نوری: کنکور را عاملی برای انحراف نظام آموزشی از راستا اصلی اش می دانیم

به گزارش سفر به کیش، وزیر آموزش و پرورش کنکور گفت: در بعضی کشورهای جهان ـ مثل ایران ـ کنکور برگزار می گردد اما حواشی ای همانند بنگاه های اطراف کنکور ندارند، آنها آزمون جامع برگزار می نمایند و تمام صلاحیت ها و شایستگی های فرد را می سنجند.

نوری: کنکور را عاملی برای انحراف نظام آموزشی از راستا اصلی اش می دانیم

به گزارش خبرنگاران، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش درباره تغییرات کنکوری بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که قرار است از سال آینده اجرایی گردد، اظهار کرد: به طور کلی نظام پذیرش دانشگاهی باید خودش برای خودش بیندیشد. آموزش و پرورش دارد کار خودش را انجام می دهد و آموزش عالی باید خودش از میان دانش آموزان انتخاب کند.

بیشتر بخوانید:

  • جزئیات روش تازه تصحیح در پاسخ نامه های تشریحی امتحانات نهایی | نمرات امتحانات کدام پایه ها سوابق تحصیلی کنکور می گردد؟

وی اضافه کرد: در جهان اینگونه است که خود دانشگاه ها مدارک فرد را می گیرند و ارزیابی می نمایند و افرادی را به عنوان دانشجو انتخاب می نمایند. بعضی کشورهای جهان نیز کنکور برگزار می گردد، اما حواشی چون شرکت های اطراف کنکور ندارند. آنها آزمون جامع برگزار می نمایند و تمام صلاحیت ها و شایستگی های فرد را در ساحت های شش گانه تربینی می سنجند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اکنون در ایران کنکور در قالب سوالات چهارگزینه ای برگزار می گردد، اما در کشورهای دیگر سوالات صرفا چهارگزینه ای طراحی نمی شوند، گفت: کنکور را عاملی برای انحراف نظام آموزشی از جهت اصلی اش می دانیم. جهت اصلی این است که دانش آموز بتواند در برابر فرصت های یادگیری خودش را نشان دهد.

نوری ادامه داد: ضروری است تغییراتی در روند برگزاری کنکور ایجاد گردد. تمرکز بر روی کنکور خوب نیست و به نظر می آید باید در این زمینه چاره اندیشی کرد.

وی با اشاره به اینکه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به نظر مصوبه ای است که خوبی هایی برای دانش آموز دارد، اضافه کرد: اینکه دانش آموز به بخشی از سوالات به صورت تشریحی در قالب امتحانات نهایی پاسخ می دهد یعنی یک لایه عمیق تر ورود می نماید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 مهر 1401 بروزرسانی: 15 مهر 1401 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 2142

به "نوری: کنکور را عاملی برای انحراف نظام آموزشی از راستا اصلی اش می دانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوری: کنکور را عاملی برای انحراف نظام آموزشی از راستا اصلی اش می دانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید