تأثیر کافئین بر مغز

دانشمندان معتقدند که کافئین با مسدود کردن گیرنده های عصبی انتقال دهنده آدنوزین باعث تحریک مغز می شود. این ماده همچنین بر نوراپی نفرین، دوپامین و استیل کولین که نقش مهمی در روحیه و عملکر ذهنی انسان دارند نیز تأثیر می گذارد.

تأثیر کافئین بر مغز

تحقیقات نشان می دهد کسانی که اضطراب دارند نباید کافئین مصرف کنند، چون حال روحیشان وخیم تر خواهد شد

خبرنگاران| کافئین ماده ای محرک برای بهبود عملکرد مغز به شمار می رود. این ماده تأثیرات زیادی از جمله اثرات روانشناختی بر مغز انسان دارد.

دانشمندان معتقدند که کافئین با مسدود کردن گیرنده های عصبی انتقال دهنده آدنوزین باعث تحریک مغز می شود. این ماده همچنین بر نوراپی نفرین، دوپامین و استیل کولین که نقش مهمی در روحیه و عملکر ذهنی انسان دارند نیز تأثیر می گذارد.

کافئین چگونه حال و احوالمان را تغییر می دهد؟

کافئین هوشکمک را بالا می بردو بسکمک از مردم با خوردن مواد غذایی که کافئین دارند تقویت روحیه می شوند و در انجام کار های روزمره انرژی بالایی دریافت می کنند.

البته باید گفت: در کنار این مزیت، کافئین موجب اضطراب می شود. به طور کلی تأثیر کافیئن بر حال انسان به این بستگی دارد که مصرف کننده چه انتظاری از خوردن آن دارد؟ می خواهد شاد شود؟ برای افزایش انرژی می خورد؟ به خوردن آن عادت کرده و اگر نخورد احساس بیماری می کند؟

بنابراین کافئین می تواند به بالا بردن خلق و خوی شما کمک کند و این زمانی قابل توجه است که انرژی شما کم باشد. تحقیقات نشان می دهد کسانی که اضطراب دارند نباید کافئین مصرف کنند، چون اوضاعشان وخیم تر خواهد شد.

10حقیقت درباره کافئین که نمی دانستید

کافئین عملکرد ذهنی را بهبود می بخشد؟

دانشمندان ثابت کرده اند کافئین فعالیت سیستم های مختلف مغز را از جمله هوشکمک، زمان واکنش، پردازش اطلاعات و برخی - نه همه- مهارت های اصلاحی را بهبود می بخشد.

اما به این فکر نکنید که هر چه بیشتر از این ماده استفاده کنید، نتیجه بهتری از فعالیت های خود خواهید دید؛ مقایسه ای بین دو گروه انجام شد که اولی کمتر از 100 میلی گرم کافئین در روز مصرف و گروه دیگر مقداری بیش از 300 میلی گرم مصرف می کردند، به این نتیجه رسیدند که میزان پیشرفت در عملکرد ذهنی در هر دو گروه تقریبا یکی بوده است و تفاوت چندانی نداشته است.

افرادی که روزانه مقدار زیادی کافئین به بدن وارد می کنند می توانند نسبت به آن معتاد و وابسته شوند. در حالی که مطالعات متعدد نشان می دهد کافئین باعث هوشکمک می شود، اما برخی از محققان می گویند، برخی مواقع مصرف این ماده اثرات جانبی به دنبال خواهد داشت.

آیا مصرف کافئین راه خوبی برای بهبود عملکرد ذهنی است؟

به طور کلی، نباید توقع داشته باشید که با افزایش مصرف کافئین عملکرد بهتری از خود نشان خواهید داد. چرا که هر چقدر میزانی کافئین مصرفی بیشتر شود، اضطراب و هراس هم بیشتر می شودودر مواردی افراطی، فرد مجبور به مصرف دارو برای کنترل اضطراب خود می شود.

بهترین پیشنهاد، مصرف یک یا دو فنجان قهوه در روز است که شما خودتان زمان مصرف آن را برای تأثیر بیشتر بر خلق و خو و دریافت انرژی تعیین می کنید. بیشتر از این میزان، اگر مصرف کنید احتمال دارد سلامتتان را به خطر بیاندازید.

منبع: verywellmind

ترجمه: خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: بروزرسانی: 27 مهر 1398 شناسه مطلب: 227

به "تأثیر کافئین بر مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر کافئین بر مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید