تأثیر منفی تصمیم ترامپ برای تحریم نفت ایران بر بازار سوخت کشورهای مختلف

به گزارش سفر به کیش، اعلام ممنوعیت خرید نفت ایران تأثیر خود را بر بازارهای جهانی و حتی راننده های کره ای نیز گذاشته است.

تأثیر منفی تصمیم ترامپ برای تحریم نفت ایران بر بازار سوخت کشورهای مختلف

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، قیمت های بنزین در کره جنوبی در چهار ماه اخیر به بالاترین حد خود رسیده است و با توجه به لغو معافیت خرید نفت ایران از سوی آمریکا انتظار می رود این روند همچنان ادامه داشته باشد. قیمتهای بنزین روز شنبه در سراسر کره جنوبی به 2.8 دلار رسید که بالاترین قیمت از 10 دسامبر به بعد به شمار می رود و در راستای افزایش مستمر قیمت از 16 فوریه اجرا شده است.

قیمت گازوئیل نیز در سراسر این کشور به 2.09 دلار رسید که بالاترین قیمت از دسامبر سال گذشته به شمار می رود. طبق پیش بینی کارشناسان درصورتی که دولت کره جنوبی به عدم کاهش مالیات سوخت که از 7 می اجرایی شده و باعث افزایش قیمت به 65 وون در قیمت یک لیتر بنزین و 46 وون در قیمت هر لیتر گازوئیل شده ادامه دهد، قیمت گاز به 1500 وون خواهد رسید.

آمریکا اخیراً معافیت خود برای خرید نفت ایران از سوی 8 کشور را حذف کرده که این تصمیم از روز پنجشنبه هفته جاری اجرایی خواهد شد. دنیس لیسیتسین، یکی از مدیران شرکت آریرایوم گروپ درباره اقدام اخیر دولت آمریکا و نتایج آن گفت: اعلامیه هایی این چنینی نتیجه ای جز افزایش دنیای قیمت نفت خام نخواهند داشت.

به گفته این کارشناس آمریکا به دنبال ورود نفت خود به بازارهای دنیای به جای نفت ممنوع شده ایران است.

البته به اعتقاد پیتر پوشکارف، آنالیزور ارشد تله ترید پایان معافیت خرید نفت ایران تأثیر قابل توجهی بر صادرات ایران و یا بازار دنیای نفت خام نخواهد گذاشت. این کارشناس به راشاتودی گفت: دست کم هند و چین از تحریم های آمریکا ترس زیادی ندارند، در حالی که باقی صادرکنندگان اروپایی احتمالاً به دنبال مسیرهای جایگزین برای خرید نفت ایران خواهند بود و سعی خواهند کرد از ابزارهای مالی که تحت کنترل آمریکا است دوری کنند.

به دنبال اعلام تصمیم ترامپ قیمت نفت برنت به بالاترین حد خود در شش ماه اخیر رسیده است. این تصمیم تأثیرات مختلفی به همراه خواهد داشت. افزایش فزاینده قیمت نفت باعث آسیب به درآمد خانوار و قدرت خرید و تشدید تورم خواهد شد. چین به عنوان بزرگترین واردکننده نفت دنیا در وضعیت آسیب پذیری قرار خواهد گرفت. کشورهای بسیاری نیز در اروپا بر واردات انرژی متکی هستند. هرچند درحالی حاضر وضعیت فصلی به گونه ای است که شاید بتوان مصارف انرژی را تا حدی کنترل کرد اما به اعتقاد برخی کارشناسان با ادامه این روند اقتصاد دنیا باید خود را برای خرید نفت 100دلاری آماده کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 183

به "تأثیر منفی تصمیم ترامپ برای تحریم نفت ایران بر بازار سوخت کشورهای مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر منفی تصمیم ترامپ برای تحریم نفت ایران بر بازار سوخت کشورهای مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید