نان هایی که روز به روز تیره تر می شوند

به گزارش سفر به کیش، برای کنترل بیماری های غیر واگیر و افزایش ارزش غذایی نان، طرحی برای افزایش سبوس گیری از نان در مازندران در حال انجام است.

نان هایی که روز به روز تیره تر می شوند

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار از ، نان ها چند وقتی می گردد که رنگشان روز به روز در حال سفید شدن بود و ذائقه مردم این را می طلبید.

کافیست چند دقیقه ای با مردم در صف نانوایی ها هم کلام شوید و به علاقه مندی آن ها به نان سفید پی ببرید.

یکی از شهفرایندان ساروی می گوید: اگر نانوایی رنگ نان آن تیره باشد دیگر از آن خرید نمی کنیم و سفیدی نان را دلیل کیفیت بالای آن می دانیم.

فرد دیگری می گوید: توقع ما از یک نانوایی خوب نان هایی به رنگ روشن است و نانی که رنگ آن تیره باشد خوردنش برای ما سخت است.

یکی از صاحبان نانوایی می گوید: برای افزایش سبوس نان و به دنبال آن تیره شدن رنگ نان، باید به مردم آموزش داد نانی که تیره تر است کیفیت و ارزش غذایی بالایی دارد.

او اضافه کرد: متاسفانه مردم با تیره بودن نان مشکل دارند و اگر از آرد سبوس دار استفاده کنیم مشتری های خود را از دست می دهیم.

یک دانه گندم یا جو از سه قسمت سبوس، آندوسپرم و جوانه تقسیم شده است کـه سبوس خارجی ترین لایه دانه است و آن قسمت از غله مورد نظر است که دائما در معرض آفتاب و هوا بوده و از تشعشع خورشـید استفاده می نماید.

تحقیقات پژوهشگران نشان داده هیچ ماده غذایی جهت تسهیل و بهبود عملکرد دستگاه گوارش با سبوس برابری نمی نماید، به همین دلیل سبوس به طلای گیاهی معروف شده است.

یکی از فواید مصرف نان سبوس دار یاری به کاهش وزن است، سبوس موجود در نان سبب احساس سیری در فرد می گردد.

غلات سبوس دار بیشتر از غـلات سبوس گیری شده، در دستگاه گوارش می مانند و آب به خود می گیرند و احساس سیری بیشتری به فرد می دهنـد.

افرادی کـه قصـد کاهش وزن سالم را دارند می توانند با مصرف نان سبوس دار در رژیم غذایی به هدف خود برسند.

مصرف نان سبوس دار به عملکرد دستگاه گوارش یاری نموده برای درمان بیماری هایی نظیر ورم معده و روده مفید است و از خواص گندم سبوس دار درمان پولیپ هایی موجود در کولن یا روده است.

یکی دیگر از خواص نان سبوس دار و فواید مصرف آن کاهش جذب کلسترول خون است که سبب کاهش چربی خون شـده و به طور غیر مستقیم از بروز بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری می نماید و سبب مهار سکته های قلبی می گردد.

مصرف نان سبوس دار برای بیمارن مبتلا به دیابت مفید بوده، مصرف سبوس جذب قند را پایین آورده و در نتیجه زمینه ابتلا به دیابت را کاهش می دهد.

مصرف نان سبوس دار به طور غیر مستقیم بر کنترل فشار خون نیز موثر بوده و غذایی مفید برای مبتلایان به فشار خون بالا است.

نان سبوس دار سرشار از آهن، اسید فولیک، املاح و ویتامین های ضروری برای رشد بچه ها است.

تحقیقات نشان داده یکی از مهمترین خواص نان سبوس دار برای بچه ها یاری به بهبود رشد، افزایش هوش و رفتار خوب در بچه ها است.

نان سبوس دار سرشار از سیلیس بوده، مصرف آن سبب استحکام و افزایش سلامت استخوان ها و دندان ها می گردد.

مصرف نان سبوس دار برای سلامت چشم ها مفید بوده، وجود ویتامین ای، روی و نیاسین در سبوس می تواند به افزایش سلامت عمومی چشم یاری کند.

همچنین سبب کاهش ریسک بیماری دژنراسیون ماکولا ناشی از سن که علت اصلی از بین رفتن بینایی در افراد بالای 60 سال است، می گردد.

براساس مصوبه کارگروه آرد و نان استان و به منظور امنیت غذایی و پیشگیری از بیماری ها از اول آبان ماه سال جاری همه واحد های خبازی یارانه ای با پخت بربری با آردی که 18 درصد سبوس گیری شده و واحد های خبازی با پخت لواش، تافتون و سنگک با آردی که 15 درصد سبوس گیری شده ملزم به فراوری نان هستند.

سید محمد جعفری مدیرکل غله و خدمات بازرگانی مازندران گفت: 5 کارخانه آردسازی استان به عنوان پایلوت برای فراوری آرد 5 درصد سبوس گیری شده معین شدند.

او اضافه کرد: بازنگری در میزان سبوس گیری آرد ها در راستای سلامت غذایی و بهبود کیفیت نان و تامین فیبر مورد احتیاج مردم در استان از سوی اداره کل غله و با همکاری استاندارد، دانشگاه علوم پزشکی، سازمان صنعت معدن و تجارت استان، استاندارد و اتحادیه خبازان انجام می پذیرد.

جعفری گفت: این مصوبه قبلا برای واحد های خبازی نیمه یارانه ای (آزادپز) از اول مهر عملیاتی شده بود.

خانی مدیرعامل یکی از کارخانه های فراوری آرد مازندران با بیان اینکه قبلا میزان سبوس گیری از گندم خیلی بیشتر بود و میزان آن 22 درصد بود می گوید: اکنون با اجرای طرح افزایش سبوس نان، میزان سبوس گیری 15 درصد شده است.

او اضافه کرد: این کارخانه فراوری آرد با 2 خطر فراوری 180 و 80 تنی فعال است.

خانی گفت: اگر این طرح در همه کارخانه های فراوری آرد به صورت یکسان اجرا گردد، بسیار خوب است و سلامت عموم جامعه را تضمین می نماید.

مدیرعامل یکی از کارخانه های فراوری آرد مازندران اضافه کرد: برای اینکه نانوایی ها به پخت این آرد های سبوس دار عادت نمایند، یک مقدار زمان می برد

او گفت: به علت سبوس موجود در آرد طبیعتا رنگ آن تیره تر می گردد و مردم باید این موضوع را درک نمایند.

یکی از صاحبان نانوایی در ساری می گوید: از وقتی طرح افزایش سبوس نان اجرا شده مشتری ها کمتر شدند و از تیره بودن رنگ نان گلایه می نمایند.

او اضافه کرد: مصرف نان سبوس دار برای مردم احتیاجمند فرهنگ سازی است و اگر با خواص آن آشنا شوند قطعا مصرف این نوع نان را می پسندند.

حسن مکرمی رستمی مدیر نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه در حال حاضر گرایش به مصرف آرد سفید در مردم وجود دارد، گفت: مجموعه ای از فیبر که به عنوان سبوس از گندم جدا می کنیم، سبب جلوگیری از چاقی، فشار خون، دیابت و کانسر می گردد.

او اضافه کرد: پوسته خارجی گندم (سبوس) اصلی ترین منبع فیبر، مواد معدنی و ویتامین است و نقش مؤثری در بهبود جذب املاح ضروری، همچون کلسیم و آهن دارد.

مکرمی گفت: به دلیل درجه نامناسب سبوس گیری در هنگام آسیاب کردن بخش زیادی از پوسته خارجی گندم جدا شده و سبب به افت ارزش غذایی آرد می گردد.

مدیر نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اضافه کرد: در کارگروه آرد و نان استانداری مازندران با اصلاحاتی که در شیوه فعلی سبوس گیری آرد برای انواع نان ها انجام شد، طبق مصوبه این کارگروه اقدامات عملیاتی در جهت ارتقاء ارزش غذایی نان و بهبود کیفیت آن وکنترل بیماری های غیر واگیر شایع در مازندران انجام می گردد.

او گفت: در این کارگروه مصوب شد میزان سبوس گیری از نان بربری 18 درصد، لواش و سنگک هم 15 درصد باشد که از مهر ماه شروع شد.

مکرمی با بیان اینکه میزان احتیاج یک فرد به فیبر در روز 25 گرم است، اضافه کرد: اگر استخراج سبوس از نان بربری 18 درصد باشد، 12 گرم فیبر از نان دریافت می گردد و بخش عمده ای از احتیاج به فیبر با مصرف نان تامین می گردد.

حسن مکرمی رستمی مدیر نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه اضافه کردن سبوس پس از تخمیر مضر است و مانع جذب کلسیم و آهن می گردد، گفت: این شیوه اضافه کردن سبوس به خمیر نان نه تنها هیچ ارزش غذایی در پی نخواهد داشت، بلکه اضافه کردن سبوس خارج از فرآیند فراوری آرد می تواند سبب ایجاد مسائل بهداشتی و سلامتی گردد.

او اضافه کرد: آرد سبوس دار صرفا در کارخانه آرد فراوری می گردد و اضافه کردن سبوس به آرد مصرفی در نانوایی ها صحیح نیست.

مکرمی گفت: سبوس گندم به لحاظ فیبر حلالی که دارد می تواند رادیکال های آزاد را از بدن آزاد کند و در جلوگیری از بیماری های کانسر موثر باشد.

مدیر نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اضافه کرد: نان های سبوس دار با جذب تدریجی یاری به تحریک عضلات روده و در نتیجه بهبود کارایی دستگاه گوارش از بیماری های شایع دستگاه گوارش، چون دیورتیکولوز، یبوست و سرطان روده پیشگیری می نمایند.

او گفت: سبوس نان از یبوست پیشگیری می نماید و علاوه بر این سبوس از مواد غذایی مورد احتیاج باکتری های روده است که علیه بیماری های میکروبی روده عمل می نماید و سیستم ایمنی بدن را فعال می سازد.

مکرمی اضافه کرد: مواد فیبری موجود در نان سبوس دار، کلسترول و مواد سمی حاصل از تجزیه مواد غذایی را جذب نموده و از روده دفع می نمایند.

مدیر نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: نان های تهیه شده از آرد سبوس دار نه تنها مقداری از احتیاج روزانه بدن به املاح، پروتئین، فیبر و ویتامین ها و املاح را تامین می نماید بلکه سبب کاهش فرایند شیوع چاقی و بیماری های غیرواگیر بخصوص دیابت می شوند.

با فرهنگ سازی برای مصرف نان سبوس دار بین مردم می توان بسیاری از بیماری ها را کنترل کرد و از چاقی که مهم ترین دغدغه مردم مازندران است، پیشگیری کرد.

گزارش از سیده حکیمه موسوی ازنی

م

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 599

به "نان هایی که روز به روز تیره تر می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نان هایی که روز به روز تیره تر می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید