کوشش برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران

به گزارش سفر به کیش، ولی تیموری، معاون توریستی چندی پیش در جریان اجلاس جهانی توریستی کشورهای دی هشت (D-8) گزارش داد که با توقف صدور ویزای توریستی ایران، درحال حاضر تعاملات توریستی با سایر کشورها به توریست های تجاری و درمانی محدود شده است.

کوشش برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

صدور ویزای توریستی ایران، طبق اعلام وزارت خارجه از زمان شیوع ویروس همه گیر کرونا و بنا به خواست ستاد ملی کرونا متوقف شده است. هرچند آن طور که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گزارش داده و وزارت خارجه هم تایید نموده، درحال حاضر گردشگرانی که قصد درمان یا تجارت و کار در ایران را دارند، طبق مقررات تعیین شده، ویزا می گیرند و به ایران سفر می نمایند.

اما با ادامه خسارت های سنگین کرونا در بخش گردشگری ایران، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اقدامی مشابه با سایر کشورها برای از سرگیری تدریجی ورود گردشگران خارجی، در تابستان 99 پروتکلی را تهیه کرد و برای ارزیابی و تایید به ستاد ملی کرونا داد. این ستاد که تا کنون مواضع مخالفی نسبت به از سرگیری ورود گردشگران خارجی به ایران داشته، اما هنوز درباره آن پروتکل و باز شدن مرزها به روی گردشگران خارجی با رعایت پروتکل بهداشتی نظر رسمی نداده است.

حالا روابط عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ملاقات معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه که با موضوع آنالیز شرایط کنونی گردشگری خارجی ایران در شرایط بحران کرونا برگزار شده، خبر داده است.

ولی تیموری در ملاقات با سیدکاظم سجادی، بر ارتباط تنگاتنگ حوزه گردشگری با کنسولگری ها از دو جهتِ صدور ویزا و ایرانیان خارج از کشور به عنوان سرمایه، مخاطب و بخشی از جامعه هدف حوزه گردشگری خارجی کشور، تاکید نمود و با اشاره به شرایط کنونی صنعت گردشگری کشور در شرایط بحران کرونا و پساکرونا در ابعاد بین المللی، ترسیم چشم انداز و راهکارهای برون رفت از این موضوع در راستای حمایت از فعالان بخش خصوصی حوزه گردشگری را لازم دانست.

او با بیان این که پروتکل ورود گردشگران خارجی به کشور در شرایط کرونا با همکاری نهادهای فرابخشی مرتبط از جمله وزارت بهداشت، وزارت امور خارجه، وزارت راه و سایر بخش ها تهیه شده و هم اکنون از سوی ستاد ملی کرونا در حال آنالیز است، بر ضرورت بازگشایی تدریجی مرزها برای ورود گردشگران خارجی به صورت محدود، ضابطه مند و مدیریت شده در قالب ساختار آن پروتکل تاکید نمود.

معاون گردشگری در این ملاقات، وزارت امور خارجه را اصلی ترین نهاد فرابخشی مرتبط در ورود گردشگران و حامی توسعه گردشگری ورودی دانست و آمادگی برای تقویت صنعت گردشگری در شرایط پساکرونا و فراهم آوردن بسترهای لازم در این زمینه را ضروری ارزیابی کرد.

در این نشست، راهکارهای معرفی ظرفیت های گردشگری کشور به خارجیان مطرح و بر ضرورت همکاری بیشتر میان معاونت گردشگری و سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای هدف تاکید شد.

معاون گردشگری پیشنهاد برگزاری کارگاه های آموزشی مشترک ویژه پرسنل شاغل در کنسولگری ها با هدف افزایش شناخت و دانش آن ها در آگاهی از ظرفیت های گردشگری کشور و ارسال اقلام تبلیغاتی و بازاریابی به منظور استفاده در نشست ها، ملاقاتها و همچنین توزیع میان مخاطبان هر یک از سرکنسولگری های ایران را بیان نمود.

ایسنا نوشت، هر دو مقام مسئول با ارائه گزارشی از اقدامات اجرا شده و بیان طرح ها و برنامه های پیش رو برای برطرف چالش ها، آسیب شناسی شرایط موجود و ارائه برنامه های مربوطه با هدف حیات دوباره گردشگری خارجی کشور در ایام کرونا و پساکرونا به توافق نظر رسیدند.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1377

به "کوشش برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید