مخالفت دادگاه انگلیس با آزادی آسانژ به قید وثیقه

به گزارش سفر به کیش، دو روز پس از مخالفت تاریخی دادگاه انگلیس با استرداد جولیان آسانژ بنیان گذار سایت افشاگر ویکی لیکس به آمریکا به جرم جاسوسی و افشای اطلاعات محرمانه پنتاگون، دادگاه دیگری دراین کشور با درخواست آزادی او به قید وثیقه مخالفت کرد.

مخالفت دادگاه انگلیس با آزادی آسانژ به قید وثیقه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اد فیتزگرالد وکیل آسانژ با ارائه دادخواست جدیدی ادعا کرده بود که دلیلی برای فرار موکل او از قلمرو انگلیس وجود ندارد. او فروردین گذشته هم با استناد به خطر شیوع ویروس کرونا بر سلامتی موکلش، خواستار آزادی موقت او شد که با مخالفت دادگاه روبرو شد.

آسانژ 48 ساله از آوریل (فروردین) سال گذشته میلادی تا به امروز در زندان انگلیس تحت تدابیر امنیتی شدید بسر می برد. او در سال 2010 میلادی با استفاده از تارنمای ویکی لیکس، اسناد دیپلماتیک و نظامی طبقه بندی شده را درباره اقدامات آمریکا در بمباران عراق و افغانستان افشا کرد که برای دولت ایالات متحده شرم آور بود.

از آن زمان به بعد، آسانژ گرفتار پیگرد های قضایی بوده و اکنون با تلاش واشنگتن برای استرداد او از انگلیس به آمریکا روبه رو است.

اتهام او در آمریکا نقض قانون جاسوسی است که می تواند برایش 175 سال زندان حکم صادر شود.

دادگاه انگلیس روز دوشنبه با صدور حکمی تاریخی که یک پیروزی برای مدافعان آزادی بیان بشمار می رود با استرداد آسانژ مخالفت کرد.

قاضی این پرونده خانم ونسا بریتسر شرایط سلامتی آسانژ را برای صدور این حکم مد نظر قرار داد. وی با این حال شرح داد اتهاماتی که آمریکا علیه جولیان آسانژ وارد ساخته در انگلیس جرم شناخته می شود و مدرکی برای اثبات این ادعا وجود ندارد که رئیس جمهوری آمریکا با آسانژ و سایت ویکی لیکس خصومت دارد.

وی ادعا کرد که استرداد آسانژ با گذشت چندین سال از زمان محاکمه وی، ناعادلانه و ظالمانه نیست و این مساله مانعی برای امکان او در از دفاع خود ایجاد نکرد.

گزارش ها حاکیست که وکلای دولت آمریکا درصدد ارجاع این پرونده به دادگاه تجدید نظر هستند. در همین حال دولت مکزیک برای اعطای پناهندگی سیاسی به آسانژ اعلام آمادگی کرده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1420

به "مخالفت دادگاه انگلیس با آزادی آسانژ به قید وثیقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت دادگاه انگلیس با آزادی آسانژ به قید وثیقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید