با اعلام جلال مرادی ناظر مسابقه، بازیکنان پرسپولیس زمین را ترک کردند و به رختکن رفتند.

مدیرعامل سپاهان: بازی برگزار می شود!

باوجود اینکه بازیکنان پرسپولیس و داوران زمین را ترک کرده بودند، اما مسعود تابش مدیرعامل باشگاه سپاهان در اظهارنظری عجیب گفت که بازیکنان این تیم آماده حضور در زمین هستند و این مسابقه برگزار می شود: مشکلاتی برای خروج بازیکنان از هتل ایجاد شده بود با این حال بازی انجام می شود. به خاطر حساسیت بازی و مشخص کننده بودن آن اصرار داشتیم به تعویق بیافتد. تمام تلاشمان را هم کردیم. حتی سه چهار ساعت در استانداری اصفهان بودیم. با مقامات مختلف کشوری صحبت شد که این بازی به تعویق بیافتد که موافقت نشد {...} برای فینال جام حذفی سه، چهار ساعت بازی را متوقف کردند. جام حذفی که یک سمتش تیم محترم پرسپولیس بود. چطور 4 ساعت نگه داشتند که بازی برگزار شود؟ ما غیر ارادی مجبور شدیم دیرتر به استادیوم برسیم. نمی شود 30، 40 دقیقه بازی را نگه داشت؟

پرسپولیس اقدام به ترک استادیوم کرد

هنوز دقایقی از ادعای تابش برای برگزاری بازی نگذشته بود که اعضای تیم پرسپولیس به قصد خروج از استادیوم از رختکن بیرون آمدند و اتوبوس این تیم هم آماده اعزام بازیکنان شدند. باشگاه پرسپولیس هم در مطلب کوتاهی گفت: فوتبالی که نمی گذارند یک تیم در شرایط برابر و عادلانه رقابت کند و برای قهرمانی بجنگد. پرسپولیس فقط عدالت و اجرای قوانین را می خواهد و مقابله قاطعانه با اتهام زنی های پوج و ادعاهای تحریک آمیز.

در ادامه مطلب باشگاه پرسپولیس به نقل از مسئولان این باشگاه آمده بود: انصاری فرد، پیروانی و گل محمدی: بازی قانونا سه بر صفر شده و ما زیر بار تصمیمات غیرقانونی نمی رویم.

گل محمدی: از سپاهانی ها تعجب کردم

اولین واکنش نسبت به عدم برگزاری این بازی از سوی یحیی گل محمدی سرمربی پرسپولیس بود. وی در گفتگویی تلویزیونی درباره تصمیم پرسپولیس برای ترک استادیوم گفت: طبق برنامه قرار بود ساعت 16:15 بازی انجام شود و ما هم ساعت 14:45 در رختکن بودیم. تمام مسئولان هم آماده بازی بودند که گفتند اتفاقی برای تیم سپاهان افتاده و 30 دقیقه به ما فرصت دادند. ما 35 دقیقه منتظر ماندیم. سپاهان ساعت 16:25 وارد استادیوم شد. 20 دقیقه زمان کافی بود حداقل چند بازیکن آنها نمادین بیایند و گرم کنند. نمی دانم چرا نیامدند و حتی تدارکاتشان هم وارد زمین نشدند. به احترام هواداران و فوتبال منتظر ماندیم. داوران هم وارد زمین شدند ولی بازی انجام نشد.

سرمربی پرسپولیس تاکید کرد: شب گذشته متوجه شدیم بازی بدون تماشاگر است. خود سپاهانی ها هم می دانستند بازی بدون تماشاگر است. تابع یکسری اولویت ها در جامعه هستیم. بحث بیماری کرونا است و باید مراقبت بیشتری شود. اگر بازی در تهران هم بود، بدون تماشاگر برگزار می شد. خودم هیچ موقع از استادیوم بدون تماشاگر استقبال نکرده ام و دوست داشتم با حضور تماشاگران باشد ولی تصمیم از بالا بود. نهایت همکاری را داشتیم. تعجب می کنم چرا سپاهانی ها برای گرم کردن به زمین نیامدند. حتی هیچ وسیله ای از تدارکات آنها در زمین نبود. نمی گویم نمی خواستند بازی کنند. از اینکه هیچکدام از سپاهانی ها به زمین نیامد، تعجب کردم. زمین و نیمکتشان خالی بود. نمی دانم چرا این رخ داد.

انصاریفرد: سپاهان نمی خواست بازی کند و باید تاوانش را بدهد

بعد از گل محمدی نوبت به محمدحسن انصاریفرد مدیرعامل پرسپولیس رسید تا از اقدام باشگاه سپاهان انتقاد کند. انصاریفرد گفت: با توجه به اینکه به ما اعلام کرده بودند بازی ساعت 16:15 است بازیکنان ما در زمین حاضر بودند. گفتند که نیم ساعت صبر کنیم ما هم این کار را انجام دادیم اما به نظرم سپاهان نمی خواست بازی کند. چون اگر می خواست بازی کند وقتی به استادیوم آمدند یک تدارکات و یک بازیکن را به زمین نیاوردید. به این بهانه که هواداران نگذاشتند بیاید؟ مگر چنین چیزی قابل قبول است.

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت: سپاهان نمی خواست بازی کند و تاوانش را هم باید خودش پس بدهد. ما سر زمان اعلام شده داخل زمین بودیم و گرم کردیم.

تابش: پرسپولیس برشود همین الان بازی می کنیم!

مسعود تابش مدیرعامل سپاهان هم درباره لغو بازی پرسپولیس و سپاهان در هفته بیستم و ترک استادیوم از سوی پرسپولیسی ها گفت: تلاش زیادی کردیم باتوجه به حساسیت مسابقه بازی به تعویق بیافتد. با مقامات کشوری از طریق استانداری اصفهان تماس گرفته شد. در تماس ها مشخص شد این بازی حتما باید برگزار شود چون بحث های ملی مطرح شد. گفتند اگر این بازی انجام نشود، ممکن است میزبانی کنندگان ایران در آسیا به خطر بیافتد و حتی تیم ملی هم نتواند مقابل بحرین و عراق میزبان باشد.

وی افزود: عربستان هم دنبال سوء استفاده است. AFC هم شاید منتظر استفاده از این فرصت است. به ناچار قبول کردیم به خاطر منافع ملی و سلامت مردم بازی کنیم. به بازیکنان اطلاع دادیم از هتل به استادیوم بیایند. آقایان (پرسپولیسی ها) می گویند تدارکات تیم در زمین نبود. تیم ما در راهرو مشغول گرم کردن بود. بارها به ناظر گفتیم آماده حضور در زمین هستیم. آنها هم گفتند مسئله ای نیست. ما هم گفتیم داوران سوت بزنند تا بازی کنیم.

مدیرعامل باشگاه سپاهان در مورد اینکه چرا این تیم بعد از 20 دقیقه وارد زمین نشد و گویا این تیم اراده ای برای بازی نداشته است، تاکید کرد: ما آماده بودیم و به ناظر بازی هم اطلاع دادیم هر موقع بگویید وارد زمین می شویم. فینال جام حذفی چهار ساعت به تعویق افتاد. دقیقا باعث و بانی آن هم هواداران پرسپولیس بودند چون کل استادیوم را اشغال کرده بودند. ما هم دقیقا به واسطه ازدحام تماشاگران در مقابل هتل، حضورمان به استادیوم به تعویق افتاد. تیم ما گرم کرده بود و آماده بازی بودیم. اینکه می گویند سپاهان نمی خواست بازی کند، کذب است. بارها به ناظر گفتیم. اگر پرسپولیسی ها همین الان هم برگردند، بازی می کنیم!

رد ادعای سپاهان از سوی فرمانده یگان ویژه استان اصفهان

در واکنش به ادعای سپاهان مبنی بر خروج دیرهنگام از هتل به خاطر ازدحام تماشاگران و حبس شدن این تیم در هتل، سرهنگ نورعلی فرمانده یگان ویژه استان اصفهان گفت: تا ساعت 10:30 دقیقه صبح روز یکشنبه کسی به ما اعلام نکرد که بازی بدون تماشاگر است یا با تماشاگر. با این حال ما برای هر دو مورد آماده بودیم. از زمانی که این موضوع را به ما گفتند که بازی بدون تماشاگر برگزار خواهد شد، ما با مسئولان دو تیم صحبت کردیم و قرار بود از ورود تماشاگران به استادیوم جلوگیری کنیم.

فرمانده یگان ویژه استان اصفهان ادامه داد: در مورد اتفاقات مقابل هتل هم مسئولیت با نیروی انتظامی استان بوده است. ما از صبح آماده بودیم و اگر مسئولان باشگاه سپاهان اعلام می کردند که مقابل هتل مسئله ای وجود دارد ما آنها را اسکورت می کردیم اما نمی دانم به چه دلیل سپاهانی ها خروج شان را از هتل به تعویق انداختنند. هیچ گونه تعرضی از سوی هواداران سپاهان به تیم نبوده است و بازیکنان این تیم بدون مشکل هم بیرون آمدند. برخی هواداران سپاهان مقابل هتل بودند اما هیچگونه جلوگیری از خروج آنها از هتل صورت نگرفته است. امنیت مثال زدنی مقابل هتل سپاهان بود و هیچ مسئله ای در این زمینه وجود نداشته است. امنیت کاملاً برقرار بوده و سپاهانی ها خودشان در خروج از هتل تعلل کردند و برنامه شان را به تعویق انداختند.

شیشه اتوبوس پرسپولیس شکست

حواشی این مسابقه حتی بعد از ترک استادیوم توسط اعضای دو تیم ادامه داشت. ساعت 18:14 بود که کانال تلگرامی باشگاه پرسپولیس تصویری را از حمله به اتوبوس این تیم توسط هواداران سپاهان منتشر کرد. باشگاه پرسپولیس نوشت: به رغم اسکورت پلیس به اتوبوس پرسپولیس حمله شد و شیشه اتوبوس درپی پرتاب اشیا شکست.

سناریوی سپاهان را چه کسی نوشت؟

بازی سپاهان و پرسپولیس در حالی برگزار نشد که ابهامات در مورد دلایل این برگزار نشدن بسیار زیاد است و با وجود اظهار نظرهایی که از سوی مسئولان دو تیم اجرا شده اما به درستی مشخص نیست چه کسی مقصر این اتفاقات است و چنین سناریویی را برای این دیدار نوشت. آنچه مسلم است تصمیم برای رقم خوردن این اتفاق طبیعی نیست و باید دید کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در مورد این بازی چه تصمیمی خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 816

به "سناریوی سپاهان را چه کسی نوشت؟، ویروس بی برنامگی به جان فوتبال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناریوی سپاهان را چه کسی نوشت؟، ویروس بی برنامگی به جان فوتبال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید