همه آنچه که در مورد توکن Soulbound باید بدانید

به گزارش سفر به کیش، توکن های Soulbound یا به اختصار SBT، توکن هایی غیرقابل انتقال، قابل مشاهده برای عموم و متصل به آدرس Soul هستند (منظور همان اکانت ها و کیف پول های بلاکچینی است که قابلیت هولد توکن های Soulbound را دارند). در واقع، هویت اجتماعی از طریق این توکن ها ایجاد می شود و می توان خدمات و سرویس هایی را که در حال حاضر در اکوسیستم وب 3 و امور مالی غیر متمرکز (DeFi) وجود ندارد، از قبیل وام دهی بدون وثیقه یا قراردادهای ساده برای اموری مثل اجاره آپارتمان را فعال کرد. آدرس های دیجیتالی که توکن های SBT یا Soulbound را جابه جا می کنند، Soul نامیده می شوند.

همه آنچه که در مورد توکن Soulbound باید بدانید

مقدمه

توکن های Soulbound مفهومی هستند که در می 2022 از طریق هم بنیان گذار اتریوم Vitalik Buterin و Puja Ohlhaver و E.Glen Weyl اقتصاددان برای نخستین بار ارائه شد. وایت پیپر Soulbound با عنوان جامعه غیرمتمرکز: یافتن روح Web3، بنیان یک جامعه کاملا غیرمتمرکز (DeSoc) را بنا نهاده که از طریق کاربرانش اداره می شود و بیان می کند که چگونه توکن های SBT می توانند به عنوان اعتبارنامه ای که ما هر روز از آن استفاده می کنیم مورد استفاده قرار بگیرند.

توکن SBT

توکن های (SBT) Soulbound توکن های غیرقابل انتقال هستند که هویت یک فرد را با استفاده از فناوری بلاکچین نشان می دهند که شامل اطلاعات پزشکی، سوابق کاری و هر اطلاعات دیگری که یک شخص یا نهاد را تشکیل می دهد، می شوند. کیف پول هایی که این رکوردها را نگهداری می کنند، سول Soul یا روح نام دارند.

افراد می توانند چندین Soul (کیف پول) داشته باشند که بیانگر بخش های مختلف زندگی آن ها باشد. به عنوان مثال فردی سوابق کاری خود را در کیف پول مدارک ذخیره می کند و اطلاعات پزشکی خود را در کیف پول دیگری. کیف پول های Soul و توکن های Soulbound به افراد این امکان را می دهند که بر اساس اقدامات و تجربیات گذشته خود، معروفیت قابل تأیید و دیجیتالی Web3 ایجاد کنند.

از طرفی دیگر، Soulها می توانند نشان دهنده یک نهاد باشند که SBT ها را تخصیص می دهد، به عنوان مثال شرکت ها می توانند به عنوان Soul عمل کنند و برای هر کارمند خود توکن SBT صادر کنند. یک باشگاه ورزشی می تواند SBT را برای تأیید عضویت اعضای خود صادر کند.

تصور کنید این ایده بر روی توکن های غیرقابل تعویض (NFT) پیاده سازی شود. امروزه بیشتر NFT ها گواهی مالکیت هنرهای دیجیتال یا کلکسیونی هستند مانند Bored Ape Yacht Club. مردم NFT ها را به عنوان نمادی از موقعیت و ثروت خریداری و معامله می کنند یا به نمایش می گذارند.

هدف توکن Soulbound تبدیل مفهوم NFT به چیزی فراتر از پول است، توکنی که هم منحصر به فرد باشد، هم غیر قابل انتقال. در حالی که NFT ها نشان دهنده دارایی ها و اموال هستند، SBT نشان دهنده معروفیت و اعتبار یک شخص یا نهاد است. برخلاف NFT، توکن های Soulbound دارای ارزش پولی صفر هستند و پس از انتشار در کیف پول فردی، نمی توانند معامله شوند.

موارد استفاده توکن از (SBT) Soulbound

توکن های Soulbound (SBT) موارد استفاده گسترده ای دارند، در ادامه به برخی از این موارد که احتمالا در زندگی روزمره با آن سر و کار خواهید داشت، اشاره می کنیم.

سوابق تحصیلی - زمانی که افراد از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند، مدرکی که نشان بدهد آن ها دوره را گذرانده اند دریافت می کنند. دانشگاه ها می توانند از توکن Soulbound برای صادر کردن مدارک و سوابق تحصیلی دانشجویان اقدام کنند. همچنین می توان از توکن Soulbound برای تأیید عضویت دانشجو در دانشگاه (کارت دانشجویی) استفاده کرد.

رزومه دیجیتال- کاربر می تواند SBT خودش را بسازد و آن را بر اساس نیازهای مرتبط با پلتفرم های مختلف وب 3، مدیریت کند. SBTها حتی می توانند پس از اضافه شدن به آدرس Soul کاربر، مجموعه مهارت ها و توانایی های کاربر را نشان دهند. بنابراین، ظهور SBTها در آینده به عنوان پورتفولیو یا رزومه دیجیتال کاربران وب3 دور از انتظار نیست.

سوابق سلامت - استفاده از SBT برای افرادی که به پزشکان مختلف مراجعه می کنند، می تواند مفید باشد و سوابق پزشکی آن ها را به راحتی در اختیار هر پزشکی قرار دهد. SBT می تواند جایگزین فرآیندهای زمان بر از جمله پر کردن مدارک، تأیید سابقه پزشکی و رفت و آمد شود.

توکن های (SBT) Soulbound در وب 3 چگونه عمل می کنند؟

اعتماد یکی از چالش های اصلی اثر گذار در صنعت وب3 (Web3) است. چگونه می توان به اطلاعات فردی در سیستمی اعتماد کرد که غیرقابل اعتماد طراحی شده است، وام دادن را به عنوان مثال در نظر بگیرید؛ مشابه بانکداری سنتی SBTها می توانند سابقه استقراض کاربران DeFi و همچنین سایر معیارهایی را که ریسک کاربر را تعیین می کنند، ردیابی کنند.

استفاده از SBT یا Soulbound Tokens در سازمان های غیرمتمرکز (DAO) موجب جلوگیری از حملات Sybil می شود. در این نوع حمله، فرد مهاجم نیازمند 51% آرا برای تصویب پیشنهاد مخرب است. این حملات برای DAOها بسیار خطرناک هستند زیرا امکان دسترسی مستقیم برای مهاجم فراهم می شود.

DAOها با محاسبه شکل گیری SBT در یک Soul می توانند تفاوت بین آدرسهای Soul واقعی و ربات های احتمالی را تشخیص دهند و قدرت رای آدرس هایی را که به نظر مهاجم یا Sybil هستند، نادیده بگیرند. به این ترتیب، ریسک های احتمالی DAOها کاهش پیدا می کند.

نمونه هایی از کاربرد توکن های SBT در واقعیت

از آگوست 2022، SBTها فقط بر روی کاغذ وجود دارند. گلن ویل، یکی از نویسندگانی که در مقاله اولیه SBT مشارکت داشت، معتقد است تا انتها سال 2022 استفاده از SBTها افزایش خواهد یافت.

بایننس توکن BAB را بر بستر شبکه BNB Chain عرضه کرده است. این توکن که به نام توکن متصل به حساب بایننس (Binance Account Bound یا BAB) خوانده می شود به تایید شرایط کاربر احراز هویت شده و دارنده کیف پول در بایننس می پردازد و برای استفاده از طریق پروتکل های شخص ثالث در دسترس خواهد بود. مالکیت توکن BAB برای مشتریان بایننس اختیاری است و کاربران می توانند بین دو گزینه استفاده از این توکن Soulbound یا ابزارهای سنتی، احراز هویت خود را انجام دهند.

توکن BAB اولین توکن Soulbound به شمار نمی آید، اما اولین توکن Soulbound است که بر بستر BNB Chain عرضه خواهد شد. شبکه فالا (Phala Network) در ماه ژوئن گفت توکن های Soulbound مختلفی عرضه کرده که مرتبط با آواتارهای داخل بازی هستند. ایدکسو (Idexo) نیز اخیرا پشتیبانی از توکن های Soulbound در SDK وب3 خود را اعلام کرده است. از این طریق به توسعه دهندگان امکان داده می شود تا فقط با یک خط کد، توکن های مدنظر خود را به پروژه اضافه کنند. علاوه بر اکوسیستم بایننس، پروتکل های شخص ثالث می توانند از توکن های BAB برای ایردراپ کردن NFT ها، جلوگیری از فعالیت ربات ها، و تسهیل رأی دهی حاکمیت DAO و… استفاده کنند.

جمع بندی

به عنوان عضو تازه خانواده گسترده Web3، توکن های SoulBound از همین حالا توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرده اند و به نظر می رسد برای حل بسیاری از مسائل که گریبان گیر دنیای بلاکچین شده اند، راهکاری مناسب باشند؛ توکن هایی غیر قابل انتقال با ماهیت غیر مالی که برای حل مسائل مرتبط با اعتماد از طریق یکی از شناخته شده ترین چهره های دنیای بلاکچین طراحی شده اند. با این حساب باید دید که آیا Soulbound (SBT) در آینده می تواند به عنوان یک کارت شناسایی در Web3 به ایفای نقش بپردازد یا خیر.

منبع: academy.binance

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 شهریور 1401 بروزرسانی: 8 شهریور 1401 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 2121

به "همه آنچه که در مورد توکن Soulbound باید بدانید" امتیاز دهید

1 کاربر به "همه آنچه که در مورد توکن Soulbound باید بدانید" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه آنچه که در مورد توکن Soulbound باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید