واکنش رئیس فدراسیون به دستمزد 150 هزار تومانی سرمربی تیم ملی والیبال

به گزارش سفر به کیش، محمدرضا داورزنی در خصوص دستمزد مربیان تیم های ملی والیبال کشورمان گفت: از زمان مرحوم یزدانی خرم و پس از آن تقریبا 30 سالی است که کادرفنی تیم ملی نمی توان گفت حقوق می گرفتند. به نوعی حق الزحمه ای بود که درمورد ایاب و ذهاب و سایر مسائل به آن ها پرداخت می شد. از گدشته مبلغ کمی بود، اما اکنون چند برابر شده است.

واکنش رئیس فدراسیون به دستمزد 150 هزار تومانی سرمربی تیم ملی والیبال

وی اضافه نمود: البته نسبت به حقوقی که مربیان خارجی یا مربیان در لیگ برتر می گیرند، قابل قیاس نیست. نمی توان نام آن را حقوق مربیان در تیم ملی گذاشت. اکنون بیش از 80 نفر پرسنل داریم که به عنوان سرمربی، یاری مربی، آنالیزور، پزشک و فیزیوتراپ در تیم های ملی کار می نمایند. پزشک یا فیزیوتراپ در مطب شخصی خودش می تواند عایدی زیادی کسب کند، اما با حق الزحمه کمی به تیم ملی کشورش یاری می نماید.

رئیس فدراسیون والیبال درمورد اینکه اگر فدراسیون با مربیان قرارداد ببندد صد در صد تمرکز خود را بدون دغدغه باشگاهی روی تیم ملی می گذارند، پاسخ داد: نظریه ای وجود دارد که مربوط به 10 و 15 سال قبل است. زمانی که زوران گاییچ را به ایران آوردیم این فرضیه مطرح شد که آیا درست است یک مربی در نیمه اول سال با تیم ملی کار کند. در جهان اردو های بلند مدت ندارند. 8 تا 15 می فرصتی است که بازیکنان آزاد شوند تا در اختیار تیم های باشگاهی قرار بگیرند. طبق مقررات جهانی بازیکن اگر در لیگ های اروپایی یا هر لیگ دیگری بازی کند، از 10 می آزاد می گردد. فرصت بیست روزه ای تا آغاز لیگ جهانی دارند. اینگونه نیست که مثل ما اردو های 4-3 ماهه حتی برای تیم نوجوانان بگذارند.

داورزنی توضیح داد: بعضی مواقع حدود یک سال تا یک سال و نیم اردو می گذاریم. شرایطی ایجاد کردیم که امرار معاش بیشتریت بازیکنان ما به وسیله عایدی های باشگاهی اتفاق می افتد و با افتخار در تیم ملی کار می نمایند.

وی درمورد اینکه این اتفاق خیلی خوب است؛ اما شاید برای آینده یک تهدید باشد و اگر زمانی خودش در فدراسیون نباشد محتمل است بگویند فلان مربی تیم ملی از باشگاهش بازیکن آورد، گفت: یک سوال بپرسم. بیشتر افراد گمنامی که به کشور ما در صنایع دفاعی، موشکی و ... خدمت می نمایند حق الزحمه های متعارفی می گیرند که به کارمندان پرداخت می گردد. اثرگذاری آن ها در کشور فوق العاده بوده و با ارقامی که دریافت می نمایند قابل مقدار گیری نیست. بعضی افراد هم به عنوان مربی داریم که به افتخار تیم ملی و برای مردم کار می نمایند.

رئیس فدراسیون والیبال اضافه نمود: نباید این فرهنگ را به فرهنگ ریالی و پولی تبدیل کنیم. اینکه به امرار معاش، آینده و رشد مربی توجه کنیم تا دغدغه معاش و مسکن نداشته باشد وظیفه است. بیشتریت مربیان خوب ما که در لیگ کار نموده یا مربی ملی هستند از این بابت تامین هستند و مسئله ای ندارند. اگر بخواهیم این را پیوند بزنیم به اینکه الزاما باید با مربی ایرانی بسته گردد تا بتواند در تیم ملی کار کند، باید بگویم همه ما سرباز کشور هستیم و هر کاری از دست ما بربیاید باید برای تیم ملی انجام بدهیم.

داورزنی ادامه داد: باید به مربیان توجه کرد تا دغدغه آینده و امرار معاش زندگی را نداشته باشد، اما باید این فرهنگ را هم در کشور دنبال کنیم که باید همه در اختیار تیم ملی باشیم. اینکه نگاه ما به قرارداد اقتصادی باشد و بخواهیم برای پول کار کنیم، ارزش کار از دست می رود. وقتی مربی خارجی به ایران می آید به او می گوییم حق نداری در باشگاه کار کنی و باید تمرکزت روی تیم ملی ما باشد. بیشتریت مربیانی که در حال حاضر در جهان کار می نمایند قرارداد باشگاهی دارند و در کنارش کار ملی هم انجام می دهند.

وی عنوان نمود: الان محمد وکیلی 20 سال است با تیم های ملی ما کار می نماید. بیشتریت بچه هایی هم که اکنون می بینید دست پرورده رده نوجوانان و جوانان ما بودند. زمانی که خود بهروز عطایی در تیم جوانان بود یا وکیلی در تیم نوجوانان با گروه دیگری از مربیان کار می کرد. اکنون در هر یک از رده ها تعداد زیادی از مربیان خوب شهرستانی کشورمان کار نموده و بچه ها را از مرحله کشف استعداد تا مرحله ای که به تیم ملی در رده های مختلف می رسند پرورش می دهند.

رئیس فدراسیون والیبال در مصاحبه با برنامه استادیوم شرح داد: عدد و رقم هایی مطرح شد مثل اینکه یک مربی150 هزار تومان روزانه می گیرد یا به آقای فلانی 30 میلیارد تومان پرداخت کردیم. اصلا این اعداد و ارقام درست نیست. بعضی مواقع دوستان احساسی حرف می زنند.

منبع: فرارو
انتشار: 4 مرداد 1401 بروزرسانی: 4 مرداد 1401 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 2096

به "واکنش رئیس فدراسیون به دستمزد 150 هزار تومانی سرمربی تیم ملی والیبال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش رئیس فدراسیون به دستمزد 150 هزار تومانی سرمربی تیم ملی والیبال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید