استیضاح ترامپ به کجا می انجامد؟

به گزارش سفر به کیش، خبرنگاران: مجلس نمایندگان فرآیند رسمی برای استیضاح ترامپ را شروع کرد. اما فرایند تحقیقات به چه شکل طی می گردد؟

استیضاح ترامپ به کجا می انجامد؟

به گزارش خبرنگاران در مرحله اول، کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان جلسات علنی برای استماع شهادت شاهدان برگزار می نماید. این کمیته می تواند شهادت نامه هایی را که قبلا خصوصی جمع آوری شده، علنی کند. در مرحله دوم، گزارشی در خصوص یافته های تحقیق به کمیته قضایی ارسال می گردد تا این کمیته در خصوص مفاد استیضاح تصمیم بگیرد. وکلای ترامپ در این راستا اجازه دارند در فرآیند تحقیقات شرکت نمایند. سپس مجلس نمایندگان با رای گیری دوباره به طور رسمی ترامپ را استیضاح می نماید و پرونده وی را برای محاکمه به سنا می فرستد. اما برکناری ترامپ در سنا احتیاج به دو سوم آرا دارد. در این وضعیت سه سناریو مطرح است. انسجام بالای جمهوری خواهان در مخالفت با استیضاح نشان دهنده آن است که دموکرات ها قادر نیستند در مجلس سنا دو سوم آرا را برای برکناری ترامپ به دست بیاورند. البته بعید است که استراتژیست های دموکرات به این مساله توجه ننموده باشند؛ به همین دلیل پای سناریوی دوم به میان می آید و آن بی اعتبار کردن رئیس جمهور در فرآیند استیضاح و تاثیرگذاری منفی بر آرای او در انتخابات آینده است. البته سناریوی بسیار خوش بینانه ای هم وجود دارد و آن برکناری وی در مجلس سنا خواهد بود.

دموکرات ها آنچه را باید انجام دادند. آنها در مجلس نمایندگان آغاز تحقیقات برای استیضاح ترامپ را به طور رسمی تایید کردند، اما بنا به نوشته نیویورک تایمز، حالا مجلس نمایندگان دوپاره شده است. به نوشته این روزنامه مجلس نمایندگان آمریکا که به تلخی دوپاره شده است، روز پنج شنبه به آغاز تحقیقات برای استیضاح ترامپ رای داد. این اقدامی تاریخی است که مرحله جدیدی از تحقیقات را کلید زده اما با انتقادهای آشکاری هم روبه رو شده و در عمل دو قطبی سیاسی در آمریکا به وجود آورده است.در این رای گیری 232 نماینده در برابر 196 نماینده مخالف، رای به آغاز فرآیند تحقیقات برای استیضاح ترامپ دادند. در این رای گیری دو نماینده دموکرات، از حوزه هایی که ترامپ در آن پیروز انتخابات سال 2016 شده بود، علیه این تحقیقات رای منفی دادند. باقی دموکرات ها یکصدا خواهان استیضاح رئیس جمهوری ایالات متحده هستند. این تحقیقات درحالی کلید می خورد که کمی بیشتر از یک سال به انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 باقی مانده است. این برای سومین بار در تاریخ مدرن آمریکا است که مجلس نمایندگان رای به آغاز تحقیقات برای استیضاح رئیس جمهوری در این کشور می دهد. دموکرات ها پس از زورآزمایی در برابر مقاومت جمهوری خواهان که مخالف استیضاح بودند، رای مثبت به آغاز تحقیقات دادند.دموکرات ها حساب شده جنگ خود را علیه رئیس جمهوری پیشاپیش بیان کردند و هر دو حزب وارد یک وادی ناشناخته شدند که ممکن است چشم انداز سیاسی کشور را از نو شکل دهد. بعضی دیگر این سناریو را مطرح کردند که دموکرات ها به رغم اینکه می دانند رای اعضای سنا را برای برکناری ترامپ ندارند اما با این اقدام قصد دارند پایگاه آرای رئیس جمهوری آمریکا را در انتخابات سال 2020 کاهش دهند.در کف مجلس نمایندگان، در طول بحث و جدلی که درخصوص استیضاح وجود داشت، نانسی پلوسی به طور غیرمنتظره ای رای مثبت به آن داد. نانسی پلوسی مقدمه قانون اساسی را که در کنار پرچم آمریکا قرار داشت خواند و گفت: آنچه در اینجا بحث شده و می گردد، چیزی جز اعمال دموکراسی در کشور نیست. این درحالی است که کوین مک کارتی، نماینده جمهوری خواه از کالیفرنیا به عنوان رهبر اقلیت به نقل از اکاسندر همیلتون گفت که این استیضاح چیزی جز استفاده از ابزار حزبی و رویکرد سیاسی نیست.

روز پنج شنبه درحالی که نمایندگان این بحث و جدل ها را روی جایگاه های خود پیگیری می کردند، ازدحام جمعیت در گالری بالای ساختمان این بحث ها را پیگیری می کرد. جیم مک گاورن، نماینده ماساچوست و رئیس کمیته قوانین مجلس گفت: ما نمی دانیم که رئیس جمهور ترامپ استیضاح خواهد شد یا نه، اما تهاماتی که علیه وی مطرح شده بسیار جدی است: به خطر انداختن امنیت ملی برای دستاوردهای سیاسی. او در طبقه مجلس نمایندگان فریاد می کشید: تاریخ درحال آزمایش ماست. لحظاتی پس از رای گیری، استفانی گریشام، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید با تقبیح رای دموکرات ها به استیضاح، آن را شرم آور خواند و گفت که آنها آشکارا به دنبال تخریب رئیس جمهور هستند. او اضافه کرد: رئیس جمهوری هیچ کار خطایی ننموده و دموکرات ها به خوبی می دانند. ترامپ هم در توییتر نوشت: بزرگترین اتهام ناروا در تاریخ آمریکا. پنج شنبه روزی خیره نماینده بود که به یک روز دراماتیک در تاریخ آمریکا تبدیل شد و این روز تاریخی از زمانی آغاز شد که ماه گذشته، نانسی پلوسی بیان کرد دموکرات ها استیضاح علیه ترامپ را به زودی آغاز خواهند کرد، چراکه ترامپ از قدرت سوء استفاده نموده و به منظور بهره برداری سیاسی و حذف رقیب انتخاباتی اش به اوکراین فشار وارد نموده و این خلاف سوگند ریاست جمهوری است.

روند تحقیقات چگونه آغاز خواهد شد؟

در مرحله اول، کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان در هفته های آینده جلساتی علنی برای استماع شهادت شاهدان برگزار می نماید. این کمیته می تواند شهادت نامه هایی که قبلا به طور خصوصی جمع آوری شده را علنی کند. در مرحله دوم، گزارش علنی در خصوص یافته های تحقیق به کمیته قضایی ارسال خواهد شد تا در خصوص مفاد استیضاح یا سایر توصیه هایی که مناسب می داند، گزارش دهد. وکلای ترامپ اجازه خواهند داشت در فرآیند تحقیقات کمیته قضایی شرکت نمایند. در کانون این تحقیقات که ماه پیش از سوی پلوسی اعلام شد، مکامله تلفنی روز 25 ژوئیه میان ترامپ و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین قرار گرفته است. متن جسته گریخته آن مکالمه که تاکنون علنی شده نشان می دهد ترامپ خواهان تحقیق درباره بایدن ها می گردد. جو بایدن از پیشتازان رقابت های مقدماتی حزب دموکرات برای کسب نامزدی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری 2020 است. یک کارمند افشاگر دولت نگرانی خود درباره محتویات آن تماس را به نهادهای مربوطه گزارش کرد. هویت این افشاگر به دلایل قانونی تحت حفاظت است، اما یک نویسنده محافظه کار روز چهارشنبه از یک افسر سیا به عنوان فرد افشاگر نام برد. همزمان با این تحولات تیم موریسون که در شورای امنیت ملی به عنوان مشاور ارشد روسیه و اروپا کار نموده، روز پنج شنبه در برابر قانون گذاران شهادت داد. او یکی از مقام هایی بود که اجازه استماع تماس تلفنی ترامپ با رئیس جمهور اوکراین را داشت و روز چهارشنبه از پست خود استعفا کرد. موریسون در جلسه شهادت روایتی دست اول از محاوره با مقام های اوکراینی درباره درخواست های ادعایی رئیس جمهور و گره زدن یاری نظامی آمریکا به اوکراین به تحقیقات درباره بایدن ها ارائه کرد. پیش از این بیل تیلور، دیپلمات ارشد آمریکا در اوکراین، در این مورد شهادت داده بود.

آیا دموکرات ها دست پر هستند؟

پنج هفته پس از حقیقت یابی خصوصی، دموکرات ها این سیگنال را فرستادند که آنها به اندازه کافی توانسته اند مدرک علیه رئیس جمهوری جمع آوری نمایند و آنها مطمئن هستند که ترامپ قصد فشار بر رئیس جمهور اوکراین را داشته و آنها حالا می توانند به طور عمومی پرونده را پیش ببرند. این تحولات درحالی پیش می رود که تمامی جمهوری خواهان مجلس نمایندگان مخالف استیضاح هستند. صحبت های تیموتی موریسون روز چهارشنبه این قوت قلب را به دموکرات ها داد که رای گیری روند استیضاح را به طور رسمی کلید بزنند. رای روز پنج شنبه هرگونه شک و تردید را در خصوص استیضاح ترامپ رفع کرد و نشان داد که دموکرات ها با دست پر علیه رئیس جمهوری آمریکا اقدام خواهند کرد. با این حال این اتهام وجود دارد که دموکرات ها دست به کاری سیاسی زده اند و به گفته کارشناسان باید دید که در جلسات استماع عمومی آیا آنها می توانند بر رقبای جمهوی خواه خود غلبه نمایند یا نه؟ دموکرات ها اما گفته اند که آماده آغاز سریع مرحله بعدی روند تحقیقات هستند. در پنج شنبه هالووینی پس از اینکه رای به آغاز تحقیقات استیضاح داده شد، حالا رهبران دو حزب قصد دارند در حول و حوش روز شکرگزاری جلسات استماع حقیقت یابی در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان به طور عمومی برگزار گردد. افزون بر این کمیته قضایی مجلس نمایندگان نیز چند هفته پیش از کریسمس چندین پیش نویس را درخصوص استیضاح ارائه خواهد داد و قوانین مربوط به آن را آنالیز خواهد نمود. اگر رای به استیضاح ترامپ داده گردد، او مطمئنا از طرف سنای جمهوری خواه تبرئه خواهد شد؛ چرا که برای برکناری رئیس جمهور احتیاج به دو سوم آرای سناتورها است و مجلس سنا هم در دست جمهوری خواهان است. همزمان جمهوری خواهان مجلس نمایندگان نیز قدرتمندانه پشت ترامپ ایستاده اند. روز پنج شنبه آنها یکایک آمدند و از آغاز تحقیقات برای استیضاح انتقاد و آن را مرموز و غیرمنصفانه بیان کردند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 523

به "استیضاح ترامپ به کجا می انجامد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استیضاح ترامپ به کجا می انجامد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید