این نوشیدنی شاید به سلامت روده یاری کند

به گزارش سفر به کیش، تصور می گردد که سلول های Th17 نقش کلیدی در روده دارند و می توانند به ایجاد یک سد محافظ در روده و مقابله با عفونت های باکتریایی یا قارچی یاری نمایند. اما این سلول ها در بیماری هایی مانند مولتیپل اسکلروزیس، آرتریت روماتوئید، پسوریازیس و IBD نیز نقش دارند.

این نوشیدنی شاید به سلامت روده یاری کند

صدآنلاین نوشت: صدها گونه از انواع میکروب ها در روده ما زندگی می نمایند که بر سلامتی تأثیر می گذارند. تصور می گردد که بعضی از انواع میکروارگانیسم ها در ایجاد شرایط التهابی، مانند بیماری التهابی روده (IBD) نقش دارند، با این حال شواهد دقیقی از اینکه این میکروب ها چگونه بر سلول های ایمنی تاثیر می گذارند و منجر به بیماری می شوند، در دسترس نیست.

یک مطالعه نو به وسیله محققان بیمارستان زنان و بریگهام، به آنالیز دقیق آنچه منجر به فراوری سلول های Th17، یک زیرگروه حیاتی از سلول ها در روده، می گردد، پرداخته و مولکول ها و رویدادهای شناخته نشده ای را که منجر به تمایز سلولی در روده می شوند، آشکار نموده است. یکی از این عوامل کلیدی، متابولیت یک پورین به نام گزانتین است که سطوح بالایی از آن در خوراکی های کافئین دار مانند قهوه، چای و شکلات یافت می گردد.

پژوهشگران گفته اند؛ ما مکانیسم های اساسی فراوری سلول های Th17 را در روده مورد مطالعه قرار دادیم و نتایج شگفت انگیزی پیدا کردیم که می توانند درک ما را از دلیل و نحوه ایجاد بیماری هایی مانند IBD توسعه دهند.

تصور می گردد که سلول های Th17 نقش کلیدی در روده دارند و می توانند به ایجاد یک سد محافظ در روده و مقابله با عفونت های باکتریایی یا قارچی یاری نمایند. اما این سلول ها در بیماری هایی مانند مولتیپل اسکلروزیس، آرتریت روماتوئید، پسوریازیس و IBD نیز نقش دارند.

پژوهشگران در حین روشن کردن فرایندهایی که به تمایز سلولی Th17 منجر می شوند، به طور غیرمنتظره ای نقش گزانتین را در روده کشف کردند. تمایز سلولی یا دگرگونی یاخته ای فرایندی است که به وسیله آن، سلول در بیان ژن دچار تغییر می گردد تا به یک نوع از سلول های اختصاصی در بدن تبدیل گردد.

دانشمندان اظهار داشته اند، گاهی اوقات در حین تحقیقات به اکتشافات عجیبی برمیخوریم که ممکن است لزوما چیزی نباشند که ما در پی آن هستیم؛ این یافته بسیار جالب است و زمینه را برای تحقیقات آینده فراهم می نماید.

محققان ادامه داده اند، ما هنوز نمی دانیم که اندازه گزانتین در یک فنجان قهوه، اثرات مفیدی بر سلامت روده فرد می گذارد یا خیر؟به گزارش خبرگزاری علم و فرهنگ، اما این نتایج، به ما سرنخ های جالبی می دهد تا در پی راه هایی برای تقویت پاسخ محافظتی و ایجاد سد قوی تری در روده باشیم.

تیم تحقیقاتی از چندین مدل موش برای مطالعه رویدادهای مولکولی که منجر به توسعه سلول های Th17 می شوند، استفاده کردند. محققان دریافتند که سلول های Th17 می توانند حتی در موش های فاقد میکروب نیز تکثیر شوند. این تیم دریافت که متابولیت های پورین مانند گزانتین نقش کلیدی در این فرایند دارند.

دانشمندان خاطرنشان نموده اند، ما هنوز نمی دانیم چه عاملی باعث ایجاد بیماری می گردد، با این حال یافته های این مطالعه ممکن است ما را یک قدم به درک عوامل ایجاد نماینده بیماری و آنچه می تواند در برطرف یا پیشگیری از آن موثر باشد، نزدیک تر کند.

یافته های تحقیقاتی این مطالعه در Immunity منتشر شده اند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 1 فروردین 1402 بروزرسانی: 1 فروردین 1402 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 2217

به "این نوشیدنی شاید به سلامت روده یاری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این نوشیدنی شاید به سلامت روده یاری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید