رژیم های کتوژنیک برای کدام افراد مناسب نیست؟؛ عوارض رژیم کتوژنیک چیست؟

به گزارش سفر به کیش، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تاکید نمود: رژیم کتوژنیک عوارض زیادی دارد بنابراین برای افرادی که با سایر رژیم های معمولی می توانند کاهش وزن داشته باشند، توصیه نمی گردد.

رژیم های کتوژنیک برای کدام افراد مناسب نیست؟؛ عوارض رژیم کتوژنیک چیست؟

دکتر گلبن سهراب با بیان اینکه رژیم کتوژنیک (Ketogenic Diet) یا کتون زا نوعی رژیم غذایی خاص با چربی زیاد است، گفت: رژیم کتوژنیک برای فردی تجویز می گردد که قبلا با رژیم اندازهی کاهش وزن را تجربه نموده اما در حال حاضر با رژیم های معمولی نمی تواند وزن خود را کاهش دهد.

به گفته این متخصص تغذیه در موارد پیش دیابتی، مقاومت به انسولین و تخمدان پلی کیستیک تجویز رژیم کتوژنیک برای یک دوره کوتاه مدت می تواند مفید باشد.

وی اضافه نمود: رژیم کتوژنیک یک برنامه غذایی شامل 70 درصد چربی، 20 درصد پروتئین و 10 درصد کربوهیدرات است. به عبارت دیگر در این رژیم مصرف کربوهیدرات بسیار محدود شده و چربی افزایش می یابد تا بدن به جای قند از چربی برای تامین انرژی استفاده کند.

به گفته وی در این رژیم به علت این که بدن وارد فاز کتوزیس می گردد، روزهای اول فرد یک کاهش وزن زیادی را تجربه می نماید که علت آن از دست دادن اندازه زیادی از آب بدن است.

گلبن سهراب با اشاره به این که مقدار کاهش وزن اولیه در این رژیم در افراد مختلف فرق دارد، گفت: در بلند مدت از نظر کاهش وزن این رژیم نیز تفاوت چندانی با سایر رژیم های لاغری ندارد.

وی کتوزیس را یک فرآیند طبیعی متابولیک در بدن مطرح نمود و گفت: در این فرایند به جای کربوهیدارت و گلوکز برای تامین انرژی، چربی های اشباع شده و ذخیره شده در اجزای بدن سوزانده می گردد.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه در رژیم کتوژنیک بسیاری از انواع مواد غذایی از برنامه غذایی حذف می شوند، گفت: در این رژیم مصرف انواع قندهای ساده، شکر، گروه نان و غلات، لبنیات به جز پنیر، انواع میوه ها، سبزی های نشاسته ای مثل سیب زمینی و هویج و سس های قرمز مجاز نیست.

به گفته وی فرد در این رژیم مجاز است از انواع روغن ها ترجیحا روغن های سالم تر، گوشت ها و تخم مرغ، انواع مغز به مقدار محدود و سبزی های برگ سبز به اندازه محدود استفاده کند. بعلاوه می تواند خامه، کره و اندازهی پنیر نیز در برنامه غذایی خود داشته باشد.

او عدم تامین مواد مغذی مورد احتیاج بدن و افزایش خطر بروز کمبود آنها را مهمترین عارضه رژیم های کتوژنیک مطرح نمود.

این متخصص تغذیه از دیگر عوارض این رژیم به سرگیجه و احساس خستگی اشاره نمود که باعث می گردد فرد نتواند فعالیت بدنی مناسبی داشته باشد و از سبک زندگی سالم فاصله می گیرد.

وی یبوست شدید را از دیگر عوارض این نوع رژیم برشمرد که به علت حذف یکسری مواد مغذی ایجاد می گردد.

او ادامه داد: این مواد باعث رشد باکتری های مفید دستگاه گوارش می شوند و عدم رشد باکتری های مذکور باعث تغییر فلور طبیعی روده و در درازمدت یبوست های شدید می گردد.

به گفته این متخصص تغذیه افرادی که چند ماه از رژیم کتوژنیک پیروی می نمایند دچار یبوست شدید می شوند که احتیاج به اقدامات درمانی برای بازگشت فلور طبیعی روده دارند.

وی آنفلوانزا و راش های پوستی خیلی شدید را از دیگر عوارض رژیم های کتوژنیک مطرح نمود.

وی در ادامه گفت: رژیم کتوژنیک برای افرادی که می توانند با سایر رژیم های معمولی لاغر شوند توصیه نمی گردد. زیرا این رژیم عوارض زیادی در بردارد و در واقع سبک یا روش صحیح تغذیه ای را رعایت نمی نماید.

او یکی از عللی که باعث اقبال عمومی بالا نسبت به این نوع رژیم شده است را عدم وجود کالری شماری برشمرد که در آن اجباری نیست کالری مورد مصرف فرد دائما شمارش گردد.

وی با اشاره به این که در این رژیم فراوری کتون بادی ها در بدن باعث سرکوب کردن و کنترل اشتها می گردد، گفت: این موضوع باعث می گردد فرد کمتر احساس گرسنگی کند که یکی از دلایل مهم علاقه افراد به این رژیم است. بعلاوه در هفته های اول کاهش وزن بیشتری نسبت به رژیم های معمولی تجربه می نمایند که این موضوع نیز برایشان خوشایند است.

وی به افرادی که تمایل به استفاده از رژیم کتوژنیک دارند تاکید نمود حتما با مشورت یک متخصص تغذیه اقدام نمایند تا رژیم علمی و صحیح برای آنها طراحی گردد و با تجویز مکمل های مناسب از بروز عوارض کمبود مواد مغذی پیشگیری گردد.

منبع: سلامت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 11 فروردین 1402 بروزرسانی: 11 فروردین 1402 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 2220

به "رژیم های کتوژنیک برای کدام افراد مناسب نیست؟؛ عوارض رژیم کتوژنیک چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم های کتوژنیک برای کدام افراد مناسب نیست؟؛ عوارض رژیم کتوژنیک چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید