آیا حضور هنرمندان و ورزشکاران در برندینگ کالا استفاده ابزاری است؟

به گزارش سفر به کیش، شرکت های معروف در دنیا برای اینکه کالای خود را تبلیغ نمایند میلیون ها یا حتی میلیاردها دلار صرف تبلیغ می نمایند و در این راستا از بازیگران و ورزشکاران معروف دنیا هم استفاده می نمایند.

آیا حضور هنرمندان و ورزشکاران در برندینگ کالا استفاده ابزاری است؟

به گزارش خبرنگار سرویس مالی پایگاه خبری و تحلیلی شمانیوز، برندینگ موضوعی است که این روزها مهم تلقی شده و صاحبان صنایع و کسب وکار و نیز صاحبان هنر برای اینکه بتوانند کالا، خدمات یا هنر خود را تبلیغ نمایند به برندینگ روی آورده اند.

برندینگ را باید یک علم دانست که هرچند در غرب و کشورهای توسعه یافته عمری طولانی دارد، اما در ایران به موضوعی تازه تبدیل شده و کم کم در حال فراگیری است. اما متأسفانه بعضی باورها و عقاید اشتباه نسبت به مفاهیم برندینگ کالاها، افراط و تفریط را نسبت به آن در پی داشته است که یکی از این افراط و تفریط ها در مورد دیدگاه های غلط نسبت به استفاده از افراط مشهور و سرشناس در فرآیند برندینگ است. یکی از اصول برندینگ این است که از افراد مشهور و به اصطلاح سلبریتی های آقا و خانم استفاده گردد، اصل مهمی که اگر در برندینگ نادیده گرفته گردد، فرآیند تبلیغات کالاها و خدمات و نیز هنرمندان ابطل باقی خواهد ماند.

همانطورکه گفته شد حضور چهره های سرشناس به ویژه بازیگران و ورزشکاران شناخته شده و محبوب در تبلیغات مختلف محیطی در چند سال اخیر به شکل گسترده مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از این افراد برای تبلیغ یک کالا مسئله ای است که از مدت ها قبل در کشورهای مختلف مورد توجه و استفاده بوده است، این موضوع از چند سال پیش در کشور ما نیز مطرح شده و بسیاری از شرکت های تبلیغاتی برای جلب نظر بازیگران و ورزشکاران شناخته شده، به شکل گسترده کوشش کردند.

گرچه به دلیل شرایط خاص مالی دنیا، فعالیت چهره های اجتماعی مطرح در امور تبلیغاتی ممکن است با موانعی روبرو باشد اما در مورد ترویج استفاده از محصول و ارزش یابی نام های تجاری، بهره مندی از چهره های مطرح می تواند عامل رجحان برای مواجهه با تبلیغات رقبای خود باشد. این موضوع نه تنها در صنعت نساجی و پوشاک بلکه در سایر حیطه های صنعت فراوری کشور نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا محل درآمدی برای چهره های فرهنگی، هنری، ورزشی و اجتماعی پدید آید.

استفاده درست و بجا از چهره های مشهور سینما، ورزش و موسیقی، سنتی کهن در دنیا مدرن امروز است و از سالیان نه چندان دور حضور هنرپیشگان، خوانندگان، ورزشکاران و حتی مربیان و کارگردان های مشهور در تبلیغات امری مرسوم در سراسر دنیا بوده است، اما در ایران بعضی نسبت به این موضوع مهم غفلت نموده اند و با دیدگاه های منفی نسبت به استفاده از افراد مشهور در تبلیغات کالاها و خدمات، همچون چوب لای چرخ عمل می نمایند.

شرکت های معروف در دنیا برای اینکه کالای خود را تبلیغ نمایند میلیون ها یا حتی میلیاردها دلار صرف تبلیغات می نمایند و در این جهت از بازیگران و ورزشکاران معروف دنیا هم استفاده می نمایند و نتیجه آن درآمدهای کلانی است که نصیب آن شرکت ها می گردد؛ مانند شرکت پپسی که با لیونل مسی، تبلیغات خود را پیش می برد.

در ایران هم استفاده از بازیگران، هنرمندان و ورزشکاران در برندینگ کالا امری مهم و لازم است که نباید از آن غفلت کرد.

مخالفان استفاده از هنرمندان و ورزشکاران در فرآیند برندینگ کالا و خدمات معتقدند که این رویکرد یک رویکرد ابزاری است؛ در صورتی که قطعاً این چنین نیست؛ زیرا مراکز و سازمان های مربوطه برای ضابطه مند و قانون مند کردن تبلیغات، اجازه استفاده ابزاری از مشاهیر خانم و آقا را به شرکت های تبلیغاتی و برندینگ نمی دهند و هرچند این افراد مشهور در ازای مشارکت در یک تیزر تبلیغاتی و پوستر مبالغی را دریافت می نمایند اما تا به امروز اجازه نداده اند که استفاده ابزاری از آنها گردد، به عنوان مثال شرکت دوو ایران در حوزه فراوری لوازم خانگی، برای اینکه افکار عمومی را به خود جذب کند مدتی با شهربانو منصوریان از قهرمانان ورزشی ایران تبلیغات خود را پیش برد و یا سامسونگ با باران نیکراه از اینفلوئنسرهای اینستاگرامی فعالیت های تبلیغاتی انجام داده است.

بنابراین نگاه جنسیت زده و یا ضد اجتماعی به چنین تبلیغاتی نمی تواند محور نقدهایی سازنده باشد چه بسا چنین تفکراتی را ترویج کند. تبلیغات زیبایی های خودش را دارد و به قول دکتر شریعتی لطافت و زیبایی یک گل، در زیر انگشتان تشریح می پژمرد

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1556

به "آیا حضور هنرمندان و ورزشکاران در برندینگ کالا استفاده ابزاری است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا حضور هنرمندان و ورزشکاران در برندینگ کالا استفاده ابزاری است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید