تحصیل دانشجویان عراقی در ایران تسهیل می گردد

به گزارش سفر به کیش، مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان گفت: با عملیاتی شدن تفاهم نامه مشترک، تحصیل دانشجویان عراقی در ایران تسهیل می گردد.

تحصیل دانشجویان عراقی در ایران تسهیل می گردد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، به نقل از سازمان امور دانشجویان، با حضور رایزن علمی-فرهنگی عراق، معاون مرکز همکاری های علمی بین الملی وزارت علوم و نماینده وزارت امور خارجه در سازمان امور دانشجویان راه حل های تسهیل حضور دانشجویان عراقی در ایران آنالیز شد.

عبدالحمید علیزاده در این نشست با بیان اشتراکات فرهنگی، دینی و همجواری عراق با ایران و همکاری های گسترده در زمینه های سیاسی مالی بین دو کشور گفت: برای تقویت همکاری های علمی دانشگاهی با عراق آمادگی داریم.

وی اضافه نمود: هم اکنون 51 دانشگاه و موسسه آموزش عالی ایرانی منتخب مجوز پذیرش دانشجوی بین المللی دارند که از میان این تعداد ما با آنالیز توانمندی های دانشگاه ها و احتیاج های دانشجویان عراقی 28 دانشگاه منتخب را برای تحصیل دانشجویان عراقی با شیوه بورسیه این کشور در ایران به وزارت علوم این کشور معرفی کردیم.

علیزاده تاکید نمود: البته برای دانشجویان عراقی که با هزینه شخصی در ایران تحصیل می نمایند محدودیتی در انتخاب دانشگاه محل تحصیل وجود ندارد و می توانند در هر یک از 51 دانشگاهی که دانشجوی بین المللی پذیرش می نمایند تحصیل نمایند.

مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی گفت: با عملیاتی شدن تفاهم نامه مشترک، امکان اعطای بورسیه های تحصیلی از طرف دانشگاه های ایران به دانشجویان ممتاز عراقی وجود داشته و به طور ویژه آمادگی پذیرش مربیان و اساتید دانشگاه های عراقی به صورت بورسیه وجود دارد که این دسته از متقاضیان می توانند از این فرصت برای تکمیل تحصیلات خود استفاده نمایند.

وی با اشاره به اصلاح آیین نامه قانون تردد دانشجویان خارجی و خانواده های آنان توسط هیات دولت گفت: دانشجویان عراقی بیشترین نفع را از اجرای این آیین نامه می برند، زیرا به دلیل همسایه بودن و مسافت کم، رفت و آمد آن ها بیش از دانشجویان دیگر کشورهاست.

در ادامه این نشست عطالله کوهیان معاون مرکز همکاری های علمی بین الملی وزارت علوم با تاکید بر اینکه باید سطح همکاری های علمی ایران و عراق از حوزه دانشجویی فراتر رود گفت: تعدادی از دانشگاه های ایران برای ایجاد شعبه در عراق اعلام آمادگی نموده اند و وزارت علوم از این طرح حمایت می نماید.

وی اضافه نمود: همکاری شرکت های دانش بنیان ایرانی با موسسات پژوهشی عراق و همکاری اساتید ایرانی و عراقی در هدایت خاتمه نامه های تحصیلی دانشجویان عراق می تواند از دیگر حوزه های همکاری علمی دو کشور باشد.

کوهیان تاکید نمود: برای پیگیری بهتر و عملیاتی شدن همکاری های دانشگاهی دو کشور ایران و عراق، هماهنگی دانشگاه های دو طرف با وزارتخانه های علوم و امور خارجه دولت متبوع خود لازم است.

امجد حمید المظفر رایزن جدید علمی-فرهنگی عراق در ایران در این ملاقات گفت: وزارت علوم عراق به رایزنی فرهنگی این کشور برای گسترش همکاری های علمی اختیارات کافی داده است و ما برای گسترش همکاری های علمی با ایران در دوره جدید کوشش می کنیم.

وی با استقبال از ایجاد شعب دانشگاه های ایرانی در عراق گفت: با تشکیل کمیته مشترک برای اجرای مفاد تفاهم نامه همکاری مشترک اجرای آن سرعت گرفته و دو طرف زودتر به اهداف خود خواهند رسید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1187

به "تحصیل دانشجویان عراقی در ایران تسهیل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحصیل دانشجویان عراقی در ایران تسهیل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید