شصت و سومین ابرکامپیوتر دنیا در هندوستان

به گزارش سفر به کیش، ابرکامپیوتر جدید هند می‌تواند باعث افزایش سرعت شبیه‌سازی، تصویربرداری پزشکی و توالی‌یابی ژنوم گردد و توسعه و تحقیقات مبارزه با ویروس کووید-19 را سریع‌تر کند.

شصت و سومین ابرکامپیوتر دنیا در هندوستان

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور دهلی ما را تجربه کنید.

ابرکامپیوتر جدید هند، رتبه شصت و سومین ابرکامپیوتر قدرتمند دنیا را به خود اختصاص می‌دهد. به گزارش گروه علوم و فناوری‌های نوین پژوهشگاه فضای مجازی، به گفته سازمان علوم و فناوری دولت هند (DST)، ابرکامپیوتر جدید هند می‌تواند باعث افزایش سرعت شبیه‌سازی، تصویربرداری پزشکی و توالی‌یابی ژنوم گردد و توسعه و تحقیقات مبارزه با ویروس کووید-19 را سریع‌تر کند.

همچنین، این برگ برنده برای جمعیت هند و به‌ویژه استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسط نوعی موهبت به حساب می‌آید.

همان‌طور که سازمان علوم و فناوری (DST) اعلام نموده Param Siddhi ابرکامپیوتری است که تحت برنامه NSM (ماموریت ساخت ابررایانه‌های ملی) ساخته شد و بین 500 ابرکامیپوتر قدرتمند دنیا، رتبه شصت‌وسومین را دریافت نموده است. آشوتوش شارما، سردبیر DST می‌گوید:

در کل تاریخ این اولین بار است که چنین اتفاقی می‌افتد. هند یکی از بزرگ‌ترین زیرساخت‌های ابرکامپیوتر در دنیا را در اختیار دارد و با رتبه‌ای که توان محاسباتی هوش مصنوعی این ابررایانه دریافت نموده این موضوع به خوبی معین است.

وی همچنین اضافه نمود: به‌نظر من ابرکامپیوتر Param Siddhi می‌تواند دانشگاه‌های ملی و نهاد‌های تحقیق‌وتوسعه کشورمان را توانمند کند. همچنین می‌تواند شرکت‌های فعال در صنایع مختلف و استارت‌آپ‌هایی را که در سراسر کشور قرار دارند و به وسیله شبکه دانش ملی (NKN) به یکدیگر متصل هستند پیشرفته‌تر کند.

به گفته DST، این سیستم هوش مصنوعی، توانایی توسعه اپلیکیشن را در حوزه‌هایی مانند مواد پیشرفته، اخترفیزیک و شیمی محاسباتی تقویت می‌کند. درحال حاضر نیز پروژه‌هایی در زمینه پلت‌فرم طراحی دارو و سیستم مراقبت پزشکی پیشگیرانه و طرح پیش‌بینی سیل برای شهر‌های سیل‌خیز مانند بمبئی، دهلی، چنای، پتنه و گوآهاتی درحال توسعه هستند.

همان‌طور که DST اشاره می‌کند: این ابرکامپیوتر برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن نعمت بزرگی به حساب می‌آید و می‌تواند در تست پیش‌بینی آب‌وهوا به NCMRWF (مرکز ملی پیش‌بینی میان‌مدت آب‌وهوا) و IITM (نهاد هواشناسی استوایی هند) یاری کند.

این سیستم همچنین به پروژه‌های جست‌وجوی زمین‌شناسی برای کشف نفت وگاز، مطالعات مربوط به هوافضا، فیزیک محاسباتی و اپلیکیشن‌های محاسباتی و حتی دوره‌های آنلاین برای توسعه منابع انسانی نیز یاری می‌کند. Rpeak این ابرکامپیوتر برابر با 2.267 پتافلاپس و Rmax آن برابر با 6/ 4 پتافلاپس است.

ایده این ابرکامپیوتر برای اولین‌بار توسط C-DAC (مرکز توسعه کامپیوتر‌های پیشرفته) ارائه شد. سپس وزارت الکترونیک و فناوری اطلاعات و DST تحت‌نظر NSM (ماموریت ساخت ابررایانه‌های ملی) آن را توسعه دادند. سیستم Param Siddhi بین سیستم‌های کامپیوتری توزیع‌نشده شهرت زیادی به‌دست آورده است.

سیستم کامپیوتری توزیع‌نشده، همه مولفه‌های خود را در یک مکان واحد نگهداری می‌کند که درمورد Param Siddhi، این مکان شهر پوناست.

شارما، سردبیر DST می‌گوید: جامعه فناوری و علمی هند با بهره‌مندی از توانایی‌های Param Siddhi-AI قدرت و توانایی بیشتری خواهد داشت. بنابراین، بهتر می‌تواند مسائل عمده موجود در حوزه‌های پزشکی، کشاورزی، آموزش، انرژی، امنیت سایبری، فضا، اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی، مدل‌سازی آب‌وهوا و برنامه‌ریزی شهری را حل نماید.

وی گفت: برای آنکه بتوانیم به استقلال کامل برسیم، باید در زمینه نوآوری و فناوری علوم پیشرفت زیادی بکنیم و ساخت این ابرکامپیوتر فقط بخشی از این راستا بود.

ابرکامپیوتر Param Siddhi براساس معماری مرجع NVIDIA DGX SuperPOD، با موتور HPC-AI (هوش مصنوعی- پردازش با عملکرد بالا متعلق به C-DAC)، چارچوب‌های نرم‌افزاری و پلت‌فرم ابری ساخته شده است. این کامپیوتر به فناوری‌هایی از جمله یادگیری عمیق، رایانش تصویری، واقعیت مجازی، رایانش پرسرعت و مجازی‌سازی تصاویر یاری زیادی می‌کند.

منبع: فرادید
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1309

به "شصت و سومین ابرکامپیوتر دنیا در هندوستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شصت و سومین ابرکامپیوتر دنیا در هندوستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید