ارتباط دور کمر با ناباروری زنان

به گزارش سفر به کیش، به نقل از مدیکال دیالوگز، یافته ها نشان می دهد که فراتر از شاخص توده بدنی، دور کمر ممکن است نقش مهمی در ناباروری زنان داشته باشد و مشارکت در فعالیت های تفریحی میانه می تواند به طور بالقوه خطر مرتبط با چاقی شکمی را کاهش دهد.

ارتباط دور کمر با ناباروری زنان

چاقی پیامدهای قابل توجهی برای باروری و سلامت باروری دارد، با این وجود، شواهدی که چاقی شکمی را به ناباروری زنان مرتبط می نماید محدود و بدون نتیجه قطعی بوده است. از این رو، محققان با استفاده از داده های آنالیز ملی سلامت و تغذیه، قصد داشتند ارتباط احتمالی بین دور کمر و ناباروری در زنان سن باروری را روشن نمایند.

این تحقیق مقطعی شامل 3239 شرکت نماینده زن 18 تا 45 ساله بود. محققان با استفاده از روش های آماری رگرسیون لجستیک چند متغیره وزنی و برازش منحنی هموار، در پی جدا کردن تأثیر دور کمر از عوامل دیگر، ازجمله شاخص توده بدنی و عوامل مخدوش نماینده بالقوه بودند.

یافته های محققان رابطه مثبت و مستقلی را بین دور کمر و ناباروری زنان نشان داد حتی پس از تطبیق شاخص توده بدنی و سایر متغیرهای مخدوش نماینده، هر یک سانتی متر افزایش دور کمر با 3 درصد افزایش در خطر ناباروری همراه بود.

با طبقه بندی دور کمر به پنج قسمت، خطر قابل توجه ناباروری 2.64 برابر بیشتر در زنان در بالاترین قسمت طبقه بندی را در مقایسه با زنان در پایین ترین قسمت طبقه بندی نشان داد.

رابطه بین دور کمر و ناباروری بیشتر به وسیله سطوح فعالیت تعیین شد. به طرز جالبی، یک رابطه یو (U) شکل معکوس در شرکت نمایندگانی که درگیر فعالیت های تفریحی میانه بودند، با نقطه عطف در 113.5 سانتی متر ظاهر شد. برای کسانی که فعالیت های تفریحی کمی داشتند، یک رابطه جی (J) شکل مشاهده شد که نقطه عطف آن در 103 سانتی متر بود.

نتیجه گیری این تحقیق بر اهمیت دور کمر به عنوان پیش بینی نماینده مستقل ناباروری زنان، صرف نظر از شاخص توده بدنی تأکید می نماید. این موضوع، مفاهیم مرسوم را به چالش می کشد که فقط تمرکز بر معیارهای کلی چاقی برای درک پیامدهای سلامت باروری کافی است.

علاوه بر این، یافته ها نقش محافظتی بالقوه فعالیت های تفریحی میانه را روشن می نماید. زنانی که در چنین فعالیت هایی شرکت می نمایند، خطر ناباروری مرتبط با چاقی شکمی را کمتر نشان می دهند. این امر بر اهمیت توجه نه تنها به عوامل مرتبط با وزن بلکه در نظر گرفتن سبک زندگی و فعالیت بدنی در زمینه سلامت باروری تأکید می نماید.

نتایج این تحقیق در مجله PLOS One منتشر شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 7 دی 1402 بروزرسانی: 7 دی 1402 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 2297

به "ارتباط دور کمر با ناباروری زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط دور کمر با ناباروری زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید