بازار روسیه در اختیار تجار ایرانی

به گزارش سفر به کیش، جدیدترین تصمیم های اعلام شده از سوی مسئولان اتحادیه مالی اوراسیا، فضایی جدی برای گسترش صادرات ایران در روسیه و دیگر کشورهای عضو این اتحادیه به وجود آورده است.

بازار روسیه در اختیار تجار ایرانی

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، از آبان 1398 که عضویت آزمایشی ایران در اتحادیه مالی اوراسیا کلید خورد، بنا بود که با ارائه برحی تعرفه های ترجیحی، فضای لازم برای گسترش صادرات ایران در میان کشورهای همسایه شمالی به وجود آید.

با این وجود تداوم تحریم های آمریکا و البته شیوع ویروس کرونا، افزایش جدی تجارت را متوقف کرد، هرچند آنالیز ها نشان می دهد که میزان افت تجارت ایران با اوراسیا در دوره کرونا، کمتر از افت کلی ثبت شده بوده است.

با گذشت حدود یک سال و نیم از این عضویت آزمایشی و در شرایطی که ایران آماده می گردد با اعضای این اتحادیه در سال های بعد، تجارت آزاد را شروع کند، جدیدترین تصمیم این اتحادیه تداوم صدور تعرفه ترجیحی برای کالاهای ایرانی و حذف بسیاری از رقیبان ایران از این فهرست است.

سازمان توسعه تجارت در این باره اعلام نموده است که طبق آخرین تصمیمات شورایعالی اتحادیه مالی اوراسیا در اکتبر 2020 و پیشنهاد بعضی کشورهای عضو اتحادیه مالی اوراسیا، کشورهای بهره مند از تخفیفات تعرفه ای مشترک اتحادیه مالی اوراسیا که در واقع همان نظام عمومی ترجیحات (GSP) روسیه است بعد از ایجاد اتحادیه مالی اوراسیا به سایر کشورهای عضو تسری یافته، مورد بازنگری قرار گیرد و تعداد کشورهای بهره مند از امتیاز محدودتر گردد.

در همین چارچوب در تاریخ 5 مارس 2021 فهرست جدید کشورهای برخوردار از این تخفیفات تعرفه ای تدوین شد که اخیرا در وبسایت رسمی این اتحادیه نیز منتشر شده است که بر اساس آن، تعداد کشورهای در حال توسعه مشمول دریافت این تخفیفات تعرفه ای از 103 کشور به 29 کشور کاهش یافته و تعداد کشورهای کمتر توسعه یافته مشمول از 50 به 48 کشور رسیده است.

نکته حائز اهمیت در فهرست جدید مربوط به کشورهای درحال توسعه برخوردار از نظام تخفیف تعرفه گمرکی (تخفیف 25 درصدی) این است که 74 کشور از جمله ترکیه، چین، هند، کره جنوبی، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، عراق، برزیل، ویتنام، هنگ کنگ، اندونزی، لبنان، سنگاپور، تایلند، مالزی که کالاهای تولیدی آن ها می توانست رقیب محصولات ایرانی در بازار اوراسیا باشند، حذف شده و از تاریخ 5 مارس 2021 به بعد از این امتیاز برخوردار نخواهند بود.

این رویداد موقعیت ممتازی را در بازار اوراسیا برای ایران ایجاد خواهد نمود و محصولات ایرانی مشمول تخفیفات از لحاظ قیمت، رقابت پذیری بیشتری را نسبت به کالاهای سایر کشورها که در این لیست نیستند، خواهند داشت.

همچنین طبق قاعده موسوم به ترجیحات مشترک اتحادیه مالی اوراسیا، 25 درصد تخفیف تعرفه ای برای حدود 1500 ردیف کالا (کد HS شش رقمی) که عمدتا محصولات کشاورزی هستند به کشورهای در حال توسعه مشخص شده، اعطا خواهد شد. البته در مورد کشورهای کمتر توسعه یافته فهرست اقلام مشمول تخفیف گسترده تر و میزان تخفیف تا حدود تعرفه صفر مشخص شده است.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1689

به "بازار روسیه در اختیار تجار ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار روسیه در اختیار تجار ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید