حقایق جالب در مورد اهواز

به گزارش سفر به کیش، اهواز به عنوان مرکز استان خوزستان، یکی از شهرهای مهم ایران به شمار می آید. همراه این مقاله باشید تا با حقایق و نکات جالبی از این شهر آشنا شوید.

حقایق جالب در مورد اهواز

اهواز از کلان شهرهای ایران محسوب می شود. این شهر که مرکز استان ویکی از جاهای دیدنی خوزستان نیز به شمار می آید، از جاذبه های طبیعی و فرهنگی بسیاری بهره می برد. از سواحل زیبای کارون خروشان تا نخلستان های این منطقه، همگی زیبایی خاصی به این شهر داده اند؛ اما متاسفانه در سال های اخیر به دلایل مختلف شاهد آلودگی بسیاری به موجب ریزگردها در این منطقه بوده ایم. به هر ترتیب در این مقاله، به برخی از حقایق و نکات جالبی از این شهر می پردازیم.

1. برای وجه تسمیه اهواز، نظریه ای که مطرح است بیانگر این است که اهواز جمع هوز است که همان خوز محسوب می شود و در واقع برای خوزی های ساکنین سرزمین خوزستان است.

2. اهواز در روزگار ساسانیان از شهرهای عمده خوزستان به شمار می رفت و از مراکز عمده صنایع نساجی بود. همچنین یکی از کانون های مسیحیت در ایران و از منطقه ها اسقف نشین خوزستان محسوب می شد.

3. خوزی ها قوم اولیه ساکن این سرزمین بودند و با ایلامیان هم تبار بودند.

4. در سال 1309 شمسی، اولین کارخانه ریسندگی و بافندگی در اهواز احداث شد. به مرور زمان، این کارخانه تعطیل شد. همچنین در تاریخ بیستم آذرماه سال 1379 شمسی، این بنا به ثبت آثار ملی کشور رسید. در نهایت متاسفانه در مهرماه سال 1384 شمسی بقایای آن تخریب گشت.

5. از لحاظ جغرافیایی، قسمت های شمالی و مرکزی اهواز، جلگه ای هموار و نسبتا حاصلخیز است. درحاشیه های شرقی وغربی شهرستان نیز تپه های ماسه ای و شنی قرار دارند که به موازات ارتفاعات زاگرس، از سمت شمال غرب به سمت جنوب شرق امتداد یافته است.

6. شهر اهواز از لحاظ آب و هوایی در گروه اقلیم گرم و خشک قرار گرفته است. میزان ریزش های جوی این منطقه، کمتر از 250 میلی متر در سال است.

7. در زمستان ها، دما به پنج درجه سانتی گراد کاهش و در تابستان تا 50 درجه سانتی گراد افزایش می یابد.

8. شهرداری اهواز در سال 1304 هجری شمسی تأسیس شد ولی در سال 1308 به طور رسمی آغاز به کار کرد.

9. اهواز در حال حاضر به هشت منطقه شهری تقسیم شده است.

10. اهواز با مساحتی هشت هزار کیلومتر مربعی، جمعیتی 1.5 میلیون نفری دارد.

11. بافت جمعیتی اهواز از قومیت های مختلف مانند عرب، بختیاری ، بهبهانی، دزفولی، رامهرمزی و شوشتری، تشکیل شده است.

12. در سال 1303 شمسی، در پی شیوع بیماری وبا در شوشتر، مرکز حکومتی خوزستان، برای یکسال به دزفول و سپس به اهواز منتقل شد و تا به امروز نیز اهواز به جای مانده است.

13. کارون رودی است که در سنگ نوشته های باستانی کرن، کرنک و گوهرنگ نامیده شده و از اولین منطقه های محسوب می شود که تمدن های بشری درکنار آن شکل گرفته است. همچنین کارون، بزرگ ترین و طویل ترین رود ایران و خاورمیانه است.

14. تجارت هایی که تقریبا از سال 1270 شمسی در کارون آغاز شد موجب رشد و رونق هرچه بیشتر این منطقه و به ویژه اهواز گشت.

15. مهم ترین محصولات گیاهی و با ارزش اهواز عبارت اند از: انواع خرما، مرکبات، زیتون و قارچ خوراکی. اکالیپتوس، کهور، برهان، اکاسیا، انجیر، نخل، شمشاد، شاه پسند، گل سرخ، گل کاغذی و محبوبه شب از جمله گونه های درختی هستند که به وفور در این منطقه، کشت می شوند.

16. بافت انواع پارچه، گلیم، قالی، گیوه، خراطی، میناکاری و ساخت وسایل فلزی و قلمزنی از جمله صنایع این منطقه است .

17. بر اساس آمار، اهواز پس از تهران و اصفهان، بیشترین آلودگی هوا را در کشور دارد.

18. بزرگ ترین تولید کننده نفت ایران در اهواز مستقر است. همچنین بزرگ ترین شرکت حفاری کشور در اهواز قرار گرفته است.

19. از سوغات اهواز می توان به خرما، کلوچه های خرمایی و لباس های محلی اشاره کرد.

20. در انتها جالب است بدانید که اهواز حدود 28 پارک دارد و همچنین قرار است بزرگ ترین شهربازی سرپوشیده ایران نیز در این شهر ساخته شود.

منبع: کجارو / ahvaz.ir
انتشار: 19 فروردین 1401 بروزرسانی: 19 فروردین 1401 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1998

به "حقایق جالب در مورد اهواز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق جالب در مورد اهواز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید