کمین فروشندگان در بورس

به گزارش سفر به کیش، خبرنگاران : شاخص کل بورس امروز به لطف رشد قیمت در غول های کالایی نیم درصد رشد کرد اما افت قیمت در صنایع کوچک و متوسط حدود یک درصد از ارتفاع شاخص هم وزن کاست.

کمین فروشندگان در بورس

به گزارش خبرنگاران، بورس تهران معاملات امروز-دوشنبه- را چنانکه انتظار می رفت با رشد قیمتها آغاز کرد. با این حال، تلاش بازیگران بازار برای شناسایی سود و در نتیجه، عرضه های سنگین در همان دقایق اولیه، قیمتها را تحت فشار گذاشت. در نهایت، شاخص کل به لطف رشد قیمت در غول های کالایی نیم درصد رشد کرد اما افت قیمت در صنایع کوچک و متوسط حدود یک درصد از ارتفاع شاخص هم وزن کاست.

ردپای چند شرکت بزرگ در رشد شاخص کل

شرکت های بزرگ صنایع پتروشیمی، فلزات، معدنی ها و صنعت پالایشی از جمله فارس و فملی و فولاد نقش عمده را در رشد نیم درصدی شاخص کل بورس بر عهده داشتند. در واقع، این گروهها بخش اصلی منابع را جذب کردند و برخلاف فرایند عمومی بازار ضمن برخورداری از صف خرید، فرایند افزایشی خود ادامه دادند. این اتفاق در شرایطی افتاد که سهام 430 نماد از 580 نماد معامله شده در بورس و فرابورس با افت قیمت به کار خود انتها دادند. فشار فروش به ویژه پس از عرضه صف های خرید در دقایق نخست تقریبا کل بازار را تحت الشعاع قرار داد.

حضور پررنگ معامله گران خرد در جبهه خرید

مطابق انتظار بخشی از رشد قیمت در صنایع را می توان به حمایت فعالان حقوقی بازار نسبت داد. حقوقی ها که از هفته قبل مکلف به حمایت از قیمت ها و جمع آوری صفوف سنگین فروش شده بودند، امروز هم در سمت خرید مشارکت نسبتا موثری داشتند. اما نکته جالب توجه حضور پررنگ معامله گران خرد در جبهه خرید بود. سرمایه گذاران حقیقی امروز در صنایع فلزات و پالایشی بیشتر خریدار سهم بودند تا فروشنده. این دو صنعت از حیث خالص خرید حقیقی در صدر فهرست صنایع بورسی قرار گرفتند و بیشترین تاثیرات را بر شاخص کل گذاشتند.

حرکت منابع خرد به سمت این صنایع را از دو منظر می توان بررسی کرد. از یک طرف، به نظر می رسد رشد قیمتهای جهانی نفت و فلزات به همراه افزایش نسبی نرخ دلار عامل رونق تقاضا در این صنایع بورسی است و از طرف دیگر، حمایتهای اخیر که ریسک معامله در سهام این صنایع را کم کرده و منجر به جذب غیرمستقیم سرمایه های خرد به سمت گروههای مورد حمایت دولت شده است.

رفع ریسک بزرگ سامانه فنی معاملات

یکی از اتفاقات مهم امروز جهش ارزش دادوستدهای خرد همراه با رفع ریسک بزرگ سامانه فنی معاملات بود. امروز حدود 28 هزار میلیارد تومان سهم در تابلوهای مختلف بورس و فرابورس به صورت خرد و به روانی و با سرعت قابل قبولی بین فعالان بازار دست به دست شد.

این بیشترین میزان ارزش معاملات از 14 مرداد است. البته اوج گیری حجم و ارزش معاملات خرد بورس در شرایطی رقم خورد که رفت و برگشتهای هیجانی قیمتها از صف خرید به صف فروش و به طور کلی، چرخه صف نشینی در معاملات امروز هم تکرار شد. افزایش تحرکات معامله گران به ویژه افراد حقیقی فعال در بازار دورنمای قیمتها را امیدوارتر ساخت. هر چند هنوز برخی از فعالان بازار نگران شکل گیری موج دوم خروج سرمایه تا قبل از رسیدن قیمتها به قله تاریخی و تاثیر بی دوام حمایتهای تصنعی اخیر هستند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1182

به "کمین فروشندگان در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمین فروشندگان در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید