آموزش مسواک زدن به بچه ها

به گزارش سفر به کیش، آموزش مسواک زدن به بچه ها را باید در حدود 2 تا 3 سالگی آغاز کرد. پیش از این سن نیز لازم است تا لثه و دندان های کودک توسط والدین تمیز شوند.

آموزش مسواک زدن به بچه ها

آموزش مسواک زدن به بچه ها از آن جهت اهمیت دارد که دندانپزشکان معتقدند اگر دندان های شیری دچار پوسیدگی و کرم خوردگی شوند احتمال پوسیدگی دندان های دایم نیز بیشتر می شود. از طرف دیگر دندان های شیری تا زمان افتادن نقش مهمی در تغذیه کودک دارند و مراقبت از آنها برای حفظ سلامت بچه ها مهم می باشد. والدین همچنین با آموزش مسواک زدن به بچه ها و ترغیب و تشویق آنان برای مسواک زدن دندانهایشان می توانند این رفتار خوب را به یک عادت برای تمام سال های زندگی تبدیل کنند.

مراقبت از دهان و دندان کودک در نوزادی

1. انجمن دندان پزشکان پیشنهاد می کنند که نوزاد چون دندانی ندارد باید بعد از هر وعده غذا یا شیر خوردن، با یک گاز یا دستمال مرطوب لثه هایش را تمیز کنید. این کار فواید زیر را دارد:

  • پلاک روی لثه را برمی دارد. پلاک، ماده چسبناکی است که از باکتری ها، خرده های غذا و مخاط تشکیل شده است. برداشتن آن مانع از رشد باکتری های متعدد روی لثه کودک می شود.
  • موجب می شود کودک به داشتن یک دهان تمیز عادت کند و درنتیجه مرحله بعدی که مسواک زدن است، برای او ساده تر خواهد شد.
  • موجب می شود که کودک شما به اینکه کسی دردهانش دست ببرد، عادت کند. در این صورت در آینده، مسواک زدن و یا معاینه دندان پزشک برای او آسان تر خواهد شد.
  • ممکن است در اثر فشار و مالش ملایمی که به لثه های او وارد می شود تااندازه ای درد هنگام سر زدن دندان ها کاهش پیدا کند.

2. اولین دندان کودک در حدود شش ماهگی تا یک سالگی درمی آید. در این زمان می توانید از یک گوش پاک کن برای تمیز کردن دندان وی استفاده کنید. به تدریج با زیادتر شدن تعداد دندان ها، می توان از یک مسواک نرم کوچک کمک گرفت. باوجوداینکه شاید کودک شما این امر را دوست نداشته باشد و با شما بجنگد اما مهم است که پلاک میکروبی از روی دندان هایش پاک شود. در سنین کودکی پوسیدگی دندان ها سریع تر پیشرفت می کند و با مسواک زدن می توانیم عامل اصلی پوسیدگی را از بین ببریم.

آموزش مسواک زدن به بچه ها نوپا

تا زمانی که کودک 2 یا 3 ساله است بهترین کار این است که والدین دندان های او را خودشان مسواک بزنند تا زمانی که سطح هماهنگی و توجه به جزییات موردنیاز برای مراقبت بهتر از دهان و دندان در کودک بالا برود. در حدود 2 یا 3 سالگی کودک سعی کنید تا کم کم مسواک زدن را به او بیاموزید.

  • در این دوران کودک، شما را در حال خیس کردن مسواک دیده است و با مشاهده شما متوجه شده است در هر بار شستشو چه اندازه خمیردندان روی مسواک قرار می دهید و حتی بیشتر اوقات می تواند در دستشویی تف کند. در این مرحله می توانید مسواک را به کودک بدهید و مسئولیت شستشوی دندان ها را به خودش بسپارید.
  • برای آموزش مسواک زدن به بچه ها ابتدا خودتان مسواک زدن دندان های او را امتحان کنید سپس کاری را که انجام داده اید مجدد برای او تکرار کنید. ساده ترین راه برای مسواک کردن دندان های کودک این است که او را در بغل خود نشانده و سر کودک را روی آرنج دست به شکل خم شده نگه دارید. یک مسواک سر کوچک و نرم مو نایلونی که با توجه به سن کودک برای او مناسب است انتخاب کنید سپس به آرامی مسواک را داخل دهان او کرده و به سرعت دندان های کوچک او را بشورید.
  • در طول روز 2 مرتبه این کار را انجام دهید. یک بار در روز بعد از خوردن صبحانه و در هنگام بعدازظهر پس از خوردن آخرین نوشیدنی. کودک ممکن است مسواک را بجود یا اینکه به سمت آن چنگ بزند. اجازه دهید تا او به این کار خود ادامه دهد اما درنهایت به آرامی سر او را به سمت عقب خم کرده و مسواک بزنید.
  • خمیردندان را به اندازه ای روی مسواک بریزید که تنها سه چهارم از آن را بپوشاند. میزان فلوراید داخل خمیردندان بچه ها نسبت به بزرگ سالان کمتر است. بنابراین از خمیردندان مخصوص بچه ها استفاده کنید. استفاده از خمیردندان به مقدار زیاد منجر به ایجاد لک در دندان ها می شود. بنابراین به کودک نوپای خود بیاموزید تا باقی مانده خمیردندان را از دهانش با آب دهان به بیرون تف کند. او نیازی ندارد برای خارج کردن باقی مانده خمیردندان دهانش را از آب پر کند.
  • مسواک زدن کل سطح دندان کودک نوپای خود را به تدریج آغاز کنید. سپس کم کم کل سطوح دندان ها را با مسواک پوشش دهید. زمانی که مشغول مسواک کردن دندان های او هستید با او صحبت کنید و برایش مراحل مسواک زدن و کارهایی که انجام می دهید را توضیح دهید. تا سن 7 سالگی به همین روش ادامه دهید و در مسواک زدن دندان ها به او کمک کنید اما در این رده سنی سعی کنید مسئولیت مسواک زدن را بر عهده خودش بگذارید.

برای آسان تر کردن آموزش مسواک زدن به بچه ها از راهکارهای زیر کمک بگیرید:

1. بهتر است در هنگام مسواک زدن مثل زمانی که می خواهید به او غذا بدهید با کودک بازی کنید. سعی نکنید به زور دهان کودک را بازکنید. به او فرصت دهید تا عمل مسواک زدن را دوست داشته باشد. تعدادی هدیه و چیزهای تشویقی آماده کنید و زمانی که او اجازه داد شما دندان هایش را مسواک بزنید آن ها را به کودک بدهید.

2. به کودک اجازه بدهید خودش ابزار لازم را انتخاب کند. کودک را همراه خودتان به فروشگاه ببرید و به او اجازه بدهید مسواک و خمیردندانش را خودش انتخاب کند. مسواک هایی که دسته های رنگی دارند ممکن است برای شما جذابیتی نداشته باشند اما در مورد کودک مانند مشوقی برای مسواک زدن عمل می کنند. برای اینکه مطمئن شوید کودک طعم خمیردندان را هم دوست دارد، انتخاب آن را نیز به کودک بسپارید.

3. توقع زیادی از کودک نداشته باشید. به احتمال زیاد کودک شما قادر نخواهد بود فواصل بین لثه و دندان ها و شکاف های ریز را به خوبی تمیز کند. نگران نباشید چون در حال حاضر باید تمرکز شما بیشتر بر شکل دهی عادت مسواک زدن باشد و لازم نیست موقع آموزش مسواک زدن به بچه ها در مورد تکنیک های صحیح مسواک زدن سختگیری کنید. هر چه کودک بیشتر تمرین کند، سریع تر پیشرفت خواهد کرد.

4. هنگام مسواک زدن دندان های کودک، سعی کنید این کار را به آرامی و بدون عجله انجام دهید تا لثه های او آزرده نشود. لطفا هرگز تهدید نکنید که اگر مسواک نزنی تو را پیش دندان پزشک می برم! در بسکمک از موارد، ریشه ترس بچه ها در همین تهدیدها نهفته است.

5. به نوبت مسواک بزنید. اگر واقعا نگران این هستید که در فرایند یادگیری مسواک زدن و انتقال مسئولیت انجام آن به کودک، دندان های او به خوبی تمیز نمی شوند، می توانید به نوبت دندان های کودک را مسواک بزنید. مثلا می توانید مسئولیت شستن صبحگاهی دندان ها را به کودک بسپارید و شب ها خودتان این کار را انجام دهید. با این روش، کودک صبح ها فرصت دارد شستشوی دندان ها را تمرین کند و شب ها می تواند فن های صحیح مسواک زدن را از شما یاد بگیرد.

6. در هنگام آموزش مسواک زدن به بچه ها همراه کودک مسواک بزنید. وارد عمل شوید و زمانی که کودک مشغول تمیز کردن دندان هایش است، او را همراهی کنید. همراهی با کودک ممکن است کودک را به صرف زمان بیشتر برای مسواک زدن تشویق کند و باعث شود دندان هایش را بهتر و دقیق تر مسواک بزند. علاوه بر این شب ها فرصت مناسبی هستند تا کودک عادت کند یک بار در روز و قبل از مسواک زدن، نخ دندان بکشد.

7. یک روش موثر این است که به کودک اجازه دهید که او دندان های شما را مسواک بزند. شما در طول این مدت باید بخندید و نشان دهید که او چه کار جالبی انجام می دهد.

7. استفاده از مسواک لرزشی باطری خور برای آموزش مسواک زدن به بچه ها می تواند به فرآیند یادگیری مسواک زدن کمک کند. تازگی و ناشناخته بودن مسواک باطری دار، کودک را تشویق به مسواک زدن می کند. علاوه بر این، مسواک هایی وجود دارند که در زمان شستشوی دهان، موسیقی پخش می کنند و یا با تولید صدا به شما اعلام می کنند دو دقیقه تمام شده است.

8. یک مشوق پیدا کنید. از دندان پزشک کودک بخواهید به خاطر اینکه کودک دندان هایش را مسواک می زند، به او جایزه بدهد. تشویق از جانب فردی که منبع قدرت است و روپوش سفید به تن دارد، کودک نوپا را به ادامه این فرایند تشویق می کند.

9. می توانید اوایل کار آموزش مسواک زدن به بچه ها دست کودک را بگیرید به نحوی که حرکت دست کودک برای مسواک زدن مناسب باشد. همچنین می توانید برای کمک به کودک جهت مشاهده دندان یا دندان هایی که در حال تمیز شدن هستند از آینه استفاده کنید.

10. نباید به کودک خود اجازه دهید با مسواک در دهان دور خانه بدود، زیرا این شرایط می تواند باعث وارد شدن آسیب برای کودک به صورت تصادفی شود.

11. درنهایت باید گفت که کودک در همه زمینه ها از پدر و مادر تقلید می کند. اگر شما مسئله مسواک زدن و بهداشت دهان را جدی بگیرید، مطمئن باشید کودک هم علاقه مند می شود از شما پیروی کند.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1280

به "آموزش مسواک زدن به بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش مسواک زدن به بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید