10 سوالی که سرمربی جدید تیم ملی باید به آن جواب بدهد

به گزارش سفر به کیش، هتل المپیک جایی است که او باید موضع خود را صریح و شفاف در قبال پذیرفتن این پست حساس روشن کند و بگوید چرا سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران را پذیرفته است.

10 سوالی که سرمربی جدید تیم ملی باید به آن جواب بدهد

محمد قراگزلو،اینکه مارک ویلموتس بلافاصله بعد از ورود به تهران مستقیم به ساختمان پک رفت و کارش را برای انتخاب و آنالیز فهرست تیم ملی و جزییات مربوط به آن آغاز کرد، نقطه آغاز امیدوار کننده ای است که می تواند باعث گردد نگاه تازه ای به تیم ملی داشته باشیم. نگاهی همراه با امیدواری و رقم خوردن اتفاقاتی تازه که حداقل نگاه های دور افتاده از تیم ملی را دوباره به مهم ترین و البته پرطرفدارترین تیم فوتبال کشور باز خواهد گرداند.

قرار است امروز نخستین رویارویی اصحاب رسانه و به قولی نخستین رونمایی از سرمربی تیم ملی باشد . هتل المپیک جایی است که او باید موضع خود را صریح و شفاف در قبال پذیرفتن این پست حساس روشن کند و بگوید چرا سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران را پذیرفته است. احتمالا این نخستین و مهم ترین پرسشی است که از ویلموتس پرسیده می گردد؛ پرسشی که در دل خود صدها سوال ریز و درشت دیگر مستتر دارد و به نوعی مطالبه اصلی فوتبال ملی ما از تازه ترین سکاندارش خواهد بود. پرسش هایی که به ترتیب می تواند در همین نشست معارفه مطرح گردد تا بدانیم ویلموتس از فوتبال ایران چه می خواهد و ما باید چه چیزهایی را از او مطالبه کنیم:

1) مهم ترین انگیزه ای که باعث شد راهنمایی تیم ملی ایران را قبول کنید چیست؟ آیا اینجا در مقایسه با فوتبال اروپا پول بیشتری به شما خواهند پرداخت یا با توجه به اینکه تا به حال در این قاره مربیگری ننموده اید چالش حضور در فوتبال آسیا و کسب تجربه ای تازه، شما را به ایران کشانده است؟

2) اگر در فوتبال اروپا بازار کار داشتید باز هم فوتبال ایران را برای ادامه فعالیت مربیگری تان انتخاب می کردید؟ در واقع می خواهیم بدانیم تیم ملی فوتبال ایران و اساسا ظرفیت عظیم فوتبال ایران آنقدر برای شما جذابیت دارد که مثلا از پیشنهادهای اروپایی تان بگذرید و به اینجا بیایید؟

3) حد ظرفیت فوتبال ایران از نظر شما کجاست؟ تصور می کنید این فوتبال با این ساز و کار و این میزان از سخت افزار تا کجا بالا خواهد رفت؟ در واقع بهتر است سوال مان را ساده تر بپرسیم: سقف فوتبال ملی ایران کجاست یا برای چه سقفی می توانیم با شما برنامه ریزی کنیم؟

4) آیا شما برای صعود ایران به جام جهانی آمده اید یا اهداف بزرگتری در سر دارید؟ آیا به جاه طلبی های خودتان در دوران پر فراز و نشیب مربیگری فکر می کنید یا آمده اید تا فوتبال ایران را دچار تحولی اساسی کنید که بعد از رفتن تان نیز نشانه هایش ملموس باشد؟

5) صعود به جام جهانی کجای برنامه و اهداف شما قرار می گیرد؟ آیا همچنان باید سقف آرزوهای مان را صعود به جام جهانی بدانیم یا با در نظر دریافت آنچه در جام جهانی 2018 رخ داد از حالا به اهداف بزرگتر هم فکر خواهید کرد؟

6) تا قبل از آغاز مذاکره با رییس فدراسیون فوتبال ایران و فکر کردن به اینکه اصلا این سمت را بپذیرید یا نه چقدر فوتبال ایران، ظرفیت ها، چالش ها و کمبودهایش را می شناختید؟ الان که تازه کارتان را آغاز نموده اید چقدر از اینها خبر دارید؟

7) تصور می کنید فوتبال ملی ایران احتیاج به رفرم در سبک و استراتژی دارد یا می خواهید همان روش کی روش را پیش بگیرید و در همان راستا پیش بروید؟ در واقع می خواهید تیم زمخت کی روش را محکم تر و زمخت تر کنید یا وجه دیگر فوتبال ایران و بازیکنان مستعدش را بیدار خواهید کرد و لطافت و نرمی را به تیم ملی برمی گردانید؟

8) موضع تان را درباره لیگ برتر فوتبال ایران روشن کنید. آیا اساس و پایه کار بازیکنان تیم ملی در دوره شما لیگ برتر، ستاره ها و استعدادهایش خواهد بود یا لژیونرها در هر موقعیتی که باشند شاکله تیم را تشکیل می دهند و ستاره های لیگ در درجه دوم قرار گرفته و باید وارد رقابت با گروه لژیونرها شوند؟

9) چه میزان از انرژی تان را صرف ایستادگی برای پیشرفت فوتبال ایران در زمینه سخت افزار و مسائل فنی خواهید کرد؟ آیا مثل کی روش وارد داستان تمام نشدنی بحث و مجادله با مسوولان می شوید یا از حالا تکلیف روشن شده و شما هرگز به جوانب کار نمی پردازید و تنها مشغول امور فنی می شوید؟

10) تصور می کنید چقدر می توانید در پیشرفت فوتبال ملی ایران در رده های پایه تاثیرگذار باشید؟ آیا با توجه به مشغله و حساسیت پست سرمربیگری تیم ملی، برای تیم های المپیک، جوانان، نوجوانان و نونهالان وقت خواهید گذاشت یا به انجام سرسری آنچه در قراردادتان به شما دیکته شده اکتفا می کنید؟

اینها پرسش های اساسی است که شاید بهتر باشد مارک ویلموتس در همین جلسه اول رویارویی اش با فوتبال ایران تا جایی که امکان دارد به آنها پاسخ دهد. البته که در همین جلسه اول می گردد کلی سوال دم دستی دیگر هم از او پرسید. مثل همان سوال هایی از جنس چلوکباب و غذاهای خوشمزه ایرانی که در نخستین نشست خبری کی روش از او پرسیده شد. حالا اگر این سوال های چلوکبابی خیلی چیپ به نظر بیاید پرسش هایی درباره دستیار ایرانی، مساله اقامت در ایران، تماشای بازی های لیگ برتر، مساله اقتصادی قرارداد، مشکل پرداخت حقوق و چندین و چند جزییات دیگر مربوط به همکاری او با فدراسیون را می گردد عنوان نمود که احتمالا نشست خبری ویلموتس به این سو کشیده خواهد شد اما امیدواریم اگر سطح پرسش ها از مباحث اساسی و کلان و مطالبات اولیه مان به این سطح از پرسش های ذهن ژورنالیستی مان نزول کرد، مرد بلژیکی در دل جواب هایش به بخشی از پرسش های اساسی جواب بدهد.

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 5 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 206

به "10 سوالی که سرمربی جدید تیم ملی باید به آن جواب بدهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 سوالی که سرمربی جدید تیم ملی باید به آن جواب بدهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید