گزارش، ترکیه در چنبره زلزله ها

به گزارش سفر به کیش، اگر چه میزان تلفات زلزله الازغ در مقایسه با زلزله های قدرتمند تاریخ ترکیه٬ رقم بالایی نیست٬ اما زلزله شناسان ترکیه از بیدار شدن گسل زلزله خیز شمال شرق به شمال غرب ترکیه در هراسند.

گزارش، ترکیه در چنبره زلزله ها

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران٬ شمار قربانیان زلزله شب گذشته الازغ در شرق ترکیه به 20 نفر رسیده است.

میزان قدرت زلزله الازغ 6.6 ریشتر بوده است. زلزله٬ علاوه بر تاثیرات ناگوار روانی و اجتماعی٬ معمولاً برای دولت ها٬ بار اقتصادی سنگینی در بردارد. به ویژه دولت ترکیه که در چند سال اخیر٬ شرایط اقتصادی مطلوبی را سپری نکرده است. اما شواهد نشان می دهد که دست کم در 20 سال اخیر٬ زلزله های ترکیه در مقایسه با زلزله های سده بیستم این کشور٬ تخریبات و تلفات کمتری بر جای گذاشته اند.

ترکیه٬ سرزمین زلزله ها

تاریخ ترکیه با زلزله نا آشنا نیست. در تاریخ کهن این کشور٬ زلزله ای با 260 هزار نفر کشته روی داده که در آن دوران به نام قیامت کوچک٬ شهرت یافته است.

اگر چه میزان تلفات زلزله الازغ در مقایسه با زلزله های قدرتمند تاریخ ترکیه٬ رقم بالایی نیست٬ اما زلزله شناسان ترکیه از بیدار شدن گسل زلزله خیز شمال شرق به شمال غرب ترکیه در هراسند.

نقشه های علمی زلزله شناسان و دانشمندان ترکیه نشان می دهد که بخش های قابل توجهی از شرق و غرب این کشور در چنبره گسل های زلزله خیز است و فقط مرکز ترکیه یعنی آناتولی و بخش از جنوب ترکی در امان است.

زلزله های ترکیه در سده بیستم

در قرن بیستم در ترکیه٬ مجموعاً 71 زلزله روی داده که برخی از آنها بسیار شدید بوده و تلفات بسیاری بر جای نهاده اند.

55 مورد از زلزله های ترکیه در سده بیستم دارای قدرتی در حد بالاتر از 6 درجه مقیاس ریشتر بوده اند. همچنین باید به این موضوع اشاره شود که در کل 71 زلزله ترکیه در قرن بیستم٬ 16 مورد٬ در حد 7 ریشتر و حتی بالاتر از 7 ریشتر بوده اند.

دهشتناک ترین زلزله تاریخ قرن بیستم ترکیه در سال 1939 میلادی روی داد که برای اندازه گیری میزان شدت آن٬ عدد باورنکردنی 7.9 دهم ریشتر ثبت شد. این زلزله در شرق ترکیه و در استان ارزنجان روی داد و منجر به کشته شدن 33 هزار نفر شد.

یکی از ابعاد اهمیت تاریخی و علمی این زلزله برای کارشناسان٬ این بود که برای نخستین بار پس از وقوع زلزله توانستند گسل عظیم شمال غرب آناتولی را شناسایی کنند که دارای امواج تخریب گر از شرق به غرب است. یعنی بر عکس زلزله هایی که در بینگُل٬ وان٬ حکاری و حوالی موش روی داده و خط آن به سمت مرز ایران حرکت کرده٬ گسل شمال آناتولی در سال 1939 میلادی٬ سیری از شرق به غرب داشت.

از مجموع 71 زلزله ترکیه در سده بیستم٬ 25 مورد آن در شرق ترکیه روی داده و دیگر موارد مربوط به غرب ترکیه بوده است. اما میزان تلفات انسانی در مناطق پرجمعیت در زلزله های شرق ترکیه٬ بسیار بیشتر از زلزله های غرب ترکیه بوده است.

آخرین زلزله های قدرتمند ترکیه در سده بیستم زلزله مرادیه در استان وان در مرز ایران بوده که در سال 1976 میلادی روی داده و جان 3840 نفر را گرفت و آخرین مورد زلزله قدرتمند نیز٬ زلزله سال 1999 میلادی در کوجاعلی و استانبول بود که منجر به کشته شدن 17112 نفر شد.

زلزله های ترکیه در سالیان اخیر

در ترکیه و در سده بیست و یکم٬ مجموعاً 20 زلزله روی داده است. از این میان فقط 1 زلزله دارای قدرت بالای 7 ریشتر بوده که در سال 2011 میلادی با 7.2 ریشتر در وان روی داد و جان 601 نفر را گرفت.

در مجموع٬ تعداد قربانیان زلزله در قرن جدید در ترکیه٬ هنوز به عدد 1 هزار نفر هم نرسیده و با احتساب میزان قربانیان اعلام شده زلزله شب گذشته الازغ٬ به عدد 965 نفر رسیده است. اما در زلزله های قرن بیستم٬ مجموعاً نزدیک به 82 هزار نفر از مردم ترکیه٬ جان خود را از دست دادند.

پس از وقوع زلزله الازغ٬ وزیر کشور و مقامات مرتبط با حوادث غیرمترقبه٬ به سرعت خود را به منطقه رساندند و امدادرسانی در این منطقه ادامه دارد.

اگر چه در شرق ترکیه٬ زلزله در کنار سرما و برودت هوا٬ مسئولین و مردم را نگران می کند اما اصلی ترین نگرانی دولت ترکیه در بحث زلزله٬ مربوط به استان های غربی و دارای تراکم جمعیتی بالا است.

به عنوان مثال در استانبول که جمعیتی بیش از 12 میلیون نفر را در خود جای داده٬ تعداد منازل مسکونی و خانه ها و آپارتمان های بسیار ضعیف و در معرض خطر فراوان است و در صورتی که زلزله روی دهد٬ استانبول٬ تلفات انسانی بالایی خواهد داشت.

به همین خاطر٬ دولت اردوغان در سالیان اخیر تلاش کرده تا در حوزه ساخت مسکن٬ تخریب خانه های سست بنیاد و در معرض خطر٬ اقدامات اثرگذاری انجام دهد. اما بخش مهمی از این برنامه ها به خطر مسائل اقتصادی و دشواری های تامین اعتبار٬ نیمه کاره مانده است.

در هر صورت در شرایط کنونی٬ زلزله برای ترکیه می تواند علاوه بر ابعاد انسانی و اقتصادی٬ تبعات سیاسی قابل توجهی نیز به دنبال بیاورد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 729

به "گزارش، ترکیه در چنبره زلزله ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، ترکیه در چنبره زلزله ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید