سنگ توپاز سنگی بسیار زیبا با خواص بسیار

به گزارش سفر به کیش، سنگ توپاز(Topaz) گوهری شفاف تا نیمه شفاف با جلای شیشه ای است. سنگ توپاز نماد عشق و محبت است. این سنگ دارای رنگ های متنوع و زیبایی بوده و خواص روحی، جسمی و درمانی ارزشمندی دارد.

سنگ توپاز سنگی بسیار زیبا با خواص بسیار

خبرنگاران | سرویس علوم - آیا شما نیز به سنگ ها و خواص آنها علاقه دارید؟ آیا از سنگ توپاز چیزی می دانید؟ اسم آن را شنیده اید؟ آیا می دانید این سنگ چه خواصی دارد؟ چه رنگ هایی از آن وجود دارد و راه های فراوری رنگ های آن به چه صورت است؟ با خواندن این مقاله با سنگ توپاز و خواص آن آشنا خواهید شد.

تاریخچه سنگ توپاز

توپاز از واژه یونانی توپازیوس که نام جزیره ای مه آلود در دریای سرخ است گرفته شده است. این جزیره امروزه به جزیره سنت جان معروف است. سنگ توپاز برای اولین بار در این جزیره یافت شده است. توپاز در یونانی به معنی جستجو کردن و در لغت نامه دهخدا به معنی زبرجد هندی آمده است. استفاده از این سنگ به عنوان گوهری نفیس به بیش از 2000 سال می رسد و در فرهنگ های روم، یونان، مصر باستان از این سنگ به عنوان سنگی جادویی استفاده شده است.

مشخصات و ساختار کانی توپاز

ساختار بلوری آن راست لوزی (ارتورومبیک) و ساختار شیمیایی کانی توپاز آلومینیوم فلور و سیلیکات بوده و فرمول شیمیایی آن به صورت AL2SiO4 (F,OH) 2 است. توپاز سنگی محکم، اما شکننده با سختی 8 در مقیاس موس و چگالی حدود 4/3-6/3 است. این کانی از بخارات فلوئورداری که طی مراحل پایانی انجماد سنگ های آذرین سیلیسی آزاد می گردد، تشکیل شده است. این سنگ گوهری شفاف تا نیمه شفاف با ناخالصی های کریستالی است.

سنگ توپاز در کجای دنیا یافت می گردد؟

مکان های مهم پیدایش سنگ توپاز در شنکن اشتاین، معادن کوه های سریلانکا، برمه، برزیل، رشته کوه های اورال در روسیه و قاره استرالیا، آمریکا، نیجریه، زیمباوه، نامبیا، جمهوری مالاگاسی، ایرلند شمالی، اسکاتلند، انگلستان، ایالات اومی و مینو ژاپن و سان لوئیس پوتوسی مکزیک است.

رنگ های سنگ توپاز

این سنگ به شکل سنگ بی رنگ، قرمز (کمیاب)، زردمایل به قهوه ای، آبی روشن، آبی سبز، صورتی مایل به قرمز یا صورتی ته رنگی از زرد تا نارنجی و قهوه ای گیلاسی، سبز روشن یافت می گردد. بیشترین رنگ آن زرد و آبی و مرغوب ترین رنگ آن صورتی است. سنگ رنگ آبی نیز در واقع بی رنگ است و با حرارت دادن به رنگ آبی درمی آید.

روش های سنتز رنگ سنگ توپاز

  • حرارت دادن (Heat)

هدف آن به وجود آوردن رنگ صورتی که در طبیعت کمیاب است از رنگ های زرد و نارنجی و قهوه ای است. تغییر رنگ با این روش دوام بالایی دارد و تغییر نمی نماید.

  • پرتوافکنی (Irradiation)

هدف فراوری رنگ آبی تیره است. چون در طبیعت این کانی به رنگ آبی روشن است. تغییر رنگ این روش همانند روش بالا دارای دوام است و تغییر رنگ نمی دهد.

  • انتشار رنگ در سطح سنگ (Diffusion)

هدف فراوری رنگ های قرمز، سبز و آبی است. تغییر رنگ این روش دوام ندارد و قابل تشخیص است.

  • پوشش سطحی (Surface coating)

هدف فراوری رنگ های رنگین کمانی است. تغییر رنگ با این روش دوام ندارد و با خراش دادن سطح سنگ قابل تشخیص است.

سنگ توپاز و چاکرا درمانی

عنصر سنگ توپاز آتش است، ولی هرکدام از رنگ های این کانی برای چاکرا های خاصی مفید است.

توپاز سفید برای دریافت انرژی از کانال های چاکرای هفتم (تاج) است؛ بنابراین باید جهت اطلاع از بیماری و رنج خود از سنگ توپاز سفید که انرژی سطح بالا را تامین می نماید، استفاده نمود. این سنگ تمام سنگ های دیگر را تقویت می نماید.

از توپاز زرد برای چاکرای سوم (ناف) و چهارم (قلب) استفاده می گردد. اگر در قسمت های روده کوچک و عظیم، کلیه ها و مثانه ناراحتی دارید، باید از خواص این سنگ بهره ببرید.

از توپاز آبی برای چاکرای پنجم (گلو) و ششم (چشم سوم) استفاده می گردد. این رنگ برای کسانی که دچار لکنت زبان، گلو درد و پرکاری تیروئید هستند مفید است. تشعشعات انرژی سرد آبی قوه تمرکز و گلو درد را تحت تاثیر قرار می دهد.

خواص روحی سنگ توپاز

سنگ توپاز آرام بخش است. شادابی و خلق و خو را بالا می برد. خلاقیت را تقویت می نماید. برای برطرف بی خوابی، بیحالی و افسردگی مفید است. بعضی توپاز را سمبل آرامش و ثروت می دانند. از سنگ هایی است که فرد را از سحر و جادو منفی، حسادت، اتفاقات و بیماری محافظت می نماید.

تشخیص سنگ توپاز اصلاین سنگ اغلب با سنگ های کوارتز قهوه ای، تورمالین، آکوامارین، سیترین، شیشه آبی، اسپینل و سافیر مصنوعی اشتباه گرفته می گردد. اغلب سیترینی را که رنگ زرد آن به دلیل حرارت زیاد بوده را به غلط توپاز طلایی می نامند به همین دلیل برای تمایز سنگ توپاز گاهی آنرا توپاز گرانبها می خوانند. یکی از راه های تشخیص اصل بودن خراش روی سنگ است. با توجه به اینکه توپاز سنگی سخت است خراش بر نمی دارد. راه دیگر این است که سنگ توپاز رنگ های مختلف را از زوایای مختلف نشان می دهد. راه سوم برای خرید توپاز اصل این است که از فروشنده درخواست شناسنامه کنید.

محافظت از سنگ توپاز

  • با محلول آب گرم و صابون تمیز کنید و با یک پارچه خشک کنید.
  • باتوجه به سختی توپاز و برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن سنگ های دیگر با سختی کمتر، آن را در دستمال نرم نگهداری کنید. این کار همچنین برای محافظت از سنگ توپاز در برابر سنگ های سخت تر از جمله الماس و یاقوت کبود به کار می رود.
  • برای حفظ کیفیت سنگ آن را از مواد آرایشی و شیمیایی به خصوص اسید ها و عرق بدن دور نگه دارید.

سنگ توپاز به عنوان یکی از سنگ های متولدین آبان و آذر ماه ذکر شده است.

منبع: setare.com
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1495

به "سنگ توپاز سنگی بسیار زیبا با خواص بسیار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ توپاز سنگی بسیار زیبا با خواص بسیار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید