عرضه زمین مناسب برای ساخت مسکن با استفاده از ابزارهای مالیاتی

به گزارش سفر به کیش، محمد صالح شکوهی عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ضمن تاکید بر لزوم استفاده از ابزارهای مالیاتی با هدف عرضه زمین مناسب برای ساخت مسکن، گفت: در حال حاضر شرکت های دولتی و بانک ها به علت تعارض منافع، از عرضه زمین مناسب برای ساخت مسکن جلوگیری می نمایند و این مسئله هم باید با قواعد مناسب و بعلاوه استفاده از ابزارهای مالیاتی مدیریت گردد.

عرضه زمین مناسب برای ساخت مسکن با استفاده از ابزارهای مالیاتی

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، نشست عرضه اراضی عمومی و خصوصی؛ موانع و راهکارها روز دوشنبه 15 آذر ماه، با حضور جمعی از اساتید و صاحبنظران و فعالان این حوزه در سازمان ملی زمین و مسکن برگزار گردید. این نشست، اولین پیش نشست تخصصی از هشتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی بود که در تاریخ 1 اسفند امسال با موضوع مسکن؛ پیشران فراوری برگزار خواهد شد. در این نشست ابعاد، الزامات و مهم ترین مسائل مربوط به عرضه اراضی عمومی و خصوصی برای فراوری مسکن متناسب با احتیاج مردم مورد آنالیز نهاده شد.

مسکن باید بزرگ، متناسب با احتیاج خانواده و مولد باشد

محمد صالح شکوهی عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت در این نشست گفت: عرضه زمین برای ساخت مسکن باید به نقاطی معطوف گردد که در آن ها احتیاج واقعی برای سکونت وجود دارد. در واقع باید از عرضه بی ضابطه زمین و مسکن سازی در مکان هایی که احتیاجی برای سکونت مردم به آن ها نیست جلوگیری گردد. در عین حال کلان شهرهای کشور به مقداری بزرگ شده اند که نباید توسعه افقی در اطراف آن ها در دستورکار قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه مسائل ساختاری کشور همانند تورم و عدم استفاده از ابزارهای مالیاتی مسائلی جدی در راه تامین مسکن مردم ایجاد نموده است، اضافه کرد: مسکن باید به نحوی ساخته گردد که مولد باشد و ساکن آن بتواند به وسیله آن شغل و درآمدزایی هم داشته باشد. به طور خاص در بخش کشاورزی مسکن باید به نحوی باشد که کشاورزی و دامداری ساکنین را تسهیل کند. چنین هدفی با ساخت مسکن کوچک مقیاس ممکن نیست و از این رو باید در شهرها و روستاها ساخت مسکن بزرگ و متناسب با احتیاج خانواده و با امکان مولدسازی در دستورکار قرار بگیرد.

استفاده از ابزارهای مالیاتی برای عرضه زمین مناسب ساخت مسکن

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اینکه رشد قیمت زمین در بسیاری از منطقه ها کشور بیشتر از رشد قیمت مسکن بوده است، تاکید نمود: در چنین شرایطی حاکمیت باید با ابزارهای مالیاتی، صاحبان زمین را مجبور به ساخت مسکن نمایند و از این طریق مسکن سازی را رونق بدهند. در حال حاضر شرکت های دولتی و بانک ها به علت تعارض منافع، از عرضه زمین مناسب برای ساخت مسکن جلوگیری می نمایند و این مسئله هم باید با قواعد مناسب و بعلاوه استفاده از ابزارهای مالیاتی مدیریت گردد.

شکوهی در سرانجام گفت: در زمینه رابطه بین کشاورزی و ساخت مسکن نیز ضروری است یک طرح کامل کاربری اراضی طراحی گردد و از تداخل کاربری های مسکونی و کشاورزی جلوگیری گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 دی 1400 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1912

به "عرضه زمین مناسب برای ساخت مسکن با استفاده از ابزارهای مالیاتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه زمین مناسب برای ساخت مسکن با استفاده از ابزارهای مالیاتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید