آرامش در بارداری (تکنیک های دست یابی به آرامش در بارداری)

به گزارش سفر به کیش، آرامش در بارداری از بیماری های احتمالی که می تواند در اثر استرس برای فرزندشما پیش آید جلوگیری می کند. با راه های آرامش در بارداری آشنا شوید.

آرامش در بارداری (تکنیک های دست یابی به آرامش در بارداری)

با ما همراه باشید و درباره safarbaran بیشتر بدانید.

استرس بخشی طبیعی از زندگی افراد به حساب می آید، اما برای سلامت فرزندتان مهم است که راهکارهایی برای ایجاد آرامش در بارداری درخود پیدا کنید. مهلت سر رسید امور، ترافیک خیابان و درگیری های فردی با افراد خانواده و دوستان عوامل استرس زایی هستند که در طی بارداری نیز مانند گذشته با آنها روبرو هستید. اگرچه مقدار کم استرس در واقع برای بدنتان مفید است و با تحریک سیستم ایمنی، بدن شما را برای مقابله با جراحت یا آلودگی احتمالی آماده نگه می دارد، اما استرس مزمن می تواند شما را خسته و فرسوده کند. اگر دوران بارداری پر استرسی داشته باشید، این حالت ذهنی شما ممکن است بر روی سلامت فرزندتان تاثیر بگذارد.

یک بررسی بر روی خانم ها در سه ماهه سوم بارداری نشان داد که فرزندان مادرانی که نشانه های استرس مثل فشار خون بالا را از خود بروز می دهند بیشتر در معرض تپش قلب بالا قرار دارند. در حال حاضر محققان درحال بررسی ارتباط میان استرس و تولد زودرس در نوزادان هستند. پس برای سلامت خود و فرزندتان لازم است تا به فکر آرامش در بارداری باشید.

تکنیک های کاهش استرس، در بدن احساس راحتی ایجاد می کند و به ذهن شما آرامش می دهد. این روش ها شامل مدیتیشن، تجسم هدایت یافته و تجسم پیشرونده عضلانی می باشد. همه این روش ها به شما کمک می کند تا بتوانید بر روی ارتباط جسم و ذهن تمرکز نمایید به طوری که به شما اجازه می دهد یک نگرش آرام تر و عمیق تر از وقایع درون زندگی تان و چیزهای خارج از کنترل داشته باشید.

این تمرین های ریلکسیشن ساده را امتحان کنید:

  • 15 دقیقه را به خود اختصاص دهید. به مکانی شخصی، جایی که کسی آرامش تان را برهم نزند بروید.
  • در حالتی راحت بنشینید یا دراز بکشید.
  • چشم هایتان را ببندید یا به نقطه ای که حواستان را پرت نمی کند خیره شوید و آرامش بگیرید.
  • اجازه دهید هوشکمکتان در مرکز بدن شما استراحت کند؛ در حالیکه 10 نفس عمیق و آرام می کشید. نفس ها را از 1 تا 10 بشمارید. هوا را به آرامی و عمیق به درون سینه بکشید. اگر احساس سرگیجه نمودید سرعت نفس کشیدن تان را کم کنید.
  • همزمان با به درون کشیدن هوا، یک مکان آرامش بخش را در ذهن تان مجسم کنید. خودتان را درحال نفس کشیدن در این مکان آرامش بخش تصور کنید. محل را با جزئیاتش تصویر کرده، فرزندتان را نیز در کنارتان تجسم کنید. به ذهن و بدن تان اجازه دهید آرامش بگیرند.
  • دست ها و پاهایتان را کش بدهید. چند نفس عمیق دیگر بکشید و از اینکه این زمان را به بهترین نحو گذرانده اید و برای آرامش در بارداری اقدام کرده اید احساس رضایت نمایید.

میل به خوراکی های آرامش بخش برای آرامش در بارداری

خوردن خوراکی هایی که به شما آرامش می دهند در دوران بارداری اشکالی ندارد. اما باید راه هایی برای کاهش چربی و کالری این غذاها در نظر گرفت. بعضی از خانم های باردار نمی توانند میل شان به مصرف غذاهای آرامش بخش را کنترل کنند؛ کوفته گوشت، ماکارونی و پنیر، سوپ مرغ، اسپاگتی با گوشت، پوره سیب زمینی، شیرینی شکلاتی خانگی. شاید بارداری آنها را به یاد مادرشان و غذاهایی که آماده می کرد می اندازد یا شاید خانم های باردار در این دوران پرچالش به دنبال یافتن آرامش در مصرف این خوراکی ها هستند. هر دلیلی که داشته باشد، اگر میل زیادی به مصرف این خوراکی ها دارید باید راه هایی بیابید تا آنها را به بخش مفیدی از رژیم غذاییتان تبدیل نمایید. کلید اصلی این کار استفاده از جایگزین های هوشمندانه است. به عنوان مثال اگر کوفته گوشت درست می کنید سعی نمایید 94 درصد آن از گوشت قرمز بدون چربی یا ترکیبی از گوشت قرمز و سینه مرغ چرخ شده باشد. کمی هویج پخته یا سبزیجات دیگر و قدری هم جوانه گندم به آن اضافه کنید. را با چند قطره روغن زیتون و کمی پنیر پارمزان تازه به جای یک قالب کره و نمک تهیه نمایید. اگر نمی توانید دستور تهیه غذاها را اصلاح کنید، وعده های کوچکی از این خوراکی ها را مصرف نمایید. خوردن یک یا دو عدد شیرینی شکلاتی خانگی مسئله ای ندارد اما باید از مصرف بیشتر آن خودداری کنید. هرقدر هم این خوراکی ها به شما احساس آرامش بدهند.

ریلکس کردن برای زایمان بهتر

تحقیقات نشان می دهد مادرانی که در زمان زایمان آرامش خود را حفظ کرده کمتر دچار ترس می شوند، زایمان کوتاه تری دارند و فرزندانشان نیز از سلامت بیشتری برخوردار هستند. این مساله نه تنها ریشه روانشناسی دارد بلکه می تواند از نظر فیزیولوژی نیز بر سلامت جنین تاثیر بگذارد. هنگامی که یک خانم باردار در هنگام درد زایمان وحشت زده می گردد نسبت به این مساله با حرکت هایی مثل قفل کردن دندان ها، دریافت لبه تخت و جمع کردن بدنش واکنش نشان می دهد. متاسفانه این واکنش ها می تواند مانع انجام زایمان گردد. هنگامی که شما در واکنش به انقباضات تان دچار تنش می شوید، بدن تان آدرنالین (هورمونی که در ماقع بروز وحشت یا درد در بدن ایجاد می گردد) ترشح می کند. هنگامی که بدن شما آدرنالین ترشح می کند، این واکنش شیمیایی تولید اکسی توکسین (هورمونی که باعث بوجود آمدن انقباضات در رحم می گردد) را متوقف می کند. در نتیجه ترسیدن شما می تواند مانع فرآیند طبیعی به دنیا آمدن فرزندتان گردد.

تمرین کردن برای زایمان

شاید باور کردنش برایتان سخت باشد؛ اما شما فاصله زیادی تا تاریخ زایمان تان ندارید؛ اکنون زمان مناسبی برای تمرین کردن ریلکسیشن و تکنیک های تنفس مورد نیازتان در زمان زایمان است. این تکنیک ها به شما در کنترل ناراحتی هایی که در زمان زایمان با آن روبرو می شوید کمک می کنند. می توانید از این تکنیک ها در کنار روش هایی که در کلاس آموزش تولد به شما یاد داده می گردد برای تسهیل عمل زایمان استفاده نمایید. این روش ها به طور خاص در زایمان های زودرس بسیار مفید هستند. اگر فرزندتان درحال تکان خوردن است و کیسه آب تان هنوز پاره نشده است؛ در منزل بمانید و منتظر زایمان زودرس باشید.

تکنیک های آرامش در بارداری برای زایمان زودرس

یکی از بهترین راه های ریلکسیشن در زمان زایمان این است که سعی کنید گروه های عضله مختلف در بدن تان را ایزوله نمایید. لازم است رحم شما با انقباضات زیاد جنین را از طریق کانال تولد به بیرون منتقل نماید. اگر سایر ماهیچه های تان را در هنگام انقباضات سفت و محکم گرفته باشید، در واقع انرژی و اکسیژن را هدر می دهید. با یاد دریافت اینکه بتوانید بقیه ماهیچه های بدن تان را را آزاد و ول نمایید می توانید بیشتر اکسیژن خون تان را به رحم اختصاص دهید. برای یاد دریافت این کار با همسرتان بر روی تشک مخصوص زایمان تمرین نمایید. به پهلو دراز بکشید؛ از انگشتان پایتان شروع کنید، آنها را به سمت خودتان خم کرده بر روی آزاد کردن هر دسته از عضلات تان تمرکز نمایید. در اینجا هدف اصلی است که یاد بگیرید در زمانی که یک ماهیچه بدن تان منقبض است بقیه ماهیچه ها را آزاد نمایید.

منبع: setare.com
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1216

به "آرامش در بارداری (تکنیک های دست یابی به آرامش در بارداری)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامش در بارداری (تکنیک های دست یابی به آرامش در بارداری)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید