زنجان؛ کتابفروشی های باز اما ورشکسته!

به گزارش سفر به کیش، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در زنجان، چندی پیش وزارت آموزش و پرورش بیان کرد که فروش کتب درسی از سامانه الکترونیکی و ثبت سفارش کتب درسی انجام خواهد شد. متعاقب همین موضوع اعلام شد که ثبت سفارش و توزیع کتاب درسی دانش آموزان بر اساس اطلاعات موجود در سامانه سناد انجام می گردد و مدارس باید آخرین شرایط اطلاعات شناسنامه ای و تحصیلی دانش آموزان را در این سامانه ثبت نمایند.

زنجان؛ کتابفروشی های باز اما ورشکسته!

بر اساس این روال در سال تحصیلی 1399-1400 کتاب های درسی دانش آموزان تمام دوره های تحصیلی به وسیله مدرسه محل تحصیل آنها که در سفارش دانش آموز قید شده توزیع خواهد شد. مسئولان وزارت آموزش و پرورش معتقدند توزیع کتب درسی به وسیله سامانه سناد، موجب صرفه جویی در مصرف کاغذ، کاهش تعداد کتاب های درسی منسوخه، کاهش توزیع کتاب های درسی چاپ سال های قبل، کاهش تعداد کتاب های درسی مرجوعی، اعمال نظارت دقیق تر بر نحوه توزیع و جلوگیری از هرگونه اعمال نظر و سلایق شخصی در توزیع و دریافت بهای مصوب کتاب های درسی خواهد شد.

اما همین ورود آموزش و پرورش به موضوع کتاب های درسی سبب ایجاد مشکلاتی برای صنف کتاب فروشان شده و آنها را تا خطر ورشکستگی و تعطیلی واحدهای صنفی پیش برده است.

در زنجان 65 واحد کتابفروشی کار توزیع کتب درسی را انجام می دادند که حالا با تغییر رویه در آستانه ورشکستگی قرار دارند.

رئیس اتحادیه نوشت افزار و لوازم التحریر فروشان زنجان در ارتباط با همین موضوع در گفت وگو با خبرنگار ایبنا اظهار کرد: تعطیلی حداقل 45 روزه کتابفروشی ها در اثر شیوع ویروس کرونا موجب ضرر و زیان بسیار کتابفروشی ها و حوزه نشر شد.

فریدون رستمخانی با اشاره به اینکه کتابفروشی ها هنوز در شوک ضرر ناشی از کرونا هستند که اعلام شده است، اختیار توزیع کتاب های درسی نیز از این واحدها گرفته شده است، اضافه کرد: متاسفانه این دو موضوع دست به دست به هم داده و موجب ورشکستگی واحدهای فعال در این صنف شده است.

وی با اشاره به اینکه اعتراض کتابفروشان به طرح آموزش و پرورش در کل کشور صورت گرفته ولی به نتیجه نرسیده است، گفت: امروز کتابفروشان در شرایط سختی قرار دارند و علاوه بر چک های برگشتی ناشی از کرونا، تنها کورسوی امید خود را برای فروش تابستانه هم از دست داده اند.

رئیس اتحادیه نوشت افزار و لوازم التحریر فروشان زنجان فروش کنونی کتابفروشان و نوشت افزار را 10 درصد شرایط قبل از کرونا اظهار داشت و گفت: شرایط اقتصادی این واحدها به حدی بُغرنج است که تعدادی از آنها به دنبال تغییر کاربری کتابفروشی های خود هستند.

وی توضیح داد: بعضی از کتابفروشی ها در صدد بودند که در اعتراض به سیاست در پیش گرفته شده از سوی آموزش و پرورش و همچنین عدم حمایت دولت، واحدهای کتابفروشی خود را به سیگارفروشی تبدیل نمایند.

رستمخانی با انتقاد از تصمیمات گرفته شده در حوزه توزیع کتب درسی و عدم حمایت دولت گفت: این بی توجهی ها ضربه مهلکی به فرهنگ وارد نموده و موجب دلسردی فعالان این حوزه می گردد.

رئیس اتحادیه نوشت افزار و لوازم التحریر فروشان زنجان از فعالیت 65 واحد کتابفروشی در حوزه توزیع کتب درسی خبرداد و بیان نمود: این کتاب فروشی ها علاوه بر عرضه کتب درسی، نوشت افزار نیز عرضه می نمایند که متاسفانه درآمد آنها تعریف چندانی ندارد.

وی اضافه کرد: به علت شرایط نوسانی موجود در قیمت لوازم التحریر، خانواده ها نیز قناعت بیشتری خرج داده و طبق سنوات گذشته خرید ننموده و یا به اندازه احتیاج خرید می نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 997

به "زنجان؛ کتابفروشی های باز اما ورشکسته!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنجان؛ کتابفروشی های باز اما ورشکسته!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید