قطعی مکرر برق به چاه های کشاورزی آسیب می رساند

به گزارش سفر به کیش، متاسفانه با توجه به گرم شدن زودهنگام هوا و بالا رفتن حجم استفاده از سیستم های سرمایشی از یک سو و وارد نشدن کلیه نیروگاه ها به مدار تولید برق بر اساس زمان بندی هرساله که از خردادماه اتفاق می افتاد، قطعی برق در طول روزهای گذشته موجب خسارت هایی به برخی بخش ها شد.

قطعی مکرر برق به چاه های کشاورزی آسیب می رساند

یکی از حوزه های مهم حفظ امنیت غذایی کشور است که با فشارهای ناشی از خشکسالی نیز دست وپنجه نرم می کند.و در این راستا کشاورزان امیدوارند عوامل دیگری سطح تنش در این حوزه را بالا نبرد. در حال حاضر اختلالات برقی، شرایط آبیاری و چاه های کشاورزی را تهدید می کند و باعث می شود عملکرد آنها مخدوش شود.

بر اساس اظهارات سید جعفر حسینی، مشاور عالی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور هم اکنون محصول گندم در بسیاری از مناطق کشور در حال رشد است و نیاز شدید به آبیاری دارد؛ اما قطعی برق موجب اختلال در این فرایند شده و می تواند اثرات منفی بر این محصول استراتژیک بگذارد.

حسینی در همین رابطه نیز توضیح داد: هم اکنون هزینه یک پمپ چاه حدود 70 تا 80 میلیون تومان است و جایگزنی آن برای کشاورزان به راحتی امکانپذیر نیست.

او ادامه داد: طی روزهای آینده، فصل کاشت محصولات سیفی از جمله برنج، ذرت علوفه ای و ذرت دانه ای نیز آغاز می شود و برای تأمین غذای مردم و خوراک دام به این محصولات نیاز داریم. در صورت ادامه این شرایط در تأمین همین مقدار خوراک دام نیز دچار مشکل خواهیم شد.

مشاور عالی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور این شرایط را برای تولید کشور خطرناک خواند و اضافه نمود: علاوه بر این قطعی ها، کشاورزان مشمول 4 ساعت خاموشی اجباری در ساعات اوج مصرف برق هستند که شرایط را سخت تر می کند. از سویی طبق قانون اگر برق واحد تولیدی قطع شود، باید خسارت آن به تولیدکننده پرداخت شود که این اتفاق هم نمی افتد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1673

به "قطعی مکرر برق به چاه های کشاورزی آسیب می رساند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطعی مکرر برق به چاه های کشاورزی آسیب می رساند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید