توئیتر از کاربران عربستانی جاسوسی می نماید؟

به گزارش سفر به کیش، اما بعضی این موضوع را کافی نمی دانند. به عنوان مثال الکس استاموس رئیس امنیت سابق فیس بوک می گوید: کمپانی های فناوری باید کوشش بیشتری برای شناسایی کارکنان متخلف که در نقش جاسوس عمل می نمایند داشته باشند.

توئیتر از کاربران عربستانی جاسوسی می نماید؟

میترا جلیلی| توئیتر تاکنون کوشش زیادی را برای پاکسازی محتوای این شبکه اجتماعی، مقابله با هکر ها و همچنین ممانعت از انتشار اخبار جعلی به کار بسته و در تازه ترین مورد هم از انتشار آگهی های تبلیغاتی سیاسی و جهت دار بر این پلتفرم جلوگیری نموده است. اما با همه این ها، اخیرا انتشار خبری مبنی بر جاسوسی کارکنان توئیتر از حساب توئیتری کاربران به نفع عربستان سعودی، جنجال های تازه ای برای این پلتفرم به پا نموده است.

ضعف سیلیکون ولی در محافظت از حریم خصوصی

جاسوسی حداقل دو کارمند سابق توئیتر از کاربران این شبکه اجتماعی پرهوادار به نفع عربستان سعودی، باز هم موضوع نقض حریم خصوصی در این پلتفرم را بر سر زبان ها انداخته و بازهم توان سیلیکون ولی امریکا برای محافظت از حریم خصوصی کاربران مخالف رژیم های سرکوبگر ازجمله عربستان سعودی زیر سؤال رفته است.

وزارت دادگستری امریکا هفته قبل دو کارمند سابق توئیتر به همراه یک شهروند عربستان سعودی را به جاسوسی و جمع آوری اطلاعات شخصی منتقدان پادشاهی سعودی متهم کرد و با توجه به اینکه عربستان سعودی متحد اصلی امریکا در خاورمیانه محسوب می گردد و حتی با وجود قتل فجیع جمال خاشقجی خبرنگار سعودی، همچنان ترامپ با پادشاه عربستان رابطه ای نزدیک و محبت آمیز دارد، انتشار چنین گزارشی از سوی امریکا برای بسیاری عجیب بود.

یکی از این متهمان، علی الزباره مهندس و کارمند سابق توئیتر است که در سال 2015 این پلتفرم را ترک کرد. گفته می گردد وی به اطلاعات شخصی بیش از 6 هزار کاربر به نفع عربستان سعودی دست یافته است.

احمد ابو عمو هم یکی دیگر از کارمندان سابق توئیتر و شهروند امریکاست که البته در سیاتل دستگیر شده است. وی به وسیله توئیتر به حساب ایمیل کاربران و شماره تلفن آنها، تاریخ تولد و همچنین آدرس پروتکل اینترنت آن ها دست یافته است که این آدرس سبب شناسایی لوکیشن کاربران می گردد.

وی همچنین با دسترسی به اطلاعات حساس کاربران، به رژیم سعودی برای شناسایی صاحبان اصلی اکانت های ناشناس یاری نموده است؛ کاربرانی که به احتمال زیاد در داخل عربستان زندگی می نمایند یا از ترس آسیب رسیدن به خانواده هایشان، خود را پشت اکانت های ناشناس مخفی می نمایند.

احمد ابو عمو تاکنون پست های توئیتری زیادی به نفع عربستان درباره امور داخلی این کشور داشته و همچنین به جعل بعضی اسناد برای جلوگیری از تحقیقات اف بی آی متهم شده است. وی 3 سال بعد از ترک توئیتر در سال 2015، در آمازون مشغول به کار بوده به همین دلیل بعضی معتقدند شاید همین روز ها شاهد رسوایی های جدیدی در آمازون نیز باشیم.

سومین متهم هم احمد المطیری است که به عنوان واسطه بین مقامات عربستان سعودی و کارکنان توئیتر عمل نموده است. این سه متهم به 10 سال حبس و پرداخت 250 هزار دلار جریمه نقدی متهم شده اند، ولی ابو عمو به 20 سال حبس اضافی و 250 هزار دلار جریمه برای گمراه کردن مأموران اف بی آی نیز محکوم شده است.

عربستان، برگ برنده توئیتر

بسیاری معتقدند که این اتفاق نشان از قدرت توئیتر و کوشش پادشاه عربستان برای به دست دریافت کنترل این فضای مجازی دارد. در عربستان سعودی محل عمومی برای گردهمایی هایی به منظور بیان عقاید و بحث های سیاسی وجود ندارد و به نظر می رسد توئیتر این خلأ را پر نموده است.

کاربران عربستانی یکی از بزرگ ترین جمعیت های هوادار توئیتر محسوب می شوند و در این کشور 9.9 میلیون کاربر فعال توئیتر وجود دارد که به این ترتیب چهارمین کشور برتر در زمینه تعداد کاربران توئیتر محسوب می گردد و بعد از امریکا، بریتانیا و ژاپن قرار گرفته است.

البته با توجه به اینکه حدود یک سوم از جمعیت 30 میلیونی این کشور کاربر توئیتر هستند، اگر بخواهیم تعداد کاربران توئیتر را با درصد جمعیت کشور که از این پلتفرم استقبال نموده اند مورد آنالیز قرار دهیم باید گفت که عربستان در این زمینه بالاترین نرخ را به خود اختصاص می دهد.

یعنی در این شاخص، درصد کاربران توئیتر در عربستان 37 درصد اعلام شده در حالی که این رقم در امریکا به 18 درصد می رسد به همین دلیل بعضی عربستان را برگ برنده توئیتر می دانند که البته ممکن است افشای ماجرای جاسوسی بر کاربران تأثیرگذار باشد. درمیان کاربران توئیترعربستان از روحانیون مسلمان و خبرنگاران مشهور گرفته تا ستاره ها و بازیگران تلویزیون و حتی پادشاه 83 ساله عربستان سعودی با 7.8 میلیون فالوور را می توان دید.

جمال خاشقجی خبرنگار مخالف حکومت عربستان که در سال گذشته به طرز فجیعی در استانبول به قتل رسید نیز در زمان مرگش 1.6 میلیون فالوور داشت و توانست حتی بعد از ممنوعیت حضورش در رسانه های عربستان، همچنان عقایدش را اعلام کند؛ در واقع پادشاه سعودی از مقابله با وی در توئیتر مستأصل شده بود و بسیاری، قتل وی را نتیجه همین استیصال می دانند.

ارتش روبات های توئیتری عربستان

با توجه به اهمیت توئیتر، این پلتفرم به میدان جنگ حکومت عربستان با مخالفان خود چه در داخل کشور و چه در بیرون از مرز ها تبدیل شده و جالب اینجاست که عربستان این پلتفرم را مسدود و فیلتر ننموده و بعضی معتقدند عملاً با این کار، توئیتر را به سوپاپ اطمینان خود تبدیل نموده است.

درمقابل، منتقدان و محققان معتقدند که عربستان هرچند این شبکه اجتماعی را فیلتر ننموده، ولی با صرف هزینه های کلان و سرمایه گذاری برای تکنولوژی های مختلف، کوشش نموده تا کنترل این فضا را به دست بگیرد و همه رفتار کاربران را در این پلتفرم زیر نظر داشته باشد.

الکسی آبراهامز یکی از محققان گروه تحقیقاتی Citizen Lab دانشگاه تورنتو معتقد است: با توجه به سرمایه گذاری کلان حکومت عربستان، عملاً این شبکه اجتماعی برای حکومت سودمندتر شده است تا اپوزیسیون. رژیم سعودی برای شکل دادن به این فضای آنلاین، ارتشی از اکانت ها را تشکیل داده تا بتوانند در پلتفرم توئیتر به همه صدا های منتقد حمله نمایند.

وی اضافه نمود: این اکانت های اتومات بیشتر روبات هستند یا اکانت هایی که توسط کاربرانی از سوی دولت اداره می شوند. این کاربران برای توئیت های خود عملاً از عربستان حقوق دریافت می نمایند. این روبات ها و همچنین اکانت های فرمایشی در مواقع مورد احتیاج وارد عمل می شوند و به نفع عربستان سعودی، هشتگ هایی را با اهدافی خاص اداره می نمایند تا صحبت های منتقدین را تحت الشعاع قرار دهند.

آدام گوگل فعال حقوق بشر و محقق خاورمیانه نیز گفت: سعد القطانی مشاور ارشد پیشین ولیعهد عربستان که به عنوان دبیر فدراسیون امنیت سایبری این کشور فعالیت می کرد یک هشتگ با عنوان لیست سیاه ایجاد کرد تا بتواند منتقدان را نشانه بگیرد. البته اکانت توئیتر وی در ماه سپتامبر به دلیل مشارکت در قتل خاشقجی تعلیق شد.

اما مخالفان سعودی ها چگونه عمل می نمایند؟ مخالفان که بخش عمده آن ها در خارج از عربستان سعودی سکونت دارند از توئیتر برای بیان عقاید و دیدگاه منتقدانه خود نسبت به حکومت سعودی بهره می گیرند.

از این افراد می توان به فعالان حقوق بشر که موضوع بازداشتی ها را پیگیری می نمایند و همچنین مخالفانی همچون عمر عبدالعزیز صمیمی ترین دوست جمال خاشقجی اشاره نمود که اکنون در کانادا زندگی می نماید و در توئیتر در ویدئو هایی به نقد سیاست های عربستان سعودی می پردازد. اما عربستان تاکنون کوشش زیادی داشته تا وی را خاموش کند.

واکنش توئیتر

واکنش توئیتر هم نسبت به این موضوع جالب است. توئیتر در وبلاگ خود از اف بی آی تشکر نموده و نوشته است ما می دانیم که خطرات زیادی برای کسانی که عقاید خود را در کشور هایی با حکومت های سرکوبگر منتشر می نمایند وجود دارد به همین دلیل هم به دنبال ابزار هایی هستیم تا در عین بیان دیدگاه، از حریم خصوصی کاربران حفاظت بیشتری گردد. ما مشکل را حل نموده و سطح دسترسی کارمندان توئیتر را به اطلاعات حساس کاربران به حداقل رسانده ایم.

اما بعضی این موضوع را کافی نمی دانند. به عنوان مثال الکس استاموس رئیس امنیت سابق فیس بوک می گوید: کمپانی های فناوری باید کوشش بیشتری برای شناسایی کارکنان متخلف که در نقش جاسوس عمل می نمایند داشته باشند.

وی به توئیتر هشدار داده که این رسوایی جاسوسی، تازه شروع ماجراست و هیچ تضمینی وجود ندارد که مواردی مشابه رخ ندهد. در واقع ما منتظر تعداد بیشتری از این موارد در شبکه های اجتماعی مختلف در آینده هستیم.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 555

به "توئیتر از کاربران عربستانی جاسوسی می نماید؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "توئیتر از کاربران عربستانی جاسوسی می نماید؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توئیتر از کاربران عربستانی جاسوسی می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید